Článek
Kdybych začal z opačného konce, máme zde především pravý úhel. Mnoho lidí touží v životě nalézt pravého partnera/ku, aby se měli dobře a žili spokojeně. Pokud se stanou šťastnými, bude ještě lépe. A jistě je lepší mít doma a vlastnit pravé zlato. Či se obouvat do bot z pravé kůže. Nebo by se daly nosit i / z / levé? Byla by pak levá i levná současně? Který výrok by pak byl / ten / pravý?
Pokud se ovšem přesuneme do jiné oblasti a budeme mít na mysli situace v provozu na pozemních komunikacích, pak se budeme muset hned vrátit k části nadpisu. Kdo by neuznával význam „levý“, měl by smůlu. Řekl bych, že by záhy „narazil“ a poměrně brzo by byl nucen platit odškodnění po dopravní nehodě. Nemluvě o zdravotním stavu jeho a zúčastněných osob. Mít jasno v levých a pravých pruzích se nadmíru hodí. K čemu jsou, jak se chovat a kdo ne/má přednost atd. Kolik již vzniklo kolizí z nevědomosti! Někdy i z arogance a nízkého sebeovládání.
Myslím, že bude zajímavým a pro leckoho užitečným krokem se podívat na jiný úhel pohledu. Leckdy u lidí sledujeme a ba přímo zkoumáme, v čem jsou dobří a v čem vynikají. Co by nám napověděl náhled na protikladnou stránku? Co jim nejde? V čem selhávají? V jakých druzích činnosti se ukazují jako nešikovní? Přímo napsáno - na co jsou leví? Někde je možné zaslechnout známý doplněk - jako šavle.
Jestliže jsem již dříve zmínil pravý úhel, logicky se naskýtá otázka, zda existuje také jeho levý „kolega“. Kdybychom uvažovali o jeho reálnosti, jak by vypadal? Odkud kam by vedl a mířil? Jak by bylo možné ho sestrojit? Jak se vůbec na pravou verzi díváme s odstupem od dění v době povinné školní docházky? Vidíme dnes konkrétní užitek? Potřebujeme ho třeba s ohledem na práci poměrně často? Kdybychom o něm více věděli, nebyli bychom tak leví?
Jak se budeme dívat na prohlášení jedince - „já si myslím, že na nic levý nejsem, mně jde tak nějak všechno“. Pokud se podíváme do historie své i jiných lidí, se zvýšenou pravděpodobností můžeme souhlasit s názorem, že hodně bude záležet, co kdo dříve ne/dělal. Pokud například vyrůstal v panelákovém bytě a neměl možnost poznat takřka nic z manuálních prací, těžko od něj budeme očekávat um a mistrovství v daném směru. Zejména jestli se o ni/něj ani nezajímal. Možná nemusel. Měl dost peněz a „své lidi“?
O části osob se ví, že umějí vystihnout tzv. pravou chvíli. Jindy se hovoří o umění být ve správný čas na správném místě. Zachováme-li dnešní meze a směry, můžeme naspat, že kdo se zmíněnou dovedností nemá co do činění, přichází do tzv. levých chvil. Jenže pozor - část z nich se po uplynutí hodin, dnů, týdnů, měsíců a někdy až roků může jevit jako lepší, tj. pravější než tehdy, vlastně dnes.
Možná není na škodu pár podrobností vědět o jedincích v našem blízkém okolí a zejména o slavných osobách, které během své kariéry ledacos dokázaly, ať již myslíme na české, evropské a dokonce na světové poměry. Stručně shrnuto - mohou se nám poněkud zlidštit a tím přiblížit. Uvidíme, že navzdory příkladným výkonům a vynikajícím výsledkům patří mezi obyčejné, chybující a nedokonalé lidské osobnosti. Zrovna jako my všichni ostatní. Ne vždy jejich konání a názory budou „pravé ořechové“, spíše vyvolají dojem levých ořechů, že?
Na závěr mě ještě napadá, zda vše dnes popsané platí také pro leváky. Co když se na leccos budou dívat z druhé strany. Podobně jako mají jiný typ nůžek, otvíráku na konzervy atd. Nebo snad bude záležet na jaké části politického spektra se nacházejí?