Hlavní obsah
Lidé a společnost

Další konkrétní potíže s Jaksemášem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Elisa Cabot / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Kdo se vyzná, bude vědět, že M. Kundera se vztahy mezi lidmi zabýval velmi často a mnoho nám ukázal, ba leckoho donutil nad nimi a nad sebou přemýšlet…

26. 8. 16:50

Jak se máš? Co děláš? A také - co se v tvém vašem životě přihodilo nového? Standardní úvod pro mnohá setkání. Někdy je slyšet odpověď „však víš“, ale může druhá osoba opravdu vědět?

Článek

Jestliže máme v nadpise dvě velká písmena, jde patrně o signál, že půjde kromě začátku také o konkrétní osobu. Pravda, vy jste se s Jaksemášem svého času již setkali a trochu se seznámili. Možná nebude úplně špatným krokem se obohatit o několik dalších poznatků.

Jak se průběžně stává, docela často se lidé potkávají. A občas jsou si blíže, než je běžná „cizí“ úroveň. Není pak překvapením, že si chtějí něco sdělit. Padají nám už známé otázky. Jak se máš? Co děláš? A také - co se v tvém vašem životě přihodilo nového? Standardní úvod pro mnohá setkání. Někdy je slyšet odpověď „však víš“, ale může druhá osoba opravdu vědět? Leccos se třeba dozví bokem, ale může jít o několikrát přefiltrované informace, které se mohou od pravdy dost vzdálit. Viz třeba „potíže“ u skutečných a u tzv. celebrit a jejich mediální obraz. Svízel se může rýsovat i ve smyslu, že sám dotyčný pořádně neví, v jaké je situaci. Kupříkladu mu někdo něco slíbil, s něčím proto počítal, ale ono se neděje. Má slibujícího oslovit? Zapomněl kvůli jiným a větším starostem? Stalo se mu něco velmi nepříjemného? Vykašlal se na něj? Chce ho úmyslně potrápit? Co jestli se mu ozve v tzv. nevýhodné konstelaci, vyruší ho a z poskytnutí věci a/nebo pomoci nakonec sejde úplně? Tady velmi oceníme myšlenku, jak je dobré, je-li člověk svobodný a nezávislý. Vždy však je nutno uvažovat o limitech.

Jinou variantou je, že se člověk ptá ve špatnou dobu. Oslovenému se zrovna cosi nepodařilo, a tak samozřejmě není nijak nadšen, aby odpovídal. V kladném duchu už vůbec ne. No - možná by mohl nasadit „tvář ze sociálních sítí“ a udělat ze sebe někoho jiného, jak se obvykle děje. Ještě horší verzí je, že se člověku stalo něco zásadně špatného. Tak například ho propustili z práce, zhoršil se mu zdravotní stav, stala se dopravní nehoda blízké osoby, dokonce zahrozila smrt. Jenže problém je, že druhá strana není vyrozuměna a vše myslí dobře. Případně klouže po povrchu a nemá tušení, kam by se mohla zřítit. Přesto či právě proto dochází k nemilým a přímo k trapným situacím.

Znám i případy, kdy naopak oslovující jedinec už něco ví a ptá se, aby se popásl na negativních pocitech, rozpacích a pokoření. Jistě namítnete, že se nejedná o příkladný postup. Třeba se však v minulosti mezi nimi stalo něco, co vyvolalo určitý odstup. Někdo cosi prohlásil, což se jiného více či méně dotklo. Občas šlo o neúmyslně konaný akt. Nemuselo jít o vědomý prvek. Stačí závidět lepší stav v jisté oblasti a záporné emoce se relativně snadno aktivují a začínají působit. Lehce se řekne něco, co se nechce, co může mít pozdější ozvěnu.

Oslovený může mít také pocit - proč mi někdo má vstupovat do mých soukromých prvků? Já přece nemám povinnost se komukoli svěřovat. Znám osobu, které se moc nechce odpovídat. Když jsem se opatrně poptal na důvod, na chvíli se zamyslela a poté odpověděla, že se již několikrát nechala „nachytat“, jak sdělí svoji situaci a s ní spojené pocity, ale když stejný postup „požaduje“ po druhé straně, mnoho se nedozví. Má ráda rovnovážné stavy, a proto jí zmíněný přístup vadí. Už si proces hlídá. Analogií je setkání s tzv. vesnickou drbnou, která na různých místech a od různých osob přičinlivě shromažďuje informace, ale sama o sobě a o své rodině nic neřekne. Je jasné, že na jednorozměrné procesy a postupy v oblasti mezilidských vztahů jsou mnozí jedinci dost citliví.

Ve hře je rovněž aktuální i dlouhodobá tělesná a duševní kondice. Je jasné, že pokud člověka něco bolí, jsou podmínky ke svěřování zcela jiné, ne však jednoznačné. Co by jeden rád skryl a neukazoval se jako slabý a zranitelný, jiný naopak využije a postěžuje si. Třeba si chce jen ulevit, aby na své hoře nezůstával sám, ale může jít i o postěžování a o více nebo méně skrytou žádost o pomoc. Setkání tak může nabrat docela jiný směr. Poučení pro nás je vcelku prosté - co nejlépe znát sám sebe, osoby ve svém okolí a podle dosaženého vědění se pokusit upravovat svoje myšlení, postoje a chování. Nejde o nijak snadnou disciplínu, ale vyplatí se. Už jen proto, že lépe zvládneme jednotlivé situace a nemusíme si později nadávat, že jsme na sebe prozradili příliš mnoho informací. A v horší variantě je kdosi upravil, prozradil a poslal dál. S Jaksemášem jsou spíše potíže než radosti.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz