Hlavní obsah
Hry

Chytré kostky jsou hra pro bystré hlavičky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Albi
15. 6. 17:26

Kombinace kostek a obrázkových kartiček vytváří zábavnou formu rozšiřování znalostí.

Článek

Dnes se podíváme na trojici her patřících do série Chytré kostky. Aktuálně lze sáhnout po dinosaurech, zvířatech a Evropě. Jak na tom jsou jednotlivé tituly, které jsou přístupnější pro mladší skupiny a jaké naopak dají zabrat, vám poví následující řádky. Ještě předtím, než se na ně ale vrhnete nahlédneme v rychlosti na hratelnost celku.

Foto: Ondřej Zeman

Sázka na ropuchu v tomto ohledu nebyla nejlepší.

Na startu kola vyložíte ve všech verzích Chytré kostky karty. Následuje hod kostkou a s ním spojený rychlý výpad na karty, v jehož rámci si je třeba co nejrychleji vybrat svého kandidáta vystihujícího nejvíce hozených kostek. Následuje vyhodnocení a s ním spojené obodování. Nic vám však nebrání si hratelnost trošku ohnout. Za předpokladu, že hrajete s mladšími hráči, je tu vždy možnost minimálně zpočátku vyřadit aspekt rychlosti a reálně ho zavést až po několika kolech, kdy mají všichni už trošku jasno.

Chytré kostky: Dinosauři

První variací, na kterou jsem se spolu s dětmi vrhl, byla ta zaměřená na pravěk. Tedy přesněji řečeno na jeho živočichy, rozhodně tu nejsou pouze dinosauři, ale také ryby a savci, jejichž existence je podložena paleontologickými nálezy. Těšit se můžete na velociraptory, nosorožce jednorohého, trilobita nebo meganeuru. Všichni živočichové jsou vizuálně velmi slušně vyobrazeni.

Foto: Ondřej Zeman

Chytré kostky: Dinosauři za sebe považuji za nejlepší volbu.

Kostky jsou zpracovány tematicky. Na jedné tím pádem naleznete různé varianty váhy a délky. Druhá pracuje s tím, zda se jednalo suchozemce, vodní tvory, masožravce, nebo býložravce a též se skutečností, jak vlastně daný živočich přišel na svět. Třetí kostka může určit, zda budete hledat čtyřnohého, dvounohého, plavoucího, nebo létajícího tvora. Padnout vám na této kostce může také krunýř či srst. Celkem však házíte čtyřmi kostkami Ta poslední testuje hráče z toho, zda dokáže určit, kde asi mohl daný živočich žít.

Foto: Ondřej Zeman

Živočichů na kartičkách naleznete dostatek.

Na některých tvorech jsou určité charakteristiky viditelné. Kupříkladu když sáhnete třeba po diplodocusovi, bodíky dostanete za předpokladu, že na hozených kostkách máte charakteristiky: býložravec, suchozemský tvor, klubající se z vejce, pohybující se po čtyřech nohou, patřící do maximálních váhových a délkových hodnot a žijící v době své existence v Americe. Možností je ve hře Chytré kostky: Dinosauři opravdu hodně, musím však uznat, že pro děti byla velmi přístupná, a především návyková, a to jsem ji testoval na mladších než doporučených hráčích. Většina se k ní však velmi ráda vracela, díky tématu, které tato variace prezentuje.

Foto: Ondřej Zeman

Co kostka, to série znaků.

Chytré kostky: Zvířata

Zvířátka všude, kam se podíváš. Přesně to jsou Chytré kostky: Zvířata. Na šedesáti kartách je možné nalézt soba polárního, agamu vousatou, nebo zajíce polního. Živočišných druhů je tu hromada, takže si na své přijde fanoušek všech živočišných druhů.

Foto: Ondřej Zeman

Chytré kostky: Zvířata osloví malé i velké.

První kostka v Chytré kostky: Zvířata prezentuje to, jaké zvířátko může zastávat živočišný druh. Zda je to savec, plaz nebo hmyz. Následuje kostička, která je dosti podobná jedné z Chytré kostky: Dinosauři, jen s tím rozdílem, že počet nohou nahrazuje šupinami a znamením prezentujícím, že zvíře nemá srst. Třetí kostka prezentuje váhy zvířete a to, čím se vlastně živí. Poslední kousek se zaměřuje na to, v jakém prostředí by mohl daný živočich existovat. Takže mezi možnostmi najdete jak pouště, tak sněhem zaváté krajiny prezentované sněhovou vločkou.

Foto: Ondřej Zeman

Zvířátka jsou velmi atraktivní téma.

V prezentovaném vzorku složeném jak z dětí školního, tak i předškolního věku a dospělých si variace Chytré kostky: Zvířata vedla nejlépe. Hlavním důvodem, proč tomu tak bylo, byla bezesporu skutečnost, že zvířátka má prostě rád každý, nebo minimálně většina, takže bylo snadné se do hraní pustit s jakoukoliv skupinou. Za fajn považuji skutečnost, že se tentokrát tvůrci nezaměřují na jednotlivé kontinenty, ale zvířata zasazují do ekosystému, v nichž žijí, což je super a ve výsledku bych se vůbec nebránil, kdyby s něčím podobným pracovaly také Chytré kostky: Dinosauři.

Foto: Ondřej Zeman

Možností kostičky nabízejí opět dostatek.

Chytré kostky: Svět

Jako napovídá samotný název, Chytré kostky: Svět stojí na myšlence toho, jak moc znáte svět kolem sebe. Na kartičkách můžete nalézt mapové výřezy států s obrázky, které je mají tematicky prezentovat. Třeba taková Ukrajina je zastoupena talířem boršče, zatímco Německo dívkou v kroji, která by mohla vystupovat na Oktoberfestu. Pestrost zemí je slušná, takže mezi nimi najdete takřka všechny zajímavé státy světa.

Foto: Ondřej Zeman

Chytré kostky: Svět představují trošku náročnější téma.

To, v jaké části se můžou země nacházet, najdete hned na první kostce. Ta obsahuje Evropu, Asii, Afriku, Ameriku a také obě polokoule. Druhá z kostek je zaměřená na ekonomickou situaci, systém vlády a víru. Nalézt na ní díky tomu můžete jak korunku symbolizující monarchii, tak i srpek s hvězdičkou prezentující Islám. Na třetí kostce naleznete velikost státu a také počet obyvatel, kteří v něm žijí. Finální kostička na sobě má symboly teplotních pásů a to, čím je stát obklopen.

Foto: Ondřej Zeman

Čeká tu na vás přehlídka výrazných prvků jednotlivých zemí.

Chytré kostky: Svět jsou minimálně dle mého nejnáročnější verzí této hry. Nejde však ani tak o to, že by byla obtížnost vysoká, spíše bych řekl, že jsou pro mladší hráče kvůli různým faktorům výrazně méně poutavé než Chytré kostky: Dinosauři a Chytré kostky: Zvířata, do nichž většina dětí rychle vklouzla a ráda se k nim vracela. Více se mi tato varianta osvědčila v momentu, kdy jsem do hraní zapojil o kapku starší hráče, jimž byl svět bližší než zvířátka a dinosauři.

Foto: Ondřej Zeman

Víra, HDP nebo to, zda je stát republikou, moc dětem neimponují.

Chytré kostky představují po stránce zábavy sázku na jistotu

Ve všech třech variantách však Chytré kostky představují velmi slušnou zábavu, která minimálně ve dvou ze tří zmíněných (Chytré kostky: Zvířata, Chytré kostky: Dinosauři) může cílit i na mladší děti, které si ji dokáží maximálně užít. Nemám tím pádem problém doporučit kteroukoliv z variant těm, kteří prostě touží po rychlé hře testující jejich vědomosti a také jistou míru rychlosti.

Za poskytnutí kopií tří variací Chytré kostky děkuji českému distributorovi hry, společnosti Albi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz