Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Kdo jezdí na šlapadle

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Sem se s ním patrně nedostaneme, spíše se hodí na větší vodní plochu, nicméně…

12. 8. 19:48

Úplně nevím, jestli by otazník měl na konec nadpisu patřit. Vždyť na první pohled se leccos může zdát úplně jasné. Snadnou a zobecňující odpovědí se stane, že se na nich vyskytují rekreanti, kteří dorazili na pobřeží moře nebo jezera.

Článek

Lze konstatovat, že doma uvedenou atrakci nemají, a proto ji po příjezdu budou vyhledávat, aby si ji užili. Bližší pohled může ukázat zajímavé jevy a souvislosti, a tak pro nás bude prospěšné mu věnovat pár minut.

Leccos nám ovlivní známý časový aspekt - aby se nám podařilo odhalit více, je třeba počítat s větším rozsahem času, který bude potřebné sem zaměřit. Nevím, ale někteří lidé se uspokojí s povrchním pohledem, což nám mohou potvrdit četné konkrétní příklady. Mezi nejznámější bude patřit „ochota“, s jakou žáci a žákyně přistupují k vypracování domácích úkolů a jak se tváří na přípravu na další den do školy. A odpovídající výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Tady opět býváme svědky uplatňování individuálních přístupů. Kdo je aspoň trochu dobrý a nějakou dobu na učení věnuje, zpravidla bývá spokojen během školního roku a navíc se usmívá na konci na vysvědčení.

Myslím, že bude vhodné se krátce zastavit u upřesnění významu jistého slova. Není jezdit jako jezdit. Uvažuje se o aktivní poloze? Nebo snad máme v hlavě pasivní variantu? Poté by asi více na místě bylo - kdo se nechá vozit na šlapadle. Pokud dojdeme až sem, leckomu začíná svítat. Hned úplně jasno být nemusí, ale části bystřejších hlav se obrázek již vyjevuje, skládá. K mání je rovněž střídavá varianta. Vyberme si pár rodinek, které sem zavítaly.

Nemusíme si hrát na statistiky, avšak již po krátké době sledování vidíme, že u šlapadel sedí povětšinou muži. V žádném případě je nechci přechvalovat, bude ovšem dobré si uvedený prvek zapamatovat. Mnoho žen si příliš často stěžuje, jak jejich muži nic nedělají, případně se snaží jen málo. Půjde o úhel pohledu. Samy ženy je chybně vedou? Vykonaly velmi málo v oblasti jejich motivace? Podcenily, jaké výjevy vídaly tehdy při prvních návštěvách jejich rodin? Nepodivují se dnes jaksi zbytečně? Otázek se najde více. Takže by se dnes asi neměly cítit tolik moc překvapeny.

Na druhé straně nemusí být na zmíněné uspořádání volen pouze negativní náhled. Ženy se aspoň ocitnou na výhodnějších pozicích. Jedna si vybere pozici na pomyslném kapitánském můstku, u druhé vidíme, jak v klidu sedí na místě, kde se nevyžaduje tělesná námaha. Dalo by se napsat, že úsilí během roku vykonala dost, aby si nyní mohla vychutnávat slastný odpočinek. Slabý mořský vánek a hřejivé slunce vnímá jako příjemný bonus ke sladkému nicnedělání. Vybrala si sama? Znělo tak doporučení? Padla zmínka o odměně? Je její umístění dokonce nařízeno?

Přece jen ženy na místě, kde je nutné podávat sílu a výkon, najdeme. Některé se samy dopředu chystají, že si dají do těla. Buď je zatížení tělesné schránky těší, mají zde kladnou zkušenost, nebo se tak rozhoupou po pohledu na sebe sama v plavkách. Během roku se stále někam spěchá, něco se plní, zařizuje a člověk nemá na sebepozorování moc času. Pak nadejde čas balení šatstva a leckdy se zjistí, že pár kousků se již neřadí mezi použitelné. Že by se praním scvrkly? Často nikoli. Je nejvyšší čas na sobě začít pracovat. A ještě bych přidal jeden důvod. Kdo asi bude šlapat, je-li na zmíněném plavidle pouze žena s malými dětmi?

Vysoká hustota

Leckdo by si na druhé slovo z nadpisu vzpomněl jako na pojem z fyziky. Kdysi se s ním trochu trápil, než ho pochopil a uměl správně používat. Jenže nejde o jediný možný pohled, byť nás kdysi někdo z učitelů tak vedl. Co kdybychom se podívali jinam?

Vysoká hustota může být registrována kupříkladu také u davu v jisté části města. Třeba před tzv. rizikovým fotbalovým utkáním. Někdy se může vyskytnout taktéž ve škole. A dokonce tu mívá několik významů. Za prvé mohou žáci a žákyně hovořit o zvýšeném počtu domácích úkolů. Za druhé si budou stěžovat na nahromadění písemných testů. Za třetí budou mít v mysli tzv. podařený kousek někoho z nich. Nebo snad nevíte, že mezi ceněné odměny patří vyjádření „to je hustý“ a „tak tohle je fakt hustota“. Duch nadpisu je naplněn.

Před pár dny jsem měl možnost poznat další kapitolku z oboru hustoty. Jak vypadala? Představte si vzdálenost asi tak 30-40 metrů od mořského pobřeží. Řada dvojic a trojic se prve rozhodla, posléze zjistila podmínky a nyní jezdí na šlapadle. Nebo se na něm aspoň houpe či plouží. Jak plavu okolo, jeden kus vodního prostředku mě zaujal. Nejen že na něm a kolem něj bylo značně hlasito.

Na uvedený dopravní kousek nasedlo nějak moc pasažérů. Jestlipak si mladý muž, který má výdej a příjem na starosti, oné okolnosti povšiml? Nebo měl zrovna hodně práce? Sotva jeden kus přijal, už se u něj vyskytli další zájemci a on měl napilno. Zároveň mu mohla větší kus pozornosti odvést jistá slečna, která se v jeho blízkosti občas pohybovala. Ať již se jednalo o jakékoli důvody, (asi) rodinní příslušníci se vyvezli na hladinu opodál. Počítám a docházím k závěru, že jich je na malém plavidle šest. Nu slušný počet.

Zrovna jeden dospívající chlapec leze nahoru, aby se sklouznul. Ale zazní varování. Za moment pochopím - z vody se vynoří další mládenec. Opravuji počet na sedm. Napadá mě, že kdyby se měli společně vypravit na delší mořskou pouť, dostaly by jejich vzájemné vztahy velmi zabrat. Doposud byly postaveny na jiném základě, třeba kdo vydělává peníze, obstará nákup, uklidí atd. Teď by asi nejužitečnější byly námořnické znalosti a dovednosti. V neposlední řadě nám zřejmě již samovolně naskakují obrazy psychologické stránky.

Náhle moje oko zachytí drobný pohyb. On snad někdo ještě leží na dně! Šlo o pravdivý názor. Nejdřív se matka sehnula a k někomu dole hovořila. Muž pak zvedl dítě a jal se ho aspoň do půlky těla potápět. Potomek se bouřil, ale proti otcovské síle nic nezmohl. Jak další starší ratolest skočila, šlapadlo se naváhlo a nejmladší člen výpravy byl ponořen hlouběji oproti záměru. Trocha slané vody mu šplíchla až do obličeje. Čertění a nesouhlas nabraly na obrátkách. Už tak vysoká hustota se ještě zvýšila, možná zahustila.

Pochopitelně jsem nečekal, jak vše dopadne. Dá se ovšem předpokládat, že husto bude po návratu na jejich pokoji. Je však možné, že obývají dva a dokonce tři. Starší chlapci zřejmě budou bydlet zvlášť. Patrně asi budou občas kontrolováni, aby u nich nenastala hustota jiného druhu. U nich mohlo by jít o slečny, tajné popíjení a výrobu tzv. kravin. A ještě by se dalo spekulovat, jak vyhlíží jejich doprava do místa dovolené. Mají-li se všichni vejít do jednoho vozidla, nepochybně půjde o prostorné auto. Nebo si zakoupili celé vlakové kupé? Všechny verze jsou ve hře. Občas se bude zastavovat či chodit na uličku, aby se hustota zředila.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz