Hlavní obsah
Sport

Lars Friis, neotřesitelná důvěra v něj a v jakých ohledech se ACS zhoršuje?

Foto: Pavel Janeček-ChatGPT

Larse Friise zjevně jen tak nějaký špatný výsledek sestřelit nemůže. Jak jinak si vysvětlit, že stále působí na Letné? A ohlédnutí se za tím, co zase Sparta dělá hůře.

Článek

Důvěra v Larse

Je fajn, že (některé) české kluby začaly používat hlavu a začaly dávat větší důvěru trenérům k prosazení společné vize. Konečně začali vstupovat do klubů finančně silní majitelé a s tím i ruku v ruce i jejich lidé spoluodpovědní za úspěch v jejich byznysech mimo fotbal (byť v případě ACS to zase tolik neplatí - stačí se ohlédnout za množstvím úspěchů Křetinského v ACS a mimo ACS. Kolik trofejí? Kolikrát se hrála Liga Mistrů?).

I Sparta recyklovala v minulosti jednoho trenéra za druhým. Někdy i 2 nebo 3 za sezónu. Po úspěších Briana Priskeho má stále důvěru Lars Friis. Je to ale stále rozumné?

Co Larsovi nikdo nevezme - je postup do milionářské soutěže a dokonce i sparťanské první body proti Salzburku a Stuttgartu. Ale je to dost? Má to budoucnost? Nebo je už trenérem, který je i nadále na pozici jen „za zásluhy“ nebo proto, že se Tomáši Rosickému nechce hledat náhrada?

Lars už odkoučoval dostatečný vzorek zápasů, aby se dalo soudit, zda je přínosem nebo by neměl dělat zásadní rozhodnutí.

Co hraje pro Larse?

  • Postup do LM po téměř 20 letech.
  • Jarní derby, byť bylo dáno spíše ustrašeným výkonem Slavie.
  • Jarní start v podobě 7 výher (Slovácko, Hradec, Karviná, Budějovice, Dukla, Olomouc, SKS) - byť nešlo o těžký los.

Co hraje proti Larsovi?

Výčet mínusů bude bohužel mnohem delší.

Vrátíme se na začátek bídné podzimní šňůry. Po pohádkovém průběhu, přišel zmar a propad.

  • Sparta se opírala po odchodu Kuchty o útočné duo Olatunji a Rrahmani - ze kterých na střídačku zkoušel Lars udělat Kuchtovo kopie.
    • Z vyzáblého Rrahmaniho dělat bijce se stopery.. odvážná myšlenka.. nebo napomáhání k sebevraždě..
    • Olatunji po postupu do LM vnitřně zemřel. Jeho energie i góly, které na začátku sezóny krátce přinášel, odešly. Lars v něj má ale stále důvěru. I třeba na úkor Rrahmaniho. Velmi zarážející po sérii velmi špatných výkonů ze strany Victora. A druhou velmi zarážející věcí je to, že ho doposud neprobrali..
    • Kuchtu pro jistotu přivedli zpět na hostování již v zimě. Postavili na něm znovu systém, který dříve fungoval. Fanoušci jásali, v prvních dvou zápasech se Kuchta zvládl prosadit. Ale opět - je to rozumné? Sázet na někoho, koho prodáte, kdo byl velmi špatný na začátku sezóny a rezignoval na boj o místo (nutno podotknout, že s Olatunjim!). Co když se Kuchta zraní? Svou práci v systému sice plní i bez gólů, ale v důležitých chvílích by se hodilo spíše proměnit ty šance, které útočníkovi přijdou. A již v minulých sezónách Kuchta dokazoval, že je spíše běžec a provokatér než střelec. Stačí jen vzpomenout kolik spálil šancí na 1 gól..
    • Rrahmani dnes tráví herní čas primárně na lavičce. Ano, byla tam i zranění a i vůči jeho tělesné konstituci to není překvapení. Ale stál 5mil. €. Takového hráče se přece snažíte začlenit co nejrychleji. Herní a fotbalové myšlení Albion již prokázal. A byť rozumím např. Sadílkovo roli, tak je bizarní, že Albion Rrahmani nehraje. Obzvlášť v situaci, kdy ACS potřebuje střílet góly.
  • Sázka na stále stejný herní systém
    • Je jasné, že aby tým exceloval a dominoval musí mít zažité herní situace - chce to tedy čas. Na podzim to ale trvalo šňůru 10 zápasů (od prohry s Olomoucí až do zápasu s Mladou Boleslaví) než byly vidět nějaké herní úpravy. Celkem až ve 14.(!) zápase to Sparta přetavila v "jasnou" ligovou výhru s Karvinou, která to prohrála primárně tím, že chtěla hrát fotbal a skóre tak neodráželo úplně to, že Karviná pořádně kousala a ukazovala na sparťanské slabiny - zejména v defenzívě.
    • Ano, byla tam zranění. Bylo jich hodně. O hodně důvodů víc se zamýšlet nad hráči, kteří mi zbyli, a se kterými budu hrát. Přesto trvalo neskutečně dlouho se této situaci přizpůsobit a neměnit jen post za post hráče, pro které tento herní systém prostě není ideální.
  • Prokoučované zápasy (např. podzim s Duklou)
    • Další nesmírně zarážející fakt - nejde vám to, potřebujete 3 body, nakonec vstřelíte gól a potřebujete to přece ukopat stůj co stůj. V takových chvílích tam přece pošlete ty nejzkušenější borce. Ty nejdůslednější hráče. Lars tam poslal mladíky Horáka se Šilerem a .. Wiesnera, který se příznačně podepsal pod neubráněnou standardku Dukly a výsledné skóre. Nemluvě o tom, že Dukla byla schopná značnou část zápasu Spartu tlačit a už ji do ničeho nepouštět. Masakr. Od profesionálního trenéra bych čekal minimálně to, že nebude rozdávat body za nic. Chyby se stanou. Ale nechat to opakovat? Natož více zápasů v řadě? To je charita. Nebo amatérismus hraničící se sabotáží.
  • Střídání
    • Jedna věc je mít kam sáhnout. Druhá věc je provést to sáhnutí tak, aby to neslo nějaký pozitivní efekt. Lars střídá velmi pozdě, ti hráči tak často nemají už čas s výsledkem cokoliv udělat. A pokud se Vitík nebo Panák nebo Sorensen předháněli v různých zápasech v tom, kdo předvede horší výkon - nikdy nebyli staženi např. o poločase. A to si třeba Vitík o to velmi hlasitě říkal např. v zápase s Plzní.
  • Odstřelení Birmančeviče
    • Vtipné je, že po podzimní "balkánské aféře" dnes nehraje ani Veljko a ani Albion. Slova Sivoka z loňského rozhovoru, kdy říkal "že Sparta nemá hvězdy" - tak nějak podtrhují to, že Sparta si mohla dovolit posadit i loňského nejlepšího hráče Birmančeviče. Společně s Rrahmanim sedí většinu času i Krasniqi a pravidelně hraje jen Laci. Zajímavě vyřešeno. Kde se vám stane, že odstřelíte nejdražší a nejlepší hráče?
  • Bránění
    • Jásalo se, když se slovně kamenoval trenér Jens Askou, člověk odpovědný za obrannou fázi a následně byl odejit z ACS. Světe div se, obrana hoří dál. Panák, Sorensen i Vitík jsou v soubojích slabí, nedůslední, neagresivní, nepřesní v rozehrávce a ztrácejí na hodnotě. Vitíka už pravděpodobně ACS za avizovaných 18mil.€ do Bologni letos neprodá. Ano, Sparta peníze tolik nepotřebuje. Nebo, že by ano? Že by Tomáš Rosický říkal něco o finančním fair play, jako důvodu proč se Sparta nebude pouštět do finančních závodů? Za mě to je další chybné rozhodnutí managementu - na jaře už o nic nešlo, Vitík mohl v klidu jít za raketu, která by nepochybně ACS vysvobodila z finanční pasti (pokud vůbec nějaká existuje a není jen alibisticky používána jako berlička).
  • Řez mužstva
    • Avizovaný řez dopadl tak, že máslo pokousalo nůž. Pokud jsem trenérem, denně vidím hráče a jejich přístup - jak tam mohli zůstat hráči jako Olatunji, Tuci,.. v případě Rosse je možné, že musí zůstat v rámci hostování až do léta. Ale zároveň to je i obžaloba celého sportovního úseku, který zahozenou sezónu nevyužil k efektivní obměně.
  • Zkušenost mužstva
    • Navzdory tomu, co avizoval Rosický - že chce tvořit přestupní klub, který napomůže vývoji mladých hráčů, které se ziskem prodá, tak Sparta stárne. Sestava proti Baníku měla průměrný věk 27 let. Lars sází na zkušenost, přesto výsledky (úměrné papírové síle a zkušenosti mužstva) nemá. Zejména bídné výkony obrany v tomto kontextu - působí až směšně. Panákovi je 29 let, Sorensenovi 28 a Vitík má odehráno kolem 90 zápasů v 1. lize. Nejde tedy o žádné nezkušené frajery. Přesto útočníkům dovolí přespříliš. Ze soubojů odpadají, pokud se do nich vůbec dostanou, většinou soupeře vykrokovávají k vlastní bráně, a celkově tento stav naposledy podtrhl i Sorensen, když si nenechal ukopnout hlavu od Šína. Jasně, málokdo půjde hlavou proti hrozícímu úderu. Ale umíte si na stejném místě představit třeba Tomáše Řepku? Jak se nechá hlavičkovat Chorým (ještě před přestupem do SKS)? Jak mu to nevrátí? Jak si to vůbec na něj někdo dovolí? Vždycky se říkalo, že pokud má tým prohrát, tak ať soupeře aspoň pořádně pokope. Ať ho to bolí a tím pádem si dovolí méně. Bude mít strach. Spartě chybí respekt od soupeřů. Ale zcela oprávněně. Proč také, když si já jako útočník, mohu dělat s jejich obranou doslova to, co chci? A Šín prostě využil prostoru, který dostal. Stejně jako plzeňští v minulém zápase.
  • Závislost na Haraslínovi
    • Je až strašidelné - jak je Sparta závislá na Haraslínovi. Loni bychom mohli říct "na Haraslínovi a Birmančevičovi". Birmančevič byl ale odstaven a pokud nehraje v pohodě Haraslín nebo si ho soupeř nadmíru hledí, tak se dá téměř s jistotou říct, že to Spartě nepůjde. Chybí nebezpečí z více stran. Už zase. Enormní rozdíl už i v porovnání s Baníkem. Vypadnutí Ewertona na nich nebylo v průběhu zápasů ani znát. Dokonce možná hráli i lépe bez něj. Sparta se celou sezónu modlí, aby byl Haraslín v pořádku. Nemluvě o tom, že neuhraje 90 minut. Čili proč se nedělá nic s faktem, že dokážeš hrát jen 70 minut a nemáš tam další nebezpečné varianty? Vlastně máš (Birma + Rrahmani), ale nehraješ je..
    • Ano, abychom byli fér, tak ACS dokáže střílet góly i z pozice střídajících hráčů. Naposledy proti Olomouci se trefil zrovna Olatunji po příznačném "nedáš - dostaneš". Ale je to s lehkostí? Je to tým hrající v pohodě? Jsou to hráči, u kterých si řeknete: "jo, to je borec, ten nám pojistí vedení" nebo to je spíše: "sakra, zase tam jde hráč xxx, proč...?".
  • Znalost mužstva, sázení na správné/stejné koně, nominace
    • Ono to tak souvisí trochu všechno se vším. Hráče máte každý den před sebou. Měli byste je tedy znát, vědět to, co se děje v jejich životech, co je ovlivňuje a samozřejmě i to, jak vypadají na trénincích. Podle toho uděláte sestavu. Pokud pominu fakt toho, že Sparta se musí přizpůsobovat soupeřům (- nikoliv soupeři jí!), tak je zarážející to, že i pokud sám hráč přizná, že mu výkony na hřišti něco negativně ovlivňuje, tak stejně hraje. Narážím na rozhovor s Asgerem Sorensenem, kterému se narodilo dítě a tudíž prý nemůže spát.
    • Rodina je jistě právo každého, nicméně - může mít takovou výmluvu i obyčejný člověk? Určitě leckde vyjdou firmy vstříc. Koneckonců - jsme lidé, tak se domluvíme. Ale, aby kvůli faktu "mám dítě, tudíž mohu podávat horší výkony" firma tratila? Dlouhodobě? Aby padaly projekty, které má ten člověk na starosti? V případě Asgera - zápasy? Jednak to je velká nezodpovědnost samotného hráče - nezajistit si podmínky tak, aby mohl podávat adekvátní výkony (třeba spát v jiné místnosti než dítě) a druhak i toto jde za trenérem. Proč staví hráče, který je připraven třeba na 70%? Asi jen můžeme spekulovat, jak by vypadalo herní vytížení Asgera, kdyby nebyl stejné národnosti jako Lars Friis.
      • Pozn. - Toto neberte jako útok proti rodině. Ale jednou vykonáváte vrcholovou pozici, pro kterou musíte obětovat 150 %. Musíte soustředit celotýdenní přípravu do 2 hodin a odvést v nich nadprůměrný výkon. Pokud si nedokážete zajistit podmínky pro fungování, tak si sabotujete kariéru a navíc vám to ještě zaměstnavatel toleruje. Nemyslitelné pro většinu firem.
    • Co se týče dalších nominací - zcela zásadní pozicí v Larsově systému je krajní obránce - wingbek. Chápu nasazení Uchenny na pravé straně na eliminaci Dioufa nebo Ewertona. Adekvátní tah, který spousta týmů dělá na druhé straně proti Haraslínovi. Ale jaký smysl to mělo v případě Liberce? Proč na pomalého Mikulu nehrál Wiesner nebo Suchomel? Uchenna je v první řadě stoper. Je sice rychlý a má přesnější rozehrávku než Vitík, ale s finálním řešením je na tom podobně jako třeba Sadílek. Diplomaticky řečeno - technicky velmi neadekvátně vůči prostoru, kde se s míčem nachází a jaké řešení by si daný prostor vyžadoval tak, aby se ohrozila brána soupeře.
    • Jednoznačně posazení kapitána je pro spoustu trenérů nemyslitelná věc. Ale pokud kapitán patří mezi nejhorší hráče, jsem sám proti sobě, celému klubu i tisícům fanoušků - pokud mu toleruji delší pobyty na hřišti. Obzvlášť, když tam mohu dát třeba Ševinského nebo dokonce i Vydru. Proti Liberci se tak dokonce i stalo, když Sparta dotahovala. Stáhla Panáka a vzadu se šlo na obrannou čtyřku. Ale bylo tu mnohem více zápasů, kdy se podobné tahy nabízely již třeba v poločase, a to nejen u Panáka, ale i Vitíka nebo dalších.
