Článek
Ivan Hlinka, jeden z největších talentů československého hokeje, začal svou kariéru v litvínovském hokejovém klubu. S hokejem se poprvé seznámil už jako šestiletý a od prvních krůčků na ledě ukazoval obrovský talent. Narodil se 26. ledna 1950 a už v šestnácti letech debutoval v nejvyšší československé soutěži. Svůj první zápas odehrál 4. prosince 1966 proti Pardubicím.
Ikona Litvínova a národního týmu
Během své bohaté hráčské kariéry spojil Hlinka své jméno především s Litvínovem. Brzy se stal tahounem týmu a pravidelně se objevoval mezi nejlepšími střelci ligy. V sezóně 1974/75 dokonce ovládl kanadské bodování soutěže, což mu v roce 1978 vyneslo prestižní Zlatou hokejku.
Za československý národní tým nastoupil poprvé v roce 1969 proti Kanadě, kde debut ozdobil dvěma góly. Celkově odehrál 256 reprezentačních utkání a nastřílel 132 branek. S týmem získal tři zlaté medaile na mistrovství světa (1972, 1976, 1977) a cenné kovy si přivezl i z olympijských her – bronz ze Sappora (1972) a stříbro z Innsbrucku (1976).
Průkopník českého hokeje v NHL
V roce 1981 se Hlinka vydal za oceán, kde se společně s Jiřím Bublou stal prvním českým hráčem, který legálně působil v NHL. Oblékl dres Vancouveru Canucks, kde zazářil. Hned v první sezóně získal 60 bodů, čímž stanovil klubový rekord pro nováčka. Tento rekord překonal až v roce 2019 Elias Pettersson. Hlinka pomohl Vancouveru až do finále Stanley Cupu, kde tým podlehl New York Islanders. Po dvou sezónách v NHL se v roce 1983 vrátil do Evropy, kde pokračoval v hráčské i trenérské kariéře.
Trenérské úspěchy a triumf v Naganu
Po návratu z NHL se Hlinka stal trenérem Litvínova a zároveň se několikrát vrátil na led, aby týmu pomohl jako hrající trenér. Jeho trenérské schopnosti si brzy všimla i reprezentace. V roce 1991 převzal československý národní tým, se kterým získal bronz na olympiádě v Albertville i na mistrovství světa. Na vrcholu své trenérské kariéry však stanul v roce 1998, kdy dovedl český tým k nečekanému triumfu na olympiádě v Naganu. Bylo to poprvé, co se turnaje zúčastnili hráči NHL, a Hlinka dokázal postavit tým, který šokoval hokejový svět. O rok později přidal další zlato z mistrovství světa.
První evropský trenér v NHL
Hlinkova pověst mu otevřela dveře i do zámoří, kde se v roce 2000 stal trenérem Pittsburgh Penguins. Stal se tak jedním z prvních evropských trenérů v NHL. V Pittsburghu působil v době, kdy tým vedli čeští hráči jako Jaromír Jágr a Martin Straka. Jeho angažmá v NHL potvrdilo, že Hlinka byl nejen skvělý hráč, ale i výjimečný stratég.
Osobní život a odkaz
Kromě hokeje se Ivan Hlinka věnoval vzdělání – vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a trenérství na Fakultě tělesné výchovy a sportu. Z prvního manželství měl syna Ivana a v roce 1998 se podruhé oženil. Jeho manželka Liběna dnes spravuje Nadační fond Ivana Hlinky, který podporuje mládežnický sport.
Po jeho smrti v roce 2004 byl na jeho počest přejmenován litvínovský zimní stadion a jeho jméno nese i prestižní juniorský hokejový turnaj Hlinka Gretzky Cup. V roce 2002 byl uveden do Síně slávy IIHF a později i do Síně slávy českého hokeje.
Tragická nehoda
Ivan Hlinka zemřel 16. srpna 2004 při tragické dopravní nehodě nedaleko Karlových Varů. Jeho smrt zasáhla nejen český hokej, ale i celý sportovní svět. Zůstává však nezapomenutelnou osobností, která zanechala nesmazatelnou stopu jako hráč, trenér i inspirace pro další generace.
Zdroje a doporučená literatura: Ivan Hlinka/Jaroslav Kirchner
O nezkrotném srdcaři Petru Čajánkovi se můžete dočíst v tomto článku.