Článek
Život není romantický film, to je potřeba si uvědomit hned na začátku. Tak jako akční snímky stříbrného plátna mají pramálo společného s reálnými bojovými scénami, tak i romantické filmy přikrášlují skutečný život a neodráží jeho pravou existenci. Pokud se budete ve vztahu řídit vysněným světem kinematografie, v reálném partnerství prostě a jednoduše neuspějete.
Největší mýty o lásce:
- Ženy jsou romantičtější než muži. Tento mýtus zakořeněný nám do hlavy romány z červené knihovny a naivními filmy je, dle většiny průzkumů, naprosto zcestný. Statisticky totiž věří „v lásku na první pohled“ daleko více muži než ženy. Důvod je prostý a zcela jednoduše vysvětlitelný evolučními zákonitostmi. Muži si totiž vybírají partnerku především vizuálně, to jest na první pohled posoudí, zda má dostatečnou genetickou výbavu na to porodit, odkojit a odchovat zdravého potomka. Je proto pro ně rozhodující vzhled čítající bujná ňadra, široké boky, čistou pleť a symetrickou tvář. Naproti tomu ženy jsou při výběru partnera mnohem rafinovanější a podvědomě se řídí rozumovými pohnutkami. Chtějí prostě samce, který se dokáže postarat o ně i o jejich budoucí děti, což nelze většinou na první pohled spolehlivě odhadnout. Aby si byli jisty, že má muž solidní společenské postavení a vytoužené charakterové vlastnosti, je třeba ho náležitě poznat, a dokonce i ženským způsobem „otestovat“. Rychlé zamilování zvyšuje riziko, že skončí s podřadným partnerem. Proto se ženy na první pohled zamilovávají jen zcela výjimečně.
- Ideální vztah nezná konflikt. Žít v partnerství bez jakýchkoliv názorových neshod a konfliktů není možné. Každý člověk má právo na svůj názor, a má tedy právo i na to se svým partnerem s něčím nesouhlasit. Konflikty je ale nutno řešit konstruktivně tak, aby obě strany byly schopny kompromisu. Bez kompromisu prostě žádný vztah dlouhodobě fungovat nebude.
- Naprostá oddanost partnerovi znamená pravou lásku. Toto se týká především mužů. Pohádky nás učí, že k získání princezny je potřeba setnout devítihlavého draka nebo splnit tři rozmarná princeznina přání. Při dospívání pak muži s rozčarováním zjišťují, že udělat vše, co ženě na očích vidí, překvapivě k její lásce nevede. U muže jsou totiž ve skutečnosti nejvíce ceněny vlastnosti jako zdravé sebevědomí, soběstačnost a vlastní názor. Pakliže je muž ženě naprosto oddán a je na ní závislý, vlastně ji tím sám zrazuje od toho, aby ho milovala.
- Stačí, že se milujeme, a zbytek se nějak poddá. Samotný pocit zamilovanosti je spjat s vyplavováním hormonů štěstí, především oxytocinu a serotoninu. Tyto hormony se v těle vytváří ve zvýšené míře nejvíce na začátku vztahu, postupem času jejich dávka klesá. V průměru zamilovanost trvá mezi šesti a dvanácti měsíci. Má-li mít vztah delšího trvání, je potřeba myslet i na období, až serotonin s oxytocinem ustoupí racionálnějšímu nastavení mysli. Potom už samotná láska vztah nezachrání. Proto je vhodné hned na začátku vztahu zjistit, zda máte obdobné životní hodnoty, přesvědčení a koníčky. Jestliže nemáte kromě fyzické přitažlivosti jinak nic společného, šťastná budoucnost vás nečeká.
- Partnerovy potřeby jsou víc než moje potřeby. Toto zavání sebeobětováním, a to je z duchovního i psychosomatického hlediska naprosto špatně. Každý z nás má totiž zodpovědnost především za svůj život. Nic víc než vlastní existenci nemáme a nikdy mít nebudeme. V prvé řadě jsme tedy povinni být šťastní kvůli sobě samým, až poté se můžeme snažit naplnit štěstím někoho jiného.
Samostatnou kapitolou je poté mýtus o tom, že se protiklady přitahují. Kráska a zvíře, významný obchodník a prostitutka (Pretty woman), Romeo a Julie a další sladké příběhy jistě budí velké emoce na stříbrném platně, nicméně tyto zidealizované romance by v reálném životě neměly příliš dlouhého trvání. Faktem totiž je, že jsou-li partneři z pohledu atraktivity, inteligence, společenského statusu či vzdělanosti na opačných protipólech, jejich vztah bude od samého začátku jen velmi obtížně udržitelný.
Jak se po rozchodu nezbláznit se dočtete v tomto článku.
Čím zajídají nedostatek lásky muži a čím ženy se dočtete v tomto článku.
Zdroje a doporučená literatura: How to Be an Adult in Relationships, David Richo/Kathlyn Hendricks