    • Pokud jde ze hřiště Kuchta (zcela výjimečně) nebo jde na hřiště další útočník, tak velmi pravděpodobně přijde nigerijský hromotluk. Na úkor třeba Rrahmaniho? Dává vám smysl mít v garáži Ferrari a neustále jezdit trabantem? Obzvlášť ve chvíli, kdy se Trabantovi moc jezdit nechce, sem tam stávkuje a po vstupu na hřišti mu většinou motor ihned chcípne? Nemluvě o tom, že i Tuci byl v těch málo okamžicích na hřišti relativně efektivní. Zejména střelbou z poza vápna. V ostatních herních aspektech sice nevyniká, ale v případě, že dobývám a nemám jak.. a tento prvek mi chybí.. nenabízí se ho využít?
  • Neústupná ideologie
    • Návrat Kuchty prokázal fakt, že Sparta vlastně neumí nic jiného hrát. Za každou cenu se chce prezentovat tříobráncovým systémem, s presujícím útočníkem (což je v kádru Sparty POUZE KUCHTA). Vzpomeňte na začátek sezóny nebo začátek tohoto článku. Trabantovi se chtělo na Malmö ještě jezdit a po příchodu Rrahmaniho plnil funkci běhače a rozrážeče obran právě Kosovan. Logicky to tam moc nešlo. Každopádně proč razíte systém, za který nemáte náhradu a nenajdete takovou náhradu snadno ani na trhu (ať už pro útok nebo kvalitní wingbeky)? Že se neumíte rychle přizpůsobit současným hráčům jste už také prokázal zejména na podzim. A ještě si dobrovolně stěžujete situaci tím, že všechny nově příchozí budete učit věci, pro které nejsou stavěni nebo to trvá příliš dlouho? Proč se tedy nepořídí hráči stejné typologie?
    • Je otázka - jak moc je v synchronizaci vize Larse Friise a Tomáše Rosického. Rosický chce hrát stylem Arsenal. Držet míč, po jeho ztrátě ihned presovat a dominovat na hřišti. V pořádku. Ale absence individuální kvality v práci s míčem, obejití protihráče a kreativního řešení klade větší důraz na fyzično hráčů. Proto je Kuchta zase klíčový, i když střílení gólů není jeho doména. Proto je Sparta snadno obehratelná a dostává góly i třeba po nákopech dopředu (např. Kalvachův nákop, potažmo i baníkovský gól - což je kombinace pomalých obránců, jejich nedůslednosti a netechnické zdatnosti hráčů Sparty, což vede k příliš mnoha ztrátám a následným protiútokům soupeře). Tlak na hru po zemi i ze zadních řad pak dává vyniknout chybám Vindahla, Panáka nebo Wiesnera. A je v pořádku, že se posouváme od nákopů ke kreativní hře. Ale měl bych na to mít i hráče. A technické nároky pro tuto vizi splňuje příliš málo hráčů. Namátkou Kairinen, Haraslín, Rrahmani (který nehraje), Birmančevič byl na tom technicky hůře, ale zvládl si poradit (také nehraje), Preciado a možná Imanol (oba zranění). Čili máte 2 hráče, kteří zvládají vyšší standardy v práci s míčem? Z toho Šulo stále s hrozbou zranění a platnosti pouze u 2/3 zápasu. Zbytek musí násobně více běhat, aby zase získal míč - což jednak bere síly, druhak zase otevírá prostory soupeři.
    • Sparta hlásila, že Uchenna nemůže hrát se Ševinským dohromady. Že k oběma - když budou na hřišti - chce dát 2 zkušené stopery, ale spolu hrát nebudou. PROČ PROBOHA? Ani jednomu není 15. Budou hrát hůře než kombinace Panák + Vitík + Sorensen? Těžko věřit.
  • Nevyužívání mladých hráčů
    • Již na začátku článku zazněl věkový průměr sestavy 27 let. Ale je to doprovázeno i třeba paradoxem pro Adama Karabce. Odešel z ACS, podobně jako Daněk nebo Ševčík, protože se neprosadili. Zejména u Karabce nebyl post, kde by mohl hrát. Rázem po jeho odchodu se taková pozice začala tvořit. Trojzubec se rozpadl a hráči přeskupili. Nicméně hrál by? Dost možná stejně ne. V Hamburku ukazuje, že změna prostředí mu nesmírně pomohla a stejně jako pro mnoho dalších hráčů je odchod z ACS vlastně vysvobozením z klece.
    • Nelze tvrdit, že Sparta nepoužívá vůbec žádné mladé hráče. Většinou hraje Vitík, v poslední době Uchenna, a když je zdravý, tak i třeba Matěj Ryneš. Suchomelovy šance ale vzaly zjevně za své s příchodem Uchenny, v akademii není kam sáhnout a pořádně čuchnout nedostávají ani stažení Vydra se Ševinským. Přitom sám Rosický avizoval, že Ševinský dostane dost šancí vzhledem ke zdravotnímu stavu Panáka. Výsledek je, že stejně hraje Panák a Vydra jde na hřiště pouze při zranění Kairinena nebo na poslední jako zoufalá možnost na dotažení výsledku.
    • Proti jsou i poslední přestupy. Rosický zjevně chce sázet na zkušenější. Cobbaut 27, Krasniqi 26, Kofod 25 a ve stejném věku byli i příchody Birmančeviče, Sorensena, Kuchty nebo Haraslína. Proti proudu tak jde prakticky jen Rrahmani, kterému je 24 a Uchennovi je 21. Vydra se Ševinským sice patří mezi mladé (20-21), ale jak je chcete rozehrát v platné hráče, pokud budou dostávat šanci jen sporadicky? Obzvlášť, když nelze předpokládat, že by hráli hůře než třeba Panák. Kdy jindy by tedy měl dostat třeba Ševinský šanci, než když se Panákovi nedaří?
      • I tento případ svědčí o nedůvěře Sparty v některé hráče. Byť třeba zvládli zápas s Leverkusenem, tady dostanou šanci v poháru s Duklou. Ne proti Plzni :-).
      • Výroky Larse Friise po zápase s Baníkem, kdy "si je vědom toho, že Krasniqi nebyl ideální, protože dlouho nehrál, a to jde částečně za ním" - ale zároveň tam pro jistotu takových hráčů dá více v podobě třeba Cobbauta nebo Ryneše. U Ryneše asi všichni vnímáme, že jde o ofenzivnější variantu než je J. Zelený. Ale v případě Cobbauta Friis uvedl, že "důvodem pro vystřídání byla žlutá karta z 1. minuty, protože do toho pak Cobbaut stále šlapal a hrozila červená". Nějak se podobný scénář u hráče, co nehraje pravidelně, celkem nabízí. Stejně tak se nabízí nehrát tolik nerozehraných hráčů naráz proti týmu, který momentálně hraje lépe. Sám se pak i obírám o střídání. Pokud vím, že Haraslín nedohraje celý zápas, tak tam dám další 3 (Cobbaut, Ryneš, Krasniqi), které budu muset pravděpodobně střídat také. A 4 uzmuté možnosti z 5 je už celkem dost. Nemluvě o potenciálních scénářích "co když budu muset dotahovat skóre a budu tam chtít dát další 2 ofenzivní hráče? / někdo se zraní?". Tak ups. Nemám střídání.
  • Rozhodnutí, která stojí body
    • V sezóně, kdy jde o přímý postup do Ligy Mistrů a eliminaci otravných předkol, která historicky Spartě spíše nešla, tak se nabízí udělat vše pro titul. Peníze z Evropy mi dají další možnosti, zkušenosti, jak herní, tak provozní typu - "zjistil jsem, že první sezónu jsem hráčsky/trenérsky nebyl dobře připraven, v druhé tak vím, co zlepšit a poučím se z chyb minulých a uhraju třeba o pár bodů víc". No, a nebo také se na to celé vyprdnu. Jak manažersky (Rosický), tak trenérsky (Friis) a budu opakovat stále stejné chyby od hráčské nominace, taktiky, střídání nebo zjevné nekomunikace mezi těmito dvěma pány. Minimálně jeden z nich by měl být dostatečně soudný na to, aby poznal, že je něco špatně a podnikl správné kroky pro nápravu. Být Tomášem Rosickým, tak bych byl velice zvědav na obhajobu kroků Larse Friise v každém zápase. Minimálně z pohledu toho viditelného - tedy primárně (ne)schopnosti reagovat na vývoj zápasu, zatímco mi soupeř snadno eliminuje hlavní zbraně a já nejsem schopný vymyslet alternativy, je něco, co by mělo neustále zvonit na poplach už od podzimu.
    • Rosický ale v posledních rozhovorech stále hlásí klid, dle něj má Lars stále týmu co dát a tudíž je vše v pořádku. Být majitelem, tak v klidu rozhodně nejsem.

Ústup Sparty

Sparta ustupuje na mnoha frontách. V podstatě jediná, kde ji můžeme vyhlásit za absolutního vítěze, je projekt vlastního obchodu na pražském letišti. Tomu očividně prioritu dala.

Ale sportovně?

V tuto chvíli 4. místo.

Pokud by tam skončila i na konci sezóny, bude to 3. nejhorší výsledek pod vládou Křetinského. Nemluvě o tom, že 6 titulů za 20 let není mnoho. Možnosti Sparty jsou jinde.

Dále odchod Krejčího byl jasný dlouho dopředu. Náhradou se stal věčně zraněný Cobbaut. Náhradou za Kairinena se v zimě stal typologicky úplně jiný Vydra, kterému by spíše prospělo zůstat v Boleslavi. To samé můžeme říct i na adresu Ševinského, který krní také většinou na lavičce.

Pokud se vrátíme ke Krejčímu - všimli jste si, že sparťanské standardky již dávno nejsou hrozbou?

„Slavný“ návrat Kuchty po pár měsících ukazuje na jeho rezignaci bojovat o místo jak nejdříve tady v Praze, tak i následně v Dánsku. Zároveň je to ale i rezignací Sparty, konkrétně Friise, který zjevně neumí hrát bez něj, potažmo i Rosického, který nepřivedl stejnou typologii hráče - pokud Lars jen umí nahrazovat post za post. Co se stane, až se Kuchta zraní? Bude ho Sparta kupovat? Co když ho nekoupí? Co bude Lars dělat?

Rozumím tomu, že fluktuace hráčů nebo realizačního týmu pro Tomáše Rosického není žádaná. Mimo práci navíc, pořád musíte učit nové lidi stejné věci dokola. Přesto je to něco nevyhnutelného v souvislosti klubu, který má hrát roli přestupní stanice do lepších lig a Tomáš Rosický se tomu zuby nehty brání.

    • Výsledek tak je, že zápasy hraje stejná kostra hráčů již 3. rok, což samo o sobě není špatně. Ale čím překvapíte soupeře, kteří pravidelně posilují, když vaše jediná zbraň je Haraslín? Jsou zvyklí prodávat a pravidelně obměňovat kádr? Zejména slávistický břeh má za sebou dokonce rekordní sezónu v podobě příjmu za prodej hráčů. Mimo ještě očekávaný prodej Dioufa a příjmy z velmi pravděpodobné Ligy Mistrů - tak plavou v penězích jako strýčci Skrblíkové z Kačeřích příběhu již teď - a nějaké FFP se jich týkat nebude. Tady o něm ale pravidelně Tomáš Rosický mluvil. Není to tedy problém? Jak absence LM příští sezónu, tak neprodej Vitíka za 18mil.€?
    • Zároveň - jak zpeněžíte hráče, kterým už táhne na 30? Nebo jste zase uhnuli z koncepce, vracíte se 10 let zpět do doby Matějovského, Lafaty, Bednáře, Kováče, Švejdíka nebo Bičíka - kdy Sparta měla také kádr starší, doplněný o nevyrovnaného Afričana Konatého (jako teď má Olatunjiho), o pár mladších produktů z akademie (Brabec, Krejčí, Kadeřábek | Vitík) a klasické neprosazení se talentů zvenku (Fafá Picault, Herolind Shala | Daněk, Ševčík). Ano, potřebujete mít zastoupení jak starších, tak mladších. Ale pokud budete kupovat 27 leté hráče, Rosický si je chce nechat 2-3 roky, prodáte je aspoň za stejnou pořizovací cenu?

Upřímně jsem zvědavý, jak se Sparta popere s odchodem Kairinena. I Kairinen stagnoval. Neměl konkurenci. A Vydra je jiný typ hráče. Rapidně upadne technická distribuce ze středu pole, protože ani u Laciho není výsledné provedení precizní, byť myšlenka je leckdy zajímavá. Kofod prakticky nehraje, navíc hraje výše a v defenzivní práci nelze očekávat asi nic světoborného. Kdo pak bude náhrada za Vydru? Přijde náhrada včas? Respektive přijde vůbec?

A co útok? Co brankář? To vypadá zase na noční můru pro klan Rosických neb by měl přivést nové hráče. Natož kdyby měl přivést nového trenéra. Pokud budeme Larse Friise počítat již za neúspěšného, tak Tomášovo úspěšnost ve volbě trenéra je 1/6 = nějakých 17%.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz