Článek
Zaklínač: Starý svět – Výprava do minulosti lovců příšer
Fanoušci zaklínačského univerza dobře znají Geralta z Rivie – zmutovaného bojovníka, jehož život naplňují nebezpečné mise, konflikty s příšerami i lidmi a časté morální dilema. Ale co období před jeho dobou? Zaklínač: Starý svět vás zavede do časů, kdy se po krajinách pohybovalo více zaklínačů a svět byl plný nebezpečných tvorů. Tato desková hra kombinuje strategii, příběh a poutavé souboje, aby vás vtáhla do bohatého světa plného intrik a dobrodružství.
Počet hráčů: 1 - 5
Herní doba: 90 - 150 minut
Věk: 14+
Na začátku hry si hráči zvolí jednoho z pěti zaklínačů, každý zastupující jednu z ikonických škol, jako jsou například Škola Gryfa nebo Škola Medvěda. Každá škola má své specifické dovednosti a výhody – adepti Gryfa ovládají magii, zatímco příslušníci Medvěda spoléhají na fyzickou sílu a odolnost. Zvoleného zaklínače vybavíte základním balíčkem karet, které představují jeho schopnosti, a vydáte se na cestu.
Hra se odehrává na mapě Severních království, známé z knižní série Andrzeje Sapkowského. Tento herní prostor je rozdělen na různé oblasti, včetně měst, lesů a hor, které hráči prozkoumávají během svého putování. Cílem není pouze likvidace monster, ale také plnění úkolů, sbírání odměn a budování reputace. K tomu přispívají karty událostí, které přinášejí zajímavé volby a příběhové zvraty. Události mohou být klíčem k dalšímu vývoji hry. Například můžete narazit na vesničany, kteří vás požádají o pomoc proti vlkodlakovi, nebo objevíte prastarý artefakt, jehož síla vás může ochránit, ale za cenu negativního vlivu na vaši pověst. Každé rozhodnutí ovlivňuje váš postup, takže žádné dvě hry nejsou stejné.
Zásadní složkou hry jsou souboje s monstry, které se liší od tradičních deskovek, kde dominují kostky. Zde se veškeré konflikty odehrávají prostřednictvím karet, což přidává soubojům prvek taktiky. Každý hráč si během svého tahu sestavuje bojová komba – série propojených karet, které společně tvoří efektivní útoky nebo obrany. Monstra jsou ve hře rozdělena do tří úrovní, přičemž čím vyšší úroveň, tím větší výzva. Například při boji s běsem může tento netvor snižovat hodnoty vašeho štítu, zatímco striga může omezit počet karet, které si doberete po svém tahu. Každé monstrum má navíc jednu unikátní schopnost, díky níž musí hráči přizpůsobit svou strategii každému střetu.
Počet hráčů: 1-4
Herní doba: 90 minut
Věk: 10+
Souboje nejsou jen o správném využití karet. Klíčovou roli hraje také příprava. Před bojem si hráči mohou vzít do výbavy různé elixíry, které poskytují výhody, například zvýšení útoku nebo obnovení štítu. Pečlivé plánování je nutností, protože jeden špatně načasovaný tah může znamenat porážku. Ačkoli je možné hrát hru jako čistě kooperativní dobrodružství, nabízí Zaklínač: Starý svět i možnost soupeření. Pokud se dva zaklínači potkají ve stejném městě, mohou se utkat v přímém souboji. Tyto střety probíhají podobně jako boje s monstry, ale mají navíc prvek sázky – ostatní hráči mohou vsadit na vítěze, což přidává další rozměr napětí.
Kromě soubojů mohou hráči interagovat i jinými způsoby, například při společném plnění úkolů nebo sdílení zdrojů. Tato flexibilita umožňuje každému hráči zvolit si styl hry, který mu nejvíce vyhovuje. Jedním z hlavních lákadel hry je její vizuální provedení. Deluxe edice obsahuje detailně zpracované miniatury monster, které si hráči mohou sami vybarvit, čímž si hru ještě více přizpůsobí. Karty a herní desky jsou bohatě ilustrované a atmosféra světa Zaklínače je zde přítomna na každém kroku.
Příběhové karty pak přidávají na autentičnosti a hloubce. Některé obsahují volby, které mohou mít dlouhodobý dopad na hru, zatímco jiné přinášejí krátké, ale intenzivní zážitky. Tento prvek dělá ze hry nejen taktickou výzvu, ale také vyprávěcí zážitek, který si užijí jak fanoušci série, tak nováčci nemající se slavnou značkou žádné zkušenosti. Lov tak nějak končí momentem, kdy jeden z hráčů získá všechny trofeje, či dojde k realizování určitého počtu kol. Prezentace Zaklínač: Starý svět však tímto odstavcem nekončí, celek totiž od počátku měl řadu postupně vydávaných rozšíření, která tu taktéž dostanou prostor.
Zaklínač: Starý svět – Skellige vás vezme na severské souostroví
První expanzí, která tu dostane prostor, je Zaklínač: Starý svět – Skellige. Toto rozšíření rozšiřuje herní svět o trojici pevných ostrovů a dvě neobjevené lokace, kam můžete umístit jeden z pěti ostrovů s unikátním efektem. Na vašich cestách po Skellige se převážně pohybujete loděmi. Každý přesun vyžaduje hod kostkou spojený s průzkumem. Výběr části karty závisí na vámi hozené hodnotě. Pokud padne vyšší hodnota, zvyšuje se úroveň nebezpečí, což ztěžuje následné plavby.
Po moři se pohybuje i Dagon, který představuje konečnou výzvu. Střet s ním je hodně brutální a rozhodně se nepodobá ničemu, co by nabízela základní hra. Zkrátka a dobře, je to protivník s dalšími schopnostmi, jež využívá během střetu. Dagon vám prakticky dokáže vzít jednu kartu, snížit štít za všechny vlastněné trofeje a s Prastarou silou vám navíc způsobí čtyři zranění. A to stále není vše, protože tenhle boss toho má v rukávu schováno daleko více, než by jeden po skolení obyčejných monster ze základu čekal.
Rybí bůh je bezpochyby drsným cílem, jehož lov dá člověku slušně zabrat. Expanze Zaklínač: Starý svět – Skellige však kromě tohoto kousku hráči dává také možnost vyrazit na nová dobrodružství a objevovat svět, který je před něj postaven skrze zajímavé příběhy, takže je to takřka nezbytná záležitost.
Zaklínač: Starý svět – Mágové vám dává do rukou ostřílené kouzelníky
Pro ty, kteří považují partu zaklínačů za málo vzrušující, přichází rozšíření Zaklínač: Starý svět – Mágové. Jak napovídá název, do hry přidává kouzelníky se svými vlastními specifickými kartami a energetickým systémem, který nahrazuje tradiční štíty zaklínačů. Energie ovlivňuje, kolik zranění způsobíte, takže je nutné s ní pracovat.
K dispozici máte pět historických kouzelníků tohoto univerza, každý s vlastním unikátním jménem a schopnostmi. Nechvalně proslulý Alzur může použít blesk, aby zasáhl své protivníky a způsobil jim škodu. Nekromantka Gekira se zbaví karty, aby si zvýšila úroveň energie. Filippa je fascinující díky své schopnosti polymorfie, která jí umožňuje proměnit se v kočku, vlka, medvěda nebo sovu se specifickými efekty.
Co si budeme povídat, když člověka omrzí parta zaklínačů, jsou kouzelníci jasnou volbou. Mají totiž své kouzlo. Během práce s expanzí Zaklínač: Starý svět – Mágové však musíte tak nějak vnitřně optimalizovat vámi čtené texty a uzpůsobit je tak, aby každý z nich lépe seděl na magii ovládající bojovníky nedisponující mutací, nýbrž klasickou magií.
Nudí vás klasická monstra? Zaklínač: Starý svět – Legendární lov poskytuje reálnou výzvu
Dalším prvkem, jímž si lze rozšířit hratelnost, je Legendární lov. Toto rozšíření přináší do hry sedm nových monster, která představují vrcholnou trofej a mohou prakticky rozhodnout o osudu celého lovu. Lov těchto netvorů není snadný, protože každý má své specifické schopnosti, kterými mohou hráče nejen překvapit, ale také porazit.
Třeba takový golem dokáže slušně absorbovat poškození, takže ho lze v rámci jediné série zranit pouze za pět životů. Jeho údery jsou pak brutální, takže se jim je třeba bránit specifickými kartami, zatímco jiné dokáže z vaší nabídky vyloučit. Nepříjemný to sok, a je prvním z řady unikátů schopných za všech okolností řádně okořenit lov.
V nabídce najdete také chiméry, kyklopy, dobře známé nepřátele z videohry, a též monstra, se kterými se Geralt ve hrách nestřetl. Zaklínač: Starý svět – Legendární lov je dokonalou expanzí, která stojí za to. Vlastně vám dává k dispozici zážitek, kdy opravdu cítíte, že eliminace monster má něco do sebe. Zkrátka a dobře, není to už jen snadný střet s tvory nedisponujícími žádnými zásadními schopnostmi.
Po legendárních monstrech je nutností též Zaklínač: Starý svět - Stezka nestvůr
Jak jsem vám ukázal v předchozí kapitole a také pasáži orientované na Skellige, monstra mohou být specifická. Základní hra nic takového nenabízí, jenže lze říci, že by „měla“. Naštěstí tento problém napravuje rozšíření Zaklínač: Starý svět – Stezka nestvůr. To totiž přináší všem loveným kusům unikátní atributy spojené s tím, že pokud je během střetu s netvorem odhalena karta s daným symbolem, dojde ke specifickému útoku spojenému s určitou hodnotou. Když se střetnete třeba s Krabopavoukem, jeho schopnost čtvrtého stupně vám způsobí 3 poškození a, aby toho nebylo málo, ještě můžete hrát pouze kombinace postavené na 1–2 kartách, což je při střetu s tímto monstrem dost nepříjemné.
Zaklínač: Starý svět – Stezka nestvůr mi v tomto ohledu udělalo velkou radost. Hráč samotný pak může získávat během své cesty oslabení, která následně mají vliv na monstra, s nimiž se střetne. Novinkou jsou pak též karty petard s různými účinky a také mutageny, které mají na zaklínače samozřejmě různý vliv v rámci práce s jeho balíčkem. Mutageny pak můžete používat jednou za boj. Přítomné jsou pak též pokročilé karty akcí, takže lov je dynamičtější.
To ovšem stále ještě není vše. Nabídku zaklínačů rozšiřuje Zaklínač: Starý svět – Stezka nestvůr o muže ze školy Mantikory. Jeho specialitou je to, že během boje odhodí jeden nepoužitý lektvar a následně způsobí zranění, které může netvora poslat do pekel. Nováčkem pak není pouze on, ale také troll, jenž disponuje velmi povedenou figurkou. Zaklínač: Starý svět – Stezka nestvůr jakožto celek patří mezi expanze, které člověk reálně musí mít, protože dodávají celku to, co mu dle mého původně chybělo.
Rozšíření Zaklínač: Starý svět – Divoký hon je více nakloněnou fanouškům kooperace
Leč lze i základ do jisté míry hrát v nenásilném režimu, opravdu poctivou kooperaci přidává až Zaklínač: Starý svět – Divoký hon. V té totiž do hry nemíří nic jiného než opravdu silný oponent, jemuž se musíte spolu s ostatními zaklínači postavit. Hráči tentokrát při získávání trofejí netrpí únavou. Zajímavé pak je, že úplně mimo hru jsou běžné karty průzkumu a událostí. Namísto nich máte specifické, spojené vyloženě s Honem. Optimalizovat si pak můžete i obtížnost.
Hráč během své poutě herním světem musí čelit jak prostým posluhovačům v podobě ohařů, tak i postavám, s nimiž se normálně střetával ve hrách. Tedy kromě Imleritha, tomu je tu totiž dán větší prostor, což osobně vnímám dost pozitivně. Přítomnost Honu má pak pozitivní dopad na monstra, která jsou díky němu silnější, a jejich balíček je tak rozsáhlejší než dříve. Cílem hry je pak tak nějak logicky porážka samotného Honu.
Zaklínač: Starý svět – Divoký hon je primárně kooperační expanzí, kterou lze s ostatními prvky propojit jen limitovaně a často vůbec. Zájem by tím pádem měla evokovat ve fanoušcích spolupráce, zatímco pro ostatní mi nepřijde kvůli už zmíněným limitacím úplně vhodná. Rozhodně to ale není špatný zážitek, to bezpochyby nikoliv.
