Hlavní obsah

Péče o image a další pohledy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

Navenek by vše mělo vypadat hezky, be závad. Nejen kulturní památky…

12. 9. 11:59

Materiál navazuje na své předchůdce ve věci vnějšího vzhledu. Dnes se posuneme o kousek dále. Je velký rozdíl mezi městským plesem a obyčejnou procházkou do parku. Anebo ho nevnímáme?

Článek

Hodně se pravdě blíží konstatování, že uvedenou oblastí se zabývá docela vysoký počet osob. Jednu skupinu tvoří jedinci, kteří se zde snaží něco vyzkoumat a doporučit ostatním. Třeba jak se mají obléci, jaké doplňky mají nosit, jak správně pečovat o pleť, vlasy atd. Ve druhé skupině jsou osoby, které jejich poznatků více či méně využívají. Zkusme si vyšetřit trochu času a podívat se pozorným zrakem na další souvislosti.

V mnohém ohledu bude záležet na místě, kde se cosi koná a kam lidé přicházejí. Je velký rozdíl mezi městským plesem a obyčejnou procházkou do parku. Jak ovšem vidíme, neděje se vždy a pro všechny. Část kroků se někdy zdá málo pochopitelná. Proč se například má žena líčit, když je v plánu delší cyklistický výlet? Že by jako inspirace působil příklad G. S/Koukalové v biatlonu? Dále bychom snad mohli věřit tezi, že na konání v bazénu nebudou lidé a především ženy potřebovat a prakticky používat tolik krášlicích prostředků jako pro jiné - a myslím více společenské - příležitosti. Nejlépe žádné? Jenže cílem návštěvy nemusí být zaplavat si. Leckomu a hlavně právě ženě zní jinak - také ve vodě dobře vypadat! Místo hodnocení a kritiky ji můžeme pochopit. Používání kosmetických prostředků má pro ni větší význam a přínos než pro někoho jiného. Zbývá věcný podnět na zamyšlenou - nebude / příliš / kontaminovat čistou vodu?

Co nám v poznání a v pochopení celé situace ještě pomůže? V posledních letech roste počet mužů, kteří zmíněné prvky dost používají. Samotný objem se ženskému zdaleka nemůže rovnat, ale tempo růstu je vyšší, jak potvrzují oficiální statistické údaje o výrobě, distribuci a prodeji. Přesto se zdá „vítězství“ žen jasné a přesvědčivé. Dobrým konkrétním příkladem obvykle bývá pohled do našich koupelen. Kdybych použil nadsázky, na kterou jsem nedávno narazil, ústy hrdiny příběhu by zněla - „při vstupu do místnosti, kde se provádí hygiena, jsem pochopil svoje místo, já jsem tam měl pěnu na holení a ona 333 krabiček, nádobek, lahviček, štětečků, ubrousků a dalších věciček, z nichž u naprosté většiny jsem nechápal význam a smysl a rovněž způsob použití“. Citace je skoro přesná… Nebo ne?

Žena šmudla sice u svého okolí vyvolá pozornost, ale bude mít spíše záporný směr. Probudí v nás údiv, despekt, odstup, nechuť a někdy i stud za ni samu. Pokud se tak stane výjimečně, větší část lidí brzo zapomene, někteří nikoli. Ne vždy se vše stihne, že? Dostane-li se nepěkný vzhled do pásma pravidelnosti, bere se její nelahodný zjev jako nová norma. Leckdo se ptá - co se stalo? Proč tak klesla? Jestliže se žena naopak může blýsknout šmrncem a šarmem, zaujme zcela určitě a navíc žádoucím pozitivním směrem. Není divu, že je vyhledávána cizíma očima, jsou o ní spřádány různé představy a sny a zvyšuje se její přitažlivost a samozřejmě hodnota a cena. Velmi bude záležet na okolnostech. V každém případě bude povšimnuta a nepříznivě hodnocena vyšším počtem osob než podobně vyvedený muž. V oblasti image se na ženy kladnou vyšší požadavky.

U mužů tak jednoznačný pohled uplatnit nemůžeme. Vypadá-li trochu neelegantně, může se jeho přitažlivost zvýšit. Samozřejmě máme jistou hranici zanedbanosti, která však není oficiálně definována. Přesto ji cítíme, především ženy. Silnou roli hraje, zda muž ne/zapáchá, co jsme o něm dopředu slyšeli, jak má celkově ne/sladěné oblečení, je-li čisté, novější či naopak apod. Významný vliv bude mít, je-li autorem zajímavých myšlenek, nevšedních výroků, umí poutavě vyprávět, kladné body mu přinese nesouhlas s autoritami a třeba i mírné rebelství. Promine se mu používání neslušných slov, což u ženy moc neprojde. Vzniká dojem, že si jimi zvyšuje svoji mužnost, upevňuje pozici, ukazuje odvahu a schopnosti něco změnit, zařídit, vyřešit apod. Někdy pomohou k zábavnosti. Nacházejí se tu ovšem i jiné komplikace.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz