Hlavní obsah
Hry

Hledání Eldoráda je zábavnou výpravou do divoké džungle

Foto: Ondřej Zeman

Jedním z cílů nejedné výpravy do džungle se stalo mýty předené Eldorádo. V této deskové hře se spolu s vašimi věrnými vydáte vstříc divokému pralesu. Vítěz však může být jen jeden, takže neotálejte.

Článek

Závod ve Hledání Eldoráda může pokaždé vypadat jinak

Příběh deskové hry Hledání Eldoráda vás postaví před jednu z řady tras, na jejichž konci čeká legendární město plné zlata. Úplně základní verze trati je tvořená pěticí desek s jasným pořadím. Jakmile však absolvujete je, nic vám nebrání komponovat za pomoci dostupných herních map některou z řady tvůrci vytvořených map, nebo si rovnou vytvořit vlastní. Limitace jsou tu v tomto ohledu takřka nulové. Znovuhratelnost je tím pádem vysoká.

Foto: Ondřej Zeman

Hledání Eldoráda vás nechá vytvářet různé mapy.

Počet hráčů: 2–4

Herní doba: 45-60 minut

Věk: 10+

Na začátku každé výpravy však budete na startovních polích, kde je postavena figurka prezentující celou vaší expedici. Ta je od počátku tvořena osmi kartami, které zastupují trojici povolání potřebných k úspěšnému průchodu džunglí. K dispozici je vám dán badatel schopný se prosekat určitým objemem houští, námořník zaměřený na překonávání řek a cestovatelka, která dává expedici potřebné finance. Peníze jsou tu potřeba primárně pro překonávání překážek a nákup nových karet.

Foto: Ondřej Zeman

Hledání Eldoráda vám nabídne řadu pomocníků.

Základní balíček karet totiž během své cesty expandujete o nové kousky, které vám nabídnou komplexnější možnosti v rámci průchodu pralesem. Když si pořídíte kartu Průkopníka máte možnost ho použít k prosekání větším počtem políček pralesa než jakým je schopna prosekat cestu postava badatele. V nabídce pak vedle jasně orientovaných karet lze nalézt také ty, které dokáží v Hledání Eldoráda vyřešit prakticky jakýkoliv problém. Musíte si však vždy vybrat, nač je použijete.

Foto: Ondřej Zeman

Někdy vám karty ve Hledání Eldoráda mohou dost píchnout.

Pokud přemýšlíte nad tím, odkud získáte nové postavy do vašeho balíčku, jediným místem, kde je lze naverbovat je tržiště. V tomto prostoru si můžete koupit vždy nováčky. Cenu za ně platíte v hodnotě vašich karet. Zatímco postavy s mincemi mají ve Hledání Eldoráda jasně danou hodnotu, v případě ostatních vám za ně dají pouze půl mince. Už od počátku tedy při nákupech můžete přemýšlet nad tím, zda vsadit na investování nebo rychlejší postup džunglí. V nabídce jsou vedle postav také akční karty s různými dopady.

Foto: Ondřej Zeman

Tahle postava dokáže ve Hledání Eldoráda vykonat jakoukoliv z akcí.

Nakoupené karty si nikdy neberete do ruky ale putují rovnou do dobíracího balíčku, do něhož je zamícháte. Primární ovšem nebude během hraní Hledání Eldoráda nákup nových karet, nýbrž pohyb po herním světě. Stáním na tržišti byste toho totiž mnoho neobjevili. Na cestách džunglí využíváte potenciál karet z vašeho balíčku. V rámci svého tahu si v případě „prázdné ruky“ ze své hromádky vezmete čtyři karty s tím, že za jistých okolností si lze vzít další. Elementárně však počítáte s čtveřicí, která vám do ruky přistane víceméně náhodně.

Foto: Ondřej Zeman

Hru si můžete ve Hledání Eldoráda rozšířit skrze žetony jeskyní.

Vždy je však tvořena vašimi nákupy, takže co si koupíte to budete mít. Na cestách musíte ve Hledání Eldoráda čelit hustě zalesněným políčkům, hlubokým vodám či vesnicím. Některá políčka vaše karty pouze „vyčerpají“, což vede k jejich hození na odhazovací hromádku. Jsou však i taková, která vás přinutí kartu odhodit a tak jí vyřadit permanentně ze hry. Vítězem je ten, komu se jako prvnímu podaří dorazit do Eldoráda. Pomyslnou nástavbou hratelnosti jsou pak jeskyně, které je možné do herního plánu přidat a pak s nimi během putování pracovat při vstupu do horské oblasti, která nemá v základní verzi žádné využití.

Foto: Ondřej Zeman

Figurky ve Hledání Eldoráda absolvují náročný závod.

Desková hra Hledání Eldoráda je nenáročnou záležitostí, do níž se rychle dostanete

Hledání Eldoráda mi opravdu v mnohém připomnělo povedenou deskovou hru Lovci Relikvií. V tomto případě se však jedná o titul, který je zacílený na starší hráče, což je patrné na formátu, jakým je tento kousek zpracován. Hráč tu musí pracovat s o něco větším teritoriem. Řadu faktorů je ovšem podobných tomu co fandové Lovců znají. Během své cesty nakupujete nové karty, budujete balíček a následně jeho obsah používáte k posunu po mapě, která mi svým zpracováním dost sedla. I přes její rozsah je navíc možné jí různě formovat, což je taktéž fajn.

Vizuálně mi přijde Hledání Eldoráda o něco méně zajímavé než Lovci Relikvií, avšak v rámci hratelnosti se jedná o slušný zážitek, který rozhodně stojí za pozornost. Tedy primárně v momentu, kdy toužíte po tom vydat se do džungle s partou ostřílených dobrodruhů. Přesně ty tu totiž dostanete k dispozici.

Za poskytnutí kopie hry Hledání Eldoráda děkuji českému distributorovi, společnosti Ravensburger.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz