Článek
Pán prstenů: Duel o Středozem stojí na půdorysech bestselleru
S hrami orientovanými na svět Pána prstenů se roztrhl pytel. Některé jsou kvalitní, jiné už méně. Všechny mají společné téma a také snahu postavit hráče před konflikt, který se minimálně mé generaci fanoušků fantasy zapsal hluboko pod kůži. Pán prstenů: Duel o Středozem je titulem, ve kterém dochází ke střetu dvou hráčů. Nejedná se ovšem o asymetrickou záležitost, jak by se mohlo na první pohled zdát, nebo lépe řečeno, jak tomu bývá ve většině případů. Tento kousek totiž vychází z oblíbeného 7 Divů světa: Duel. Celá partie je rozdělena do tří kapitol, ve kterých bojujete o herní desku, která není příliš velká, avšak nabízí hráči řadu možností, jak dosáhnout vítězství.
Počet hráčů: 2
Herní doba: 30 minut
Věk: 10+
V rámci každé kapitoly před sebou vždy vytvoříte sestavu karet podle předem definovaného obrazce. Všechny dostupné kapitoly mají odlišnou podobu. Zajímavé pak je, že karty umísťujete lícem nahoru nebo dolů podle prezentovaných podmínek. Karty, které vám zbydou, míří do odhazovacího balíčku. Jakmile je vše připraveno, můžete se dát do hraní. Nejdříve se ujme svého tahu zlo. Sauron startuje s menším objemem zlata než jeho protivník nesoucí vlajku dobra, avšak to neznamená, že by byl nějak znevýhodněn, protože si jako první může vybrat kartu nebo herní lokaci. Pokud se rozhodnete pro kartu, musíte mít na její pořízení dostatek prostředků.
Některé karty po vás žádají peníze, zatímco jiné testují dovednosti. V případě, že náhodou nemáte požadovanou dovednost, ale přesto po kartě toužíte, musíte sáhnout do měšce a zaplatit za chybějící dovednost peníze. Mince totiž v tomto světě dokážou vyřešit takřka jakýkoli problém. Jestliže nemáte na kartu dostatek prostředků a zároveň nechcete, aby ji váš soupeř ukořistil, nic vám nebrání ji odhodit na odhazovací hromádku. Tímto krokem získáte mince. To, kolik jich dostanete, určuje kapitola, ve které se nacházíte. Čím dál jste, tím větší objem peněz vám hra přidělí.
Další alternativou je sáhnout po dílu lokace. V nabídce najdete celkem tři lokality, zatímco zbývající čtyři kousky čekají v dobírací hromádce. Můžete zde nalézt Minas Tirith, Helmův Žleb, Železný pas nebo Khazad-dûm. I za tyto díly je třeba platit dovednostmi a penězi. Obnos, který je třeba zaplatit v mincích, je určen tím, kolik máte ve hře věží (pevností) – za každou musíte zaplatit jeden peníz, takže pořízení dalších dílů je náročnější než nákup prvního, což vám do jisté míry brání tvrdě tlačit touto cestou. Po většinu času však budete pracovat primárně s kartami.
Ty mají různé barvy, které jsou pevně spojeny s efekty. Šedé karty vám poskytují dovednosti. Mohou nabídnout jednu nebo více z pěti dostupných schopností, které následně v rámci svého kola využíváte k otevření nových možností, například k získání žlutých karet, které okamžitě poskytují peníze. Zásadní jsou pro vítězství také modré karty, protože právě ty posouvají Froda se Samem po hrací ploše, zatímco se za nimi žene nepřítelův ohař. Zelené karty vedou k utváření spojenectví s místními národy, zatímco červené karty umožňují verbovat jednotky, které za pomoci fialových karet ve třetí kapitole realizují přesuny a různé škodící akce. Jak sami vidíte, nabídka možností je opravdu pestrá, díky čemuž se můžete pustit do různých strategií. Nikdy ovšem nemůžete zcela pustit ze zřetele, co se děje na herní mapě, která se stává dějištěm rozličných taktických aktivit.
Hra samotná končí ve chvíli, kdy se někomu podaří získat přízeň šesti národů, dostat prsten skrze modré karty do Hory osudu, nebo naopak obsadit sedm regionů jednotkami nebo pevnostmi. Pokud náhodou není realizována ani jedna z podmínek do konce třetí kapitoly, vyhrává ten, kdo má většinu regionů. Alternativy v rámci vítězství jsou zajímavé, mám však problém s tím, že by se měl Sauron spojovat s elfy, trpaslíky a jinými národy, když má úplně odlišné „reálné“ spojence.
Absence unikátnosti frakcí brání Pán prstenů: Duel o Středozem dosáhnout dokonalosti
V mnoha ohledech je Pán prstenů: Duel o Středozem příjemnou záležitostí, která díky svým mechanikám dokáže zaujmout. Přestože hra není vyloženě komplexní, hratelnost je velmi dobrá, díky čemuž většinou u jedné partie nezůstane. Pro fanoušky vesmíru Pána prstenů může být problémem, jak jsou zpracovány některé prvky. Když se ale od toho oprostíte, je se na co těšit. Dá se říci, že si hraní budete skutečně užívat.
Pán prstenů: Duel o Středozem představuje kvalitní deskovku pro dva. Pokud s partnerem či partnerkou hledáte kousek, v jehož rámci na vás čeká strategie a hromada zábavy, je tohle jasná volba. Za sebe jej tím pádem i přes mírný nedostatek spojený s lore doporučuji.
Za poskytnutí kopie hry Pán prstenů: Duel o Středozem děkuji českému distributorovi, společnosti Asmodee Czech Republic.