Článek
Odvolávám se na můj předchozí článek, který poskytuje praktický návod na stanovení aktuální účinnosti tepelného čerpadla TČ. Pokud tento údaj získáme, můžeme porovnávat provozní náklady s plynovým kotlem.
Úvodem několik potřebných vstupních informací:
1) Pro případ vytápění při nižších teplotách okolního prostředí je do topného oběhového systému TČ instalován malý elektrokotel (přímotop), který pomáhá dosáhnout požadované teploty otopné vody, když už vstupní vzduch (voda, země) na to nestačí. Tato informace není moc populární, neboť je to jisté šidítko geniální funkce TČ, s čímž se dodavatelé nechlubí.
2) Pro zjednodušení a přehlednost porovnání se bude předpokládat, že plynový kotel má účinnost 100 %, i když ve skutečnosti je trochu nižší.
3) Podle různých dodavatelských ceníků je cena za MWh elektrické energie přibližně 2× větší než u plynu.
ROZBOR PRO CHARAKTERISTCKÉ AKTUÁLNÍ ÚČINNOSTI TČ
100 %
S takovouto účinností pracuje TČ jako prostý elektrokotel, neboť okolní studