Článek
Budu se snažit několika myšlenkami a postřehy navázat na předchozí poznámky / viz Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-ohlednuti-za-letosnim-letem-87841/.
Vtírá se několik neodbytných otázek. O jak příznivé a příjemné jde roční období, když meteorologové varují, abychom raději nevětrali, nechodili ven, nenamáhali se, hodně pili, leželi a odpočívali? Máte snad o létě představu, že budete jen sedět a s vyplazeným jazykem a touhou se ochladit, usnout a aspoň na chvíli se od žáru osvobodit? Jde o příjemné období, když vás pot a jeho zápach doprovázejí takřka na každém kroku a v noci se budíte nebo ani nemůžete usnout? Kolem vidíme rozpálený asfalt, horké dlaždice a další předměty, které nás po večerním „odchodu“ slunce za obzor teplem zásobují dlouho do noci. Komu se klidně a bez problémů usínalo? Přikrýval se jen povlakem jako ve Středomoří? Pohyboval se doma a venku v navlhčeném oblečení? Jen ať se přihlásí!
Nešlo o jediné úkazy. Nezvykle líná a vykolejená byla naše domácí zvířata. Konají skoro jako člověk a „vědí“, že není tak jako jindy. Od vědců jsme ve zprávách několikrát mohli zaslechnout, že část zvířat ve volné přírodě se chová více či méně atypicky, třeba místo lovu spí a jen pasivně přežívají. Nadměrné horko ohrožuje jejich existenci, protože porušuje schémata instinktivního chování. Možná již nakročila ke snížení kvality svých organismů. A ani se nezmiňuji o potížích ovcí a dobytka v jižněji položených zemích, jak bylo možné si přečíst na internetu. Bučí a mečí hlady a „plody“ z nich se umenšují. Bez podivu.
Popletly se také některé rostliny. Vlivem vysokých teplot vyrostly příliš brzy a rychle a buď nic nezplodily, nebo šlo o drobné paskvily, které nebyly k snědku a ani pohled na ně nepatřil mezi povznášející. Nemluvě o rostlinách, které v důsledku sucha zničili různí červi a jim podobná cizopasná havěť. Zatímco v minulých letech jim pevnější plody odolaly a nechutnaly, letos byla situace jiná. Jak víme, v krizi je dobré všechno a tonoucí se stébla chytá. Mnoho rostlin uschlo a málokdo pamatuje, že by listopad začal už v červenci a pokračoval v srpnu a v září. Vždyť na podzim už mnoho listí na stromech patrně nezůstane a jedenáctý měsíc se bude moci přejmenovat třeba na „dávnoholostrom“ či „dávnoholokmen“. Navíc některé stromy a rostliny jdou znovu do květu. Nemyslí jako člověk, jsou spleteny. Je dost dobře možné, že si odčerpávají mnoho síly a třeba za rok nic neurodí. Ani člověk nepodává trvale nadstandardní výkon, ač ví, že je ve světě konkurence a boje o pracovní místa potřebný. Nejen lidé ale i rostliny jsou živými organismy s konkrétními možnostmi a reakcemi.
Ač se zdá, že léto přináší mnoho potíží a řadu nepříjemných zážitků, přece jen je dobrým obdobím, kdy máme prázdniny, čerpáme dovolenou, odpočíváme, sbíráme nové síly a věnujeme se oblastem, kterým chceme. Přesto bychom mohli a zřejmě také měli uvažovat, co bude dál a co například za rok. Budeme se na příští léto těšit? Co v nás zvítězí a k čemu se přikloníme? Například odborníci vyslovují prognózy, že po prudkém ochlazení se vytvoří hodně páry a začne dlouhé období vydatných dešťů. Je nabíledni, že po nich vcelku zákonitě budou následovat povodně. Počasí si s námi zahrává více, než je zdrávo. Prý jde o zákonitou reakci na konání člověka a jeho zásahy do přírody a v ní probíhajících jevů a procesů. Možná by se měl každý z nás k přírodě chovat pozorněji a šetrněji a pociťovat více pokory. Uvidíme za rok. Zřejmě nás však nečekají procházky růžovým sadem. Vždyť kdo by vytrhával dlažební kostky a zámkovou dlažbu, aby se více vody vsáklo? Kdo bude vysazovat stromořadí? Dnes asi nikdo. Ale je dost dobře možné, že nás zhoršující se podmínky a nové okolnosti poněkud více přitlačí. Budeme snaze o zlepšení našeho chování a o zvýšení přizpůsobivosti tleskat?