Článek
Zajisté nebude následovat výklad parametrů zásadního zákonného opatření, jak se nechal poměrně chlubivým tónem slyšet premiér ČR. Jistě jste slyšeli a viděli - žádná z předchozích vlád neměla odvahu, ale oni… Od ekonomických analytiků však slyším, že reforma není skutečnou reformou a nemůže splnit požadavky, které jsou na důchodový systém kladeny. Jde ze strany politiků opět jen o slovní cvičení?
Hlavní pozornost se soustřeďuje na legislativní aspekty. Jenže jsou tu zhusta zastoupeny taktéž psychologické a především finanční. Zároveň bych se rád zmínil jeden paradox, který se jeví jako spojení obou naposledy uvedených hledisek.
Jak víme, téma smrti je v naší společnosti tabu. Nemluví se o ní. Takřka všichni se jí vyhýbají. Mnozí si myslí a dokonce jsou až přesvědčeni, že jich se netýká. Ne snad že by trpěli bludem nesmrtelnosti a věčnosti / v odborné literatuře se dozvědí o bludu eternity /, ale vidíme, jakým způsobem žijí: riskují v dopravě, necvičí a nehýbou se, konzumují nepravidelně a nezdravou stravu, stresují se, nestarají se o kondici v tělesné a duševní rovině, poškozují si vlastní imunitní systém… A přece jsou přesvědčeni, že budou žít dlouho, ve zdraví a bez komplikací. Jenže organismus je moudrý a vše si na rozdíl od nich pamatuje. A se svými požadavky na vyrovnání dluhů se přihlásí.
Proč jsem předchozí odstavec napsal? Důvod je jednoduchý k pochopení. Na jedné straně máme namyšlenost ohledně dlouhověkosti. Na druhé straně se mnoho občanů tváří, jako kdyby bylo pouze současné období a že nějaká budoucnost snad ani nepřijde. V duchu předvedeného postupu a jeho deformované logiky dospívají k závěru - proč bych si měl spořit na důchod? Vždyť se ho asi ani nedožiju? Proč bych si měl nyní utrhávat od úst? Kdo ví, co bude? Neměl bych si užívat právě teď? Mnozí odborníci přece upozorňují, aby lidé co nevíce žili v přítomnosti! Pravdu mají pouze zdánlivou. Oni experti i občané, kteří smýšlejí v duchu položených dotazů. Argument je jasný. Za prvé - minulosti se nikdo nezbaví. Za druhé - kdo tragicky dříve nebo jen o trochu později nezemře, musí myslet též na budoucnost. Nebo má v plánu své případné - nejen finanční - potíže přenést na někoho jiného? Na koho?
Myslím, že za povšimnutí stojí ještě jeden moment. Skloňuje se věk dožití. Významnější je podle mého názoru stav zdraví. V jaké fyzické a psychické kondici se člověk dožije hranice šedesáti let? Jak bude ve zmíněných položkách vypadat o tři, o pět a o sedm let později. Vzpomenutý pohled je důležitý proto, že vůbec nejsem přesvědčen, že dnešní mladá a zakrátko do pracovního procesu nastupující generace bude aspoň stejně tak zdatná, odolná a pracovitá jako současní zaměstnanci a zaměstnankyně. Mně se postačí podívat po okolí.
Stačí se ptát. Kdo ohýbá svoje záda na zahrádkách? Kdo hrabe listí? Kdo opravuje domky a ploty kolem nich? Kdo řeže a štípe dříví na topení do kamen? A kdo naopak vysedává a skoro nic nedělá? Kdo dnes široce podléhá pestré nabídce moderních informačních a komunikačních technologií? Kdo takřka vytrvale upírá zraky na displej mobilního telefonu, že ho neodloží ani při chůzi po chodníku a při jízdě na kole? Kdo je skoro nepřetržitě aktivní na sociálních sítích? Je zde k registraci poměrně jasný věkový rozdíl. Jak mladí mohou jen tak sedět, kouřit, popíjet a nechat seniory hodiny a hodiny doma pracovat? Nebo mají nějaký vyšší úmysl, o kterém my ostatní nevíme - totiž že tréninkem se starší zocelí a vydrží žít dlouhá léta? Možná. Ale úplně přesvědčen nejsem. Dobrá kondice v pozdním věku se nesporně hodí. Pak by po delší dobu mohl být vyplácen seniorům důchod, z něhož oni jako mladí a prozatím ne moc pracovití také mají užitek.
Seznam předchozích dílů:
Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-duchodova-reforma-ci-deforma-je-pro-seniory-vyhodna-98310
Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-duchodova-reforma-ci-deforma-a-jeden-z-mytu-98949
Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-duchodova-reforma-ci-deforma-a-dalsi-souvislosti-99336