Hlavní obsah
Právo a státní správa

Jednání pražské rady: Zmatek, spory, improvizace

Foto: Ondřej Prokop

Ondřej Prokop

Jednání pražské rady ani první dubnový týden bohužel nepřipomínalo konstruktivní správu metropole, ale spíše chaos a politickou improvizaci. Jednou se s programem bezdůvodně spěchá, jindy záměrně zdržuje. A Praha? Ta mezitím stojí na místě.

Článek

Mezi koaličními partnery to jiskří. A ne v dobrém. Primátor Svoboda (ODS) zahájil jednání rady napomenutím Pirátů i svého stranického kolegy, kteří opakovaně zařazují své materiály na program až na poslední chvíli. Nejde přitom o drobnosti, ale dnes třeba o milionové IT zakázky, se kterými se ostatní členové rady neměli šanci důkladně seznámit. Jaký je důvod k takovému spěchu? Rada se po březnovém zasedání zastupitelstva nesešla už dva týdny, času tedy bylo víc než dost. Zároveň dochází ke zcela opačnému problému, kdy si koaliční partneři navzájem zdržují materiály v připomínkovém kolečku, aby jejich projednání co nejvíce odsunuli. Primátor se sice tváří přísně a hubuje radní jako neukázněné školáky, nakonec ale stejně ustoupí a zůstane jen u napomenutí.

Debata se rozhořela i kolem projektu Staroměstská brána – posledního volného veřejného prostoru na konci Pařížské ulice, který už roky láká developery. Loni rada schválila memorandum se soukromým investorem, které mělo být vstupenkou k rozvoji veřejných ploch. Jenže teď se ukázalo, že dokument byl plný vad a musel být revokován. To, co mělo být pečlivě připraveným rámcem, skončilo jako přehmat, který teď magistrát musí napravovat.

Stejně tak se možná bude muset v budoucnu napravovat i další rozhodnutí rady - zakázka na technický dozor nad dlouho očekávanou rekonstrukcí historické budovy Vinohradského divadla. Zakázku v hodnotě 22 milionů korun získala firma, která byla jediným uchazečem. Neproběhla žádná soutěž, žádné hodnocení, žádná reálná konkurence. Firma navíc zakázku realizuje za polovinu původně odhadované ceny, což může na první pohled působit jako vítaná úspora. Ano, šetrné hospodaření s veřejnými prostředky je důležité – s tím naprosto souhlasím. Ale ne za cenu ohrožení kvality kontroly u tak zásadního projektu, jako je rekonstrukce divadla za téměř tři miliardy korun. Bez soutěže totiž nemáme žádné vodítko, zda cena skutečně odpovídá náročnosti a rozsahu celé zakázky.

A co je na tom všem nejvíc znepokojující? Že se z těchto pochybných praktik, narychlo schvalovaných zakázek a permanentních koaličních půtek stává v Praze nový standard. Město má obrovský potenciál, ale ten se pod současnou koalicí proměňuje v promarněnou příležitost. A dokud se bude koalice zabývat sama sebou více než potřebami Pražanů, nic se nezmění.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz