Článek
Není to tedy žádný voják v první linii, který by jednal na rovinu a řešil věci z očí do očí. Je to přesně naopak. Jde se o šedou eminenci sedící v závětří. Nenese nikdy svoji kůži na trh, nýbrž za sebe nastavuje všechny ostatní. Sám se pak prezentuje soucitným a laskavým přístupem, takže jej intuitivně považujete za sympatického a dobrého člověka, spřízněnou duši. O to těžší bývá jej odhalit.
Manipulátor je zpravidla nadprůměrně inteligentní člověk, často s vysokým vzděláním. Vždy se ale jedná o schopného intuitivního psychologa, jenž mnohdy ještě více rozšiřuje své dovednosti studiem lidské povahy a manipulativních technik. Proto útočí na naše emoce, neboť ty nás ovládají bezprostředněji a silněji než rozum.
Sklony manipulovat má občas každý, a ne vždy se jedná zavrženíhodné chování. Když kupříkladu řeknete svému partnerovi, že to výběrové řízení určitě zvládne, protože bude nejlepší, pak s ním také manipulujete. V dobré víře mu chcete zvednout sebevědomí, aby šel na konkurz se vztyčenou hlavou, přestože v duchu víte, že se může najít i řada vhodnějších kandidátů na uvedenou pozici. O patologickém manipulátorovi však hovoříme v případě, kdy jedinec soustavně používá k dosahování svých cílů techniky ke skrytému ovlivnění chování druhých a jinak ani konat neumí. Není schopen jednat otevřeně, není schopen přiznat svoji manipulaci, není schopen sebereflexe. A k tomu má ještě vnitřní pocit uspokojení, podaří-li se mu někoho podvodně ovlivnit, aniž by si tento toho všiml.
Chorobná tendence manipulovat je i nedílnou součástí lidí s vážně narušeným typem osobnosti jako jsou sociopati, psychopati, narcisté, egomaniaci a další.
Protože patologický manipulátor je ve svém oboru schopný a zná své „řemeslo“, je potřeba znát dobře jeho triky, abyste se mu mohli zavčas začít bránit.
JAKÉ ZÁLUDNÉ PSYCHOLOGICKÉ TECHNIKY POUŽÍVÁ MANIPULÁTOR NEJČASTĚJI:
- Navozuje pocit viny a špatného svědomí. Touto metodou vás srazí morálně dolů a získá nad vámi zdánlivou mravní převahu.
- Nenápadně snižuje vaši hodnotu. Neřekne přímo, že jste přibrali, nýbrž „Ty šaty jsou ti nějaké malé“. Ve snižování sebeúcty a sebehodnoty je opravdový mistr, protože čím níže vás poníží, tím výše k němu budete vzhlížet a tím ochotněji sebou necháte manipulovat.
- Apeluje na vaše etické cítění (solidarita, loajalita, zdvořilost, lidskost, laskavost, štědrost).
- Podlézá. Poskytuje různé drobné dárky a úsluhy, aby byl viděn v lepším světle než všichni ostatní.
- Vzbuzuje lítost vůči své osobě. Prezentuje se jako oběť pro dobrou věc. Dělá ze sebe chudáka, jenž všechno musí zařídit a udělat za ostatní.
- Mluví mnohoznačně. To znamená, že se nevyjadřuje na rovinu, ale nechává si otevřená zadní vrátka pro případ, že by byl někým odhalen při lži. V takovém případě jen odpoví, že tohle přece nikdy výslovně neřekl a že to myslel jinak.
- Neustále lže. A je-li přistižen při lži, stejně ji nikdy nepřizná.
- Zasívá mezi lidmi nepozorovaně nesvár a nedůvěru. Čím větší rozkol mezi sebou budou mít, tím účinněji může využít své všeobecné oblíbenosti a schopnosti hrát partii na všechny strany.
Pokud vám do kamarádské party nebo do pracovního kolektivu přibyl nový člen a najednou je skupina plná nedorozumění a rozštěpila se na více táborů, dost možná je tento nový přírůstek klasickou ukázkou zlovolného manipulátora.
Toto téma je součástí mé nové knihy Emoce jako nejmocnější lék.
Zdroje a doporučená literatura:
Láska a manipulace, Isabelle Nazare-Aga
Život s narcisem, Lucie Jandová/Jan Dvořák