Zaklínač: Starý svět – Balíček dobrodružství
Stejně jako v případě expanze Zaklínač: Starý svět - Stezka nestvůr i Balíček dobrodružství patří do kategorie, ze které je patrné, že se jedná o rozšíření, jež tu už chvíli mělo být. Jak napovídá samotný název, jedná se o rozšíření, které přináší primárně příběhové karty. Ty byly dlouhodobě jedním z prvků, jež byl komunitou kritizován.
Nyní už není pro kritiku místo, jelikož je tu Zaklínač: Starý svět – Balíček dobrodružství, v jehož rámci dostanete dalších 200 karet stavících před vás různé situace. Někdy díky tomu prohodíte slovo s žebráky, zatímco jindy zamíříte na lov draků. Alternativ je opravdu hodně. Podobně jako Zaklínač: Starý svět - Stezka nestvůr i toto je fakticky věc, kterou je dobré mít v základu.
Za pomoci insertu od Kalkared urychlíte přípravu
Hra Zaklínač: Starý svět rozhodně není malou deskovkou. Její vytažení tím pádem zaberete klidně i půl hodiny a více a to už vůbec nemluvím o tom, když k tomu vytahujete z krabic také některá rozšíření. To je pak příprava partie ještě delší. Jednou z cest jak vše výrazně urychlit je insert. Osobně jsem měl možnost otestovat ten od Kalkareda.
A je nutno říci, že celku dost pomáhá. Tedy primárně rozdělení karet je super, jelikož díky němu zvládnete rychle připravit jednotlivé hráče a též komponenty spojené s následným hraním. Základní bedna nyní vypadá jako perfektní skladiště, v němž se hravě vyznáte, takže netrvá dlouho a máte vytažené jako základní komponenty, tak i prvky nutné k hraní expanzí. Vlastně se dá říci, že do útrob primárního boxu nacpete aktuálně víceméně vše co není z plastu. Ano, jsou v ní i žetony, ale to je detail. Základní monstra pak pouze přesunete do jiného boxu, který se vám uvolní, a to samé je možné udělat i s netvory, zaklínači a mágy. Samozřejmě je možné uložit je též do elementárního boxu, avšak samostatné boxy mi pro plast přijdou lepší.
K celkové podobě mám ovšem pár výtek. Kupříkladu krabičky s žetony a kostičkami nejsou navrženy úplně ideálně. Chtělo by to, aby každá z nich měla své víčko, čímž by se navýšila stabilita a člověk by se na ně mohl 100 % spolehnout. Stejně tak bych se za nějaké to víko nezlobil v případě mincí, nebo žetonů. Špatná by pak nebyla alternativní verze pro monstra, pro ty, kteří nemají KS verzi, avšak stejně jako v případě už výše zmíněné výtky je to pouze povzdechnutí. Jakožto komplet patří insert od Kalkareda mezi slušné záležitosti, v minulosti ovšem vytvořil i lepší. Pro ideální stav jsem na konci dne rozdělil figurky, do dvou krabic a karty s deskami nechal v primární krabici.
V kompletním formátu je Zaklínač: Starý svět, které udělá radost každému fandovi Zaklínače
Zaklínač: Starý svět na začátku své cesty byl fajn hrou, která disponovala hromadou zajímavých prvků a slušnou hratelností. Dosud vydané expanze ji ale posouvají natolik, že když je z velké části zakomponujete, obdržíte díky nim dost odlišný zážitek, než vám byl nabídnut v minulosti. Hlavně tedy obdržíte nově fungující monstra, příběhy a také dalšího zaklínače, který se nebojí lovu. Divoký hon pak představuje slušný kooperační zážitek, zatímco mágové jsou novou formou, jak celé dobrodružství absolvovat. Osobně jsem si pak ke hře pořídil ještě neoprenový podklad, který je též velmi povedený.
Komu bych Zaklínač: Starý svět v kompletním formátu doporučil? Jestliže máte rádi masivní hry, které vám dají zábavu na hodiny a takřka nikdy v nich nenajdete totožné dobrodružství, je tohle dle mého jasná volba. Je však nutné mít také trochu vztah k deckbuildingu. Pokud ho máte, představuje tento kus záležitost právě pro vás. Za sebe nemám problém pro něj zvednout palec, protože patří mezi mé herní stálice.
Za poskytnutí recenzentské kopie hry Zaklínač: Starý svět a dostupných rozšíření na recenzi děkuji českému distributorovi, společnosti Asmodee Czech Republic.