Článek
Bitevní formát Spearhead: Fire and Jade dává hráči ve Warhammer Age of Sigmar: Skaventide menší bojové skupiny
Po představení impozantního setu Warhammer Age of Sigmar: Skaventide tu pro vás dnes mám další článek, v jehož rámci se podíváme detailněji na zkomponované modely a také na hratelnost samotnou. V některých faktorech rozhodně není totožná jako u velkobitevního formátu pracujícího s masivními armádami, i když po něm lze také následně sáhnout, aby byl využit plný potenciál jednotek dostupných v krabici. Pojďme ale nejdříve na samotné frakce, které vám tato krabice dává k dispozici.
Skavení armáda Gnawfeast Clawpack představuje přesně to, čím je tato frakce ve zdejším vesmíru proslulá. Najdete v ní opravdu hodně naštvaných krys, jejichž ideologie není nikterak náročná. Jejich cílem je nepřítele zahltit, což realizují rovnou několika způsoby. Do boje míří s dvaceti řadovými jednotkami, které slouží primárně jako návnada.
Tyto krysy často využíváte k přepadům, protože když to jde, mohou posily nasadit velmi efektivně. Jejich výstroj a celkové statistiky ovšem patří mezi méně efektivní. K rozrážení řad je tu trojice značně vizuálně vylepšených krysích ogrů, u nichž je šance na zásah celkově vysoká, stejně jako jejich výdrž.
Stejně jako každá jiná armáda i tato si žádá do svého čela velitele. Pán drápu zde jede na bestii, doprovázen šedým věštcem a technikem, kteří představují podporu pro snahy svého vůdce a jeho jednotky. Tato armáda hodně sází na přečíslení nepřítele a jeho zaplavení. Mimo Spearhead: Fire and Jade ji pak máte možnost posílit ještě krysími odstřelovači a rotačním, na kolečkách se pohybujícím kulometem s warpovými náboji. Oproti svým kolegům z party Warpspark Clawpack nemá tento „klan“ v základní bojové verzi k dispozici žádné technologie postavené vyloženě pro boj na dálku.
Druhá skupina, kterou v krabici najdete, ovšem také v boji na dálku moc nevyniká. Lidská armáda Vigilant Brotherhood je uskupením, které je oproti Gnawfeast Clawpack složené více ze specialistů, tedy lépe řečeno z výrazně efektivnější pěchoty. Její hlavní silou je středně těžká pěchota s kladivy, která má velmi slušnou výdrž. Když ji vyšlete držet pozici, dá se na ni spolehnout. Agilní složkou tohoto vojska jsou křídly vybavení žalobci, kteří oštěpy využívají jak k hodu, tak k výpadu. Mají silný útok, obstojnou obranu a také pohyblivost.
Podobnou pohyblivost jako žalobci má i generál této armády s impozantní sekerou a gryfem, na jehož pařáty se může kdykoliv spolehnout. Zajímavé u něj je, že si může vybrat jeden nekontrolovaný bod a na něj pak vyslat síly, které po dobu celého kola útočí s dodatečnou hodnotou v rámci hodů. Celé vojsko je pak doprovázeno knězem, který za pomoci svého gryfa dokáže odrazit magii, zatímco nepřátele zahltí plameny, jež je mají očistit (zabít).
Stejně jako v případě Gnawfeast Clawpack může být i Vigilant Brotherhood v rámci krabice Warhammer Age of Sigmar: Skaventide posílen o nové jednotky. Přesněji řečeno, posilou jsou hrdinové a elitní pěšáci se štíty, jimž se není radno stavět do cesty. Celkově mi obě prezentované armády přijdou jako velmi dobře balancované. Je těžké říct, která mi sedla více, avšak při přidání dodatečných jednotek bych zřejmě volil spíše Skaveny, kvůli jejich technologickým „hračkám“. A nyní se podíváme na to, jak se tahle záležitost hraje.
Příprava Spearhead: Fire and Jade není až tak náročná
Zatímco u normálního formátu budete vždy řešit body a často také detailní rozvržení mapy, Spearhead: Fire and Jade sází na už předem zkomponované armády. Zkrátka si jen vyberete armádu, zvolíte hrou prezentované bojiště a můžete se víceméně vrhnout do hraní. Před začátkem bitvy rozložíte jednotky dle jasně definovaných pravidel, a pak už započne bitva rozložená na čtyři kola a sedm fází. Úplně první z nich vás nechá aktivovat schopnosti vašich hrdinů a mágů. Jakmile máte hotovo, je tu fáze pohybová, kdy se s jednotkami pohybujete dle jejich pohybových možností. Poté dostávají prostor střelecké jednotky, které mohou vystřelit na nepřátele, načež je tu fáze výpadu, po níž startuje etapa boje.
Během těchto fází se hráči v rámci aktivací střídají, takže rozhodně to není tak, že by někdo odehrál vše a ostatním nebyla dána možnost reagovat. Vše pak vrcholí koncem tahu, kdy vyhodnotíte zabrání bodů či případné přičtení bodů. Během většiny prezentovaných fází hodně pracujete s kostkami a statistikami jednotek. Svůj prostor dostává také metr. Do detailů ovšem v tomto případě příliš zabíhat nelze, protože jinak by byl tento text minimálně ještě na další dvě stránky. Hodně se mi líbí skutečnost, že formát bojiště lze vždy definovat za pomoci volby mapy, kartami a také rozestavením malých, středních a velkých překážek, které formují strategii, jež bude na nich možná.
Warhammer Age of Sigmar: Skaventide je hrou plnou možností, která jen tak neomrzí
K dnešnímu dni už mám za sebou několik vydatných partií a musím říct, že na poli velkých her představuje Warhammer Age of Sigmar: Skaventide titul první třídy. V útrobách impozantní krabice najdete hromadu věcí, které člověku poskytnou zábavu na desítky hodin. Už jen malování představuje dlouhou cestu. Jakmile pak máte hotovo, čeká vás řada bitev, v nichž můžete s tímto setem realizovat bezpočet různých taktik a situací. Jakožto velký fanoušek tohoto univerza jsem si hraní skutečně užíval, a společnost kolem mě též.
Warhammer Age of Sigmar: Skaventide je jednou z těch velkých her, u nichž nemusíte s doporučením nikterak otálet. Jedná se o nadmíru povedenou záležitost, schopnou zaujmout zpracováním modelů i hratelností, která je za léta už opravdu vypilovaná. Jestliže hledáte vstupní bod do univerza Warhammer Age of Sigmar, tohle by mohla být záležitost právě pro vás. Za sebe nemám problém pro ni dát palec nahoru.
Za poskytnutí kopie hry Warhammer Age of Sigmar: Skaventide Launch Box Set na recenzi děkuji českému distributorovi, společnosti Xzone.