Hlavní obsah
Umění a zábava

Legendární Silvestry s Vladimírem Menšíkem byly hitem. Měly však hořkou pachuť

Foto: Jan Fidler from Prague, Czech Republic, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Silvestrovská zábava je dodnes spojena s Vladimírem Menšíkem. Do dějin vešel zejména televizními estrádami v letech 1977-1979. Diváci se dokonale bavili, samotný herec ale vystupování kvůli nemoci protrpěl.

Článek

Vladimír Menšík byl jeden z nejoblíbenějších českých herců a bavičů. Kromě toho, že si zahrál v mnoha televizních rolích, proslavil se i v silvestrovských zábavných pořadech. Jeho vystoupení byla mimořádně oblíbená a jsou dodnes součástí silvestrovského vysílání.

Silvestrovské estrády byly za socialismu očekávanou událostí

Televizní Silvestr byl za komunismu tradicí a velkolepé estrády se známými herci, moderátory a baviči lidé nedočkavě vyhlíželi celý rok. Tehdejší Československá televize si důležitost Silvestru uvědomovala, a proto byl na přípravu programu takřka neomezený rozpočet.

Prvními ikonami silvestrovských pořadů bylo duo Vladimír Dvořák a Jiřina Bohdalová. Svými vystoupeními se zapsali do historie, ale jejich úspěch nakonec v sedmdesátých letech ještě předčil Vladimír Menšík.

Nezapomenutelná éra

Legendární Silvestry s Menšíkem v letech 1977 až 1979 režíroval Ján Roháč. Mezi vystupujícími nechyběla většina tehdejších celebrit jako byl Miroslav Horníček, Miloš Kopecký, Jiří Korn, Karel Gott, Jaromír Hanzlík, Milan Lasica, Júlis Satinský nebo Waldemar Matuška.

Lidé ale milovali zejména samotného Vladimíra Menšíka. Proslul svými veselými historkami a vtipy. Nebyl snad nikdo, kdo by se při jeho vystoupeních mohl nudit. A zábava v jeho podání nezastarala ani dnes.

Foto: Leo Medvedev CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Karel Gott byl další z ikon, které u televizního Silvestru nesměly chybět.

Diváci nic nepoznali, ale Menšíka trápilo těžké astma

Kromě toho, že legendárnímu baviči komplikoval život alkohol, trpěl zejména těžkým astmatem. Silvestr v roce 1977 ještě zvládl v pořádku, ale už od dalšího roku se velice trápil. Během natáčení silvestrovského programu v roce 1978 musel mít po ruce lékařku s injekcemi, bez kterých nemohl mluvit.

Nejhorší pak byl rok 1979. To už byl Menšík na pokraji svých sil. A i když na sobě divákům nedal nic znát, musel nepředstavitelně trpět. Mezi jednotlivými scénkami ležel, dostával kapačky a před budovou televize pro jistotu stála sanitka.

Hořký konec

Po třetí Menšíkově silvestrovské estrádě už televize neměla zájem v tomto formátu pokračovat. „Mysleli jsme, že jsme tím našli cestu a že je všechno jasný. Velké auditorium, tam budou sedět herci, kteří se umějí bavit a zároveň budou účinkovat, a tím je to vyřešené. Poprvé to bylo skvělé, podruhé dejme tomu a potřetí nás s tím už poslali do lesa,“ vzpomínal pro Blesk scénárista Gustav Oplustil.

Vladimír Menšík naposledy účinkoval před kamerou v pořadu Abeceda. Zemřel jen o dva dny později. Trochu překvapivě to nebylo na těžké astma, ale kvůli prasklému vředu. Slavný herec, bavič, moderátor a vypravěč se tak dožil pouhých 58 let.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz