Hlavní obsah
Lidé a společnost

Úřednictvo a jeho odměny ve výši 857 tisíc Kč kontra Vrbětice a povodně

Foto: Seznam.cz

Peněz na snímku je relativně dost. Avšak velmi málo pro šikovnou mladou úřednici, která podala kromobyčejný výkon, jenž si zaslouží obdivuhodně vysokou odměnu, byť šlo o práci jako běžnou součást jejích povinností.

Jakou odměnu dostali hasiči, záchranáři, starostové a policisté, kteří hodně odpracovali během zářijových povodní? A velitel zásahu ve Vrběticích? Kdo ukazuje na vysoké náklady v Praze, nechť se odstěhuje!

Článek

Myslím, že hodně lidí si povšimlo nebývale vysokých odměn pro jistou mladou pražskou úřednici. Mám na mysli kauzu magistrátu našeho hlavního města, kterou zveřejnil právě i Seznam.cz / Šéf pražského magistrátu se odvázal, asistentce dal odměny 857 tisíc a služební byt v centru k tomu / a o níž se mluvilo v dalších médiích jako ČRo / pořad podcast Vinohradská 12 /. Leckdo se ptal - čím se zasloužila, že jí bylo přiděleno 857 tisíc korun českých? Mimochodem se jedná o příjem, na který většina pracujících v součtu nedosáhne ani za dva roky pracovního poměru, tj. za takřka za každodenní úsilí. U někoho ani za tři! Jaká asi tak bývá jejich odměna?

Jelikož je znám její nízký věk, nabízí se jisté vysvětlení, o němž zde však nechci a nebudu spekulovat. Člověk ani nemusí mít jasnozřivé uvažovaní, aby spojitost pochopil, když zná její pohlavní příslušnost a stejnou kategorii u nadřízeného. Dodržím zásady slušného chování a píšu - tudy cesta dnes nevede!

Díky pátrání několika novinářů již k dnešku víme více. Nedělám si nárok na úplné a vyčerpávající shrnutí, a proto jen připomenu, že mladá slečna obývá městský byt, který slouží naší stověžaté stolici k docela jiným účelům. Kupříkladu seniorům, sociálně slabším, rodinám s malými dětmi. Nic z deklarovaných požadavků „obyvatelka“ bytu v centru nesplňuje. Navíc ušetří mnoho peněz, neboť z něj na své ctěné pracoviště dojde pěšky za pár minut. Když si právě předložené informace dáme vedle sebe, pak odměna vystupuje jako pěst na oko. Jak si někdo může myslet, že „akce“ zůstane nepovšimnuta? Ano, někdy se udělují za mimořádné výkony a výsledky. Slyšel snad někdo za poslední léta, že by všem známý pražský úřad něco tak význačného vykonal? Že by přišly nestandardní podmínky? Bylo třeba se nějak obětovat? Odpovědět si může každý sám.

Pro řadu situací nám k jejich lepšímu pochopení pomůže srovnání. Jakou odměnu dostali hasiči, záchranáři, starostové a policisté, kteří hodně odpracovali během zářijových povodní? Nemám přístup k datům, ale jsem si dost jist, že jejich odměny se ke slečnině částce vůbec nepřibližují. Nesporně ovšem vykonali o hodně více. Naopak kdyby ji obdržel velitel zásahu ve Vrběticích, který dal dvě minuty před ohlušující explozí povel k návratu jednotek do větší vzdálenosti, asi nikdo by nic nenamítal. On totiž svým rozhodnutím zachránil desítky životů! Koho a co spasila slečna?

U leckoho by mohl zabrat argument, že úřednictvo obecně musí brát vysoké platy, aby vyškolení specialisté neodcházeli do soukromé praxe. Tak zde zajisté jde o problém. Stát by měl své zaměstnance a zaměstnankyně adekvátně zaplatit, což však nedělá. Stačí se podívat na výplaty osob v kulturních institucích a třeba též na Úřadech práce. Tam nevadí, když specialisté mizí? Něco finančních prostředků se do nich složilo a je přece škoda, aby dělali něco, co s jejich původním studiem a profesí nesouvisí. Nebo jen značně málo. Dostali nějakou odměnu?

Část obhajujících funkcionářů argumentuje s faktem, že v hlavním městě jsou vysoké náklady na život. Mají pravdu. Ale kdo jedince v Praze drží? Pokud nejsou spokojeni s cenami, tj. s drahotou, nechť zvednou zadky a přestěhují se jinam. Měli by si vážit vysokých výhod, které jim matička Praha poskytuje. Miliony občanů jsou od nich odříznuty. Jestliže je v Praze těžko a draze, nabízí se přesun na vesnici. Na ní úřednictvo najde bydlení za desetinu, čistý vzduch a lepší stav v oblasti mezilidských vztahů. No - aspoň prozatím. Kdyby se jim nechtělo stěhovat, padá v úvahu verze, kdy bydlí v metropoli, ale pracují jinde, případně obráceně. Denně přece mezi místy pendlují statisíce dojíždějících.

V závěru se podíváme na zoubek poslednímu zdůvodnění. Vyznívá opravdu směšně, ale přesto ho předložím. Vysoké odměny byly uděleny za „pomoc při zaškolení kolegyně“, za „splnění úkolů v projektu“ apod. Ony snad netvoří součást oficiálních pracovních povinností? Myslíte, že by třeba někdo ze skupiny prodavačů a prodavaček mohl dostat navíc kupříkladu 45 tisíc korun českých, když vyrovná rýži či mouku do správného regálu? Nebo má jeho odměna tvořit 145 tisíc korun českých? Sám nevím. Babo raď!

PS č. 1: jestlipak víte, o kolik vyšší částku tvořila odměna nadřízeného vzpomenuté slečny?

PS č. 2: jaká je prognóza pro příští udělování odměn? Bude u slečny vyšší? Nižší? Žádná? Nebo již slečna nebude ve stavu zaměstnaných? Ale zůstane jí byt jako bývalé hradní kancléřce?

Úřednictvo se má… kdo se hlásíte do výběrového řízení?

Zdroje:

a/ novinky.cz

b/ TV Nova

Ředitel pražského magistrátu dal asistentce obří odměnu. Dostala 850 tisíc a byt

Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/586429-politici-volaji-po-hlave-reditele-prazskeho-magistratu-sve-asistence-schvalil-obri-odmenu?campaignsrc=tn_clipboard

c/ reflex.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz