Článek
S rozmachem těžby černého uhlí na Ostravsku po druhé světové válce souvisel i nedostatek bytů. Tehdejší režim proto začal plánovat nový sídelní útvar, který ale musel splňovat několik podmínek. Musel být například blízko k okolním dolům kvůli dojíždění zaměstnanců a nesměl se nacházet na území, které mělo být poddolováno.
Na základě těchto podmínek vzniklo nové sídliště mezi obcemi Šenov a Šumbark. První byty si zde lidé převzali už v roce 1949. Výstavba pokračovala a kromě dalších bytů postupně vzniklo i učiliště s internátem, mateřská a základní škola, kulturní dům i obchody. S dalším rozšiřováním se nakonec toto sídliště osamostatnilo a vytvořilo základ dnešního města Havířov.
Všudypřítomná socialistická ideologie
Havířov se dnes mohl jmenovat úplně jinak. Jeho název si totiž volili sami obyvatelé ve veřejném hlasování. Lidé zaslali dohromady 2350 návrhů a z některých je ještě dnes patrné, že v té době v Československu vládnul tuhý komunismus. Mezi návrhy byly takové perly, jako například Zápotockýgrad, Bezručov, Fučíkov, Ostravský Mírumilov, Všemírov, Šťastnov, Čestprácov, Lidobudovatelov, Budosocikolektivov, Dělníkov, Rudohvězdov, Slezský Donbas nebo Kombajnov.
Do konečného výběru postoupily názvy Šachtín, Havířov a Cingrov. Krajský národní výbor v Ostravě jako vítěze vybral Šachtín. Verdikt ale změnil ministr vnitra, kterému se více zamlouval Havířov. I tento název je silně ideologický a poplatný době budovatelského nadšení, ale přeci jen je rozumnější než Zápotockýgrad nebo Rudohvězdov.
Architektura ve schváleném režimním stylu
Kromě názvu se ale komunistický režim podepsal také na celkovém vzhledu města. Domy byly budovány ve stylu socialistického realismu, což byl umělecký styl schválený roku 1932 Ústředním výborem Komunistické strany SSSR. Jeho cílem bylo oslavovat komunistický režim a demonstrovat jeho úspěchy v reálném životě lidí. To zní značně cynicky, když si uvědomíme, kolik lidí komunisté připravili o život, nebo jim ho alespoň zničili.
Tak jako ostatní oblasti, také architektura ve stylu socialistického realismu byla tvrdě ideologicky orientována. Vznikaly celé bloky domů s kuriózní výzdobou ve stylu „české renesance“. Domy byly spojovány do větších celků monumentálními branami a zdobeny budovatelskými výjevy, které měly v lidech posilovat pracovní nadšení, lásku k vlasti a komunistickému zřízení. Už v době svého vzniku tato sídliště působila jako pěst na oko.
Město je dnes jako pomník socialistické architektury
Kromě vzrostlých stromů a zateplení některých domů se však Havířov od svého vzniku příliš nezměnil. Jde prakticky o jedno velké socialistické sídliště. Žádné historické centrum nebo malebné zákoutí nečekejte. Všude jen řady bytových domů z dob komunismu. Uniformní a jednotvárný vzhled ve mne evokuje tehdejší totalitu.
Stavby dnes působí jako jakési paláce klanějící se tehdejšímu režimu a do českého prostředí se nehodí. Mezi budovami ve stylu české renesance vyčnívá obřím monstrum magistrátu, který vypadá stejně naddimenzovaně, jako všudypřítomné široké bulváry. Právě přehnaně prostorné silnice jsou ale jednou z pozitivních stránek města. Díky nim prakticky nemohou vznikat ani v dnešním hustém provozu kolony.
Havířov je poplatný režimu, ve kterém vznikl
Město sice bylo v roce 1992 vyhlášeno chráněnou památkovou zónou, ale co je hodnotné pro odborníky na architekturu, nemusí být vkusné a líbivé běžnému oku. Architektura ve stylu socialistického realismu je možná hodnotnou ukázkou a důležitým mementem doby, ale dnešním standardům neodpovídá. Dokazuje to i žebříček kvality života, který srovnává 206 českých měst a obcí. Havířov skončil vskutku nelichotivě. Nachází se na děleném 181.-206. místě.
Zdroje:
https://karvinsky.denik.cz/ctenar-reporter/mesto-se-melo-jmenovat-sachtin-nakonec-vse-dopadlo-jinak-20210415.html
https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/havirov-slavi-sedesat-let-od-vzniku.A151205_2210486_ostrava-zpravy_jog
https://epochaplus.cz/nejmladsi-ceske-mesto-vitejte-v-havirove/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hav%C3%AD%C5%99ov
https://www.obcevdatech.cz/havirov