Článek
Na začátku pomlouvání je obvykle nejistota, nízké sebevědomí, vnitřní slabost nebo závistivost toho, kdo pomlouvá. Pomluvy jsou velmi nebezpečné a negativismus, který je v pomluvách obsažen, často nakonec dožene i pomlouvajícího. Sám se totiž otráví a demotivuje, když kolem sebe vidí všude jen to špatné, pouze kritizuje, ale nic z toho, co mu vadí, reálně neřeší. Dlouhodobý stres vyvolaný tímto toxickým chováním může vést i k vážným zdravotním problémům.
Proč lidé vůbec pomlouvají?
Nízké sebevědomí
Pokud se někdo doslova vyžívá v kritizování ostatních, je to jasným znamením toho, že je nadměrně kritický i sám k sobě a má nezdravě nízké sebevědomí. Naopak lidé, kteří tuto potřebu nemají, jsou si sami sebou dostatečně jistí nebo našli zdravější způsob, jak se vyrovnat se svými vlastními frustracemi.
Závist a žárlivost
Pomluvy často také podněcuje závist nebo žárlivost, protože poskytují cestu k vyjádření odporu nebo frustrace vůči těm, kteří mají něco, po čem pomlouvající touží. Pomlouváním takových lidí se člověk snaží zmírnit pocity méněcennosti či vlastní nedostatečnosti.
Potvrzení vlastní identity
Pomlouvání může být také řízeno potřebou potvrdit si vlastní identitu a sebehodnotu, protože umožňuje porovnávat se s ostatními a získat tak pocit uznání nebo dokonce nadřazenosti.
Snaha zapadnout v kolektivu
Pomlouvání také často vychází z přirozené potřeby zapadnout, protože pomáhá navázat nebo posílit sociální vazby ve skupině. Zapojením se do pomluv dáváme najevo ochotu podřídit se skupinovým normám a prokázat svou kompetenci nebo znalost sdílených informací.
Potřeba ujištění
U některých lidí pramení pomlouvání z potřeby ujištění, protože jim pomáhá zmírňovat pochybnosti a nejistotu a poskytuje pocit potvrzení a útěchy v nejistých situacích.
Osamělost a nuda
Stejně tak může takové chování značit osamělost a nudu ve vlastním životě, proto někteří hledají potěšení v chybách jiných. A pokud žádné nenajdou, jsou často ochotni si je vymyslet.
Jak se bránit pomluvám?
Berte pomluvu jako kompliment
Pomluvu můžete brát jako specifický druh komplimentu. Pomluva o vás je důkazem toho, že nejste lidem lhostejní a že vám patrně někdo něco závidí, což znamená, že jste něco ve svém životě zvládli.
Nevysvětlujte a neospravedlňujte se
Nevysvětlujte, jak to opravdu je nebo bylo. Nejste za pomluvy druhých nijak odpovědní, proto není na vás je uvádět na pravou míru. Stejně tak nejste zodpovědní za slabost a nízké sebevědomí toho, kdo vás pomlouvá.
Konfrontujte pomlouvače
Pomlouvače otevřeně konfrontujte, pokud vás pomluvy výrazně profesně nebo vztahově ohrožují. Buďte připraveni na případné agresivní odpovědi. Spíše ale počítejte s popíráním, rozpačitostí nebo blekotáním.
Neoplácejte pomluvami
Pomluvy neoplácejte pomluvami. Lidé si vás budou vážit za to, že máte silnou osobnost, jste věcní a upřímní.
Nepodílet se na pomluvách
Nepomlouvejte ostatní. A pokud někdo chce pomlouvat druhé s vámi, ukažte svoji silnou osobnost. Můžete se také efektivně bránit otázkou: „Proč mi to říkáš? Proč to radši neřekneš jemu, když ti to tolik vadí?“
Vyhledejte odbornou pomoc
Promluvte si s psychologem nebo jiným odborníkem, pokud jste terčem pomluv a nedaří se vám toto téma dostatečně zpracovat.
Objednejte si týmový koučink nebo workshop
Někdy může pomoci i týmový koučink či workshop, kde se naučíte dávat zdravou zpětnou vazbu a budovat podporující prostředí.
Toxické dopady pomlouvání ve vztazích a pracovním prostředí
Poškození důvěry
V osobních vztazích může pomlouvání vážně narušit důvěru mezi partnery, přáteli nebo členy rodiny. Jednou ztracená důvěra se velmi těžko obnovuje a může vést k dlouhodobému napětí a odcizení.
Negativistické pracovní prostředí
V pracovním prostředí mohou pomluvy vést k toxické atmosféře, kde se zaměstnanci cítí neustále sledováni a hodnoceni. To snižuje pracovní morálku, týmovou spolupráci a celkovou produktivitu. Pomluvy mohou také způsobit vysokou fluktuaci zaměstnanců, protože lidé často odcházejí z prostředí, kde se necítí dobře.
Ztráta kariérních příležitostí
V pracovním prostředí mohou pomluvy vážně poškodit kariéru jedince. Pomluvy také mohou ovlivnit názory nadřízených a kolegů.
Víte o tom, že pomluva může být trestný čin?
Zákon stanovuje, že kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
Zákon také hovoří, že odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený výše tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.
Pomluva s méně závažnými důsledky může splňovat znaky pomluvy dle přestupkového zákona, za který hrozí pokuta až ve výši 10 000,- Kč, případně 15 000,- Kč pokud je přestupek spáchán opakovaně.