Hlavní obsah
Hry

Desková hra Parky vás vezme na výlet po USA

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Ondřej Zeman
2. 9. 0:04

Těšit se můžete na fotografování, návštěvy parků a hlavně velká putování plná zážitků.

Článek

Prázdniny se blíží ke konci, a tak tu pro vás mám na jejich závěr recenzi deskové hry „Parky“ jež vzdává holdamerickým národním parkům. Do rukou vám bude dána parta turistů, v jejichž kůži budete vyrážet vstříc nádherným místům v průběhu čtyř ročních období. Jak to vše funguje na stole, vám poví následující řádky této recenze.

Parky vašim cestovatelům nabídnou čtyři specifická roční období

Základní myšlenkou deskové hry Parky je putování. Každý hráč totiž do rukou dostane celkem dva turisty, kteří kráčejí po trase. Ta má startovní bod, na nějž následně navazujete pětici základních dílků lokací a jeden kus, který patří do kategorie pokročilých lokací. Na startu pěkně postavíte své turisty na herní desku a pak hurá na výlet. Základní myšlenka mi dost připomíná Namiji. Postavičky tu totiž kráčejí pouze kupředu, už na startu však mohou skočit z prvního políčka na to poslední, což by ale byl nesmysl.

Foto: Ondřej Zeman

Herní plán není nikterak velký.

Každé políčko vám totiž nabízí nějaké ty suroviny, které můžete získat. První, kdo na bod vstoupí, samozřejmě obdrží více, zatímco ten po něm už získá pouze část z toho, co dostal v minulosti jeho sok. Dostat se lze touto cestou k žetonům hor, lesů, nebo vody. Důležitá pak je skutečnost, že na jednom bodu může být za normálních okolností pouze jedna figurky, když tedy nepoužijete žeton táboráku, který dostanete na začátku. Ten totiž umožňuje jít i tam, kde už je plno. Jak už jsem psal výše, Parky mi dost připomínají Namiji, a ve výsledku je dobré u nich přemýšlet tak, že nikam nespěcháte.

Foto: Ondřej Zeman

Naplnění čutory je fajn věc.

Když se totiž rozhodnete hru tlačit na sílu, není to až taková zábava, nebo minimálně já to tak vnímal. Každá cesta má totiž svůj cíl určený ve dvou hráčích pro tři poutníky. Jakmile na mapě zůstane pouze jedna figurka, nezbývá jejímu vlastníkovi nic jiného, než ji přesunout do finále a zvolit si provedení některé z akcí. Vždy však automaticky opět aktivujete táborák použitý pro navštívení už zabraného pole. Následně pak můžete „rezervovat park“, při tomto kroku si lze líznout trojici karet parků a vybrat si z nich jednu, načež prázdné políčko na herním plánu doplníte.

Foto: Ondřej Zeman

Různá období přinášejí odlišné podmínky.

Zvířátka jsou pomyslným esem

Nakoupit si je možné výbavu dodávající vám různé výhody, nebo tu jde také „navštívit park“ tak, že vynaložíte potřebný objem žetonů. Jakmile máte navštíveno, karta je vaše a na konci hry obdržíte body, které má na sobě uvedeny. Poté, co je rok u konce a všichni dosáhli cíle trasy, startuje další rok, v jehož rámci poskládáte novou trasu a přidáte o jedno pole navíc. Málem bych zapomněl na skutečnost, že během cest je možné pořizovat také fotky, jenž můžete následně vyměnit třeba za žetony zvířat, které fakticky fungují v rámci surovin jako jistá varianta žolíka. Po čtyřech ročních obdobích je hra u konce a nastává fáze počítání vítězných bodů. Pěkné pak je, že v případě nerozhodného výsledku si vítězství odnášejí všichni, kterým se povedlo dostat do finální skupiny.

Foto: Ondřej Zeman

Výzvy jsou fajn věc.

U deskových her příliš často nehodnotím to, jak jsou na tom po stránce vizuálu. U tohoto kousku ale musím udělat výjimku, protože Parky disponuje vizuálně excelentně zpracovanými kartami schopnými vaše oko doslova nadchnout. Každá destinace zaujme, za což pravděpodobně může také skutečnost, že na nich pracovalo rovnou 38 renomovaných ilustrátorů, jimž se povedlo stvořit něco dechberoucího. Jak zde píši, každý obrázek je vizuálně velmi zajímavý.

Foto: Ondřej Zeman

Karty jsou v deskové hře Parky nádherně zpracovány.

Pro fandy krásných věcí a pohody nejsou Parky špatnou volbou

Parky jsou výbornou deskovou hrou orientovanou na správnou práci s vašimi zaměstnanci (worker placement), ehm turisty, kteří na své pouti krajinou provádí různé činnosti. Základní myšlenka hratelnosti není nikterak náročná, takže do hraní lze slušně a hlavně rychle proniknout. Výborné je pak vizuální zpracování, které opravdu stojí za to, protože právě díky němu se do putování dá daleko intenzivněji ponořit. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak skutečnost, že si průzkum herního světa můžete vychutnat i sami, takže nutnost mít herní přátele opravdu není základní podmínkou pro hraní této hry. S jistou mírou podpory si hraní dokáží vychutnat i mladší hráči. Pokud máte rádi přírodu a USA, tak by vás Parky rozhodně neměly minout.

Za poskytnutí kopie hry Parky děkuji českému distributorovi, společnosti Albi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz