Hlavní obsah
Názory a úvahy

Praha plýtvá příležitostmi. Stovky milionů na bydlení leží ladem, prioritou jsou zbytné projekty

Foto: Ondřej Prokop

Ondřej Prokop

Praha má k dispozici stovky milionů korun jen ve fondu rozvoje dostupného bydlení, ale místo řešení bytové krize nechává peníze ležet ladem. Projekty, které na svém jednání schvaluje rada dokazují, že koalice stále míjí skutečné potřeby Pražanů.

Článek

Na jednání 20. ledna radní projednávali financování stavby bytového domu Beranka v Praze 20, kde má vzniknout 15 nájemních bytových jednotek. Jde o skvělý projekt a ukázku iniciativy městské části, která požádala o potřebné prostředky z celopražského fondu rozvoje dostupného bydlení. V tomto fondu přitom aktuálně leží neuvěřitelných 466 milionů korun, zcela nevyužitých. Kdy se koalice konečně probudí? Jen z těchto prostředků by mohlo po celé Praze vyrůst dalších 15 podobných bytových domů – tedy 300 obecních bytů, které by zajistily tolik potřebné bydlení pro pražské rodiny.

Praha čelí hluboké krizi dostupného bydlení, ale rozpočet na rok 2025 nepřinesl žádná konkrétní řešení. Naopak situaci ještě zhoršil. Piráti na začátku volebního období slibovali výstavbu deseti tisíc obecních bytů, ale realita je smutná. Místo nových bytů přišla Praha během vlády současné koalice o 504 bytů, které byly nesmyslně rozprodány z městského majetku. Při projednávání rozpočtu v prosinci loňského roku jsem navrhoval navýšit prostředky fondu rozvoje dostupného bydlení o 500 milionů korun. Jen na Jižním Městě se za posledních 10 let podařilo vytvořit 400 obecních bytů – není tedy důvod, aby se stejný přístup nerealizoval i na celopražské úrovni. Přesto koalice tento návrh bezdůvodně odmítla. Namísto toho se rozhodla ponechat ve fondu stávající prostředky, nechat je znehodnocovat inflací a dál ignorovat potřeby obyvatel. Zcela absurdní rozhodnutí, že?

Dalším příkladem z jednání rady je projekt dynamického svozu odpadu pomocí umělé inteligence. Náměstkyně Komrsková utratila desítky milionů za senzory na efektivní svoz odpadu, aby teprve poté začala zjišťovat, zda je nepravidelný svoz pomocí umělé inteligence v Praze vůbec reálný. V Praze 11 nyní spustí roční pilotní projekt za 12 milionů korun, který je zaměřen pouze na kontejnery na sklo. Jde o další pirátskou ambici, která postrádá promyšlený plán a zbytečně plýtvá veřejnými prostředky.

Stejně jako v případě kontroverzní rekonstrukce koupaliště Motol, které má za téměř 60 milionů korun dostat nové zázemí. Modernizace stávajícího areálu vyvolává odpor místních i sousedních městských částí. Koalice záměr i přesto protlačila. Bohužel, se jedná o další ukázku toho, jak se vedení města zaměřuje na zbytné projekty, zatímco ty klíčové, jako je metro D, městský okruh, radiály nebo právě dostupné bydlení, se neustále odsouvají do vzdálené budoucnosti.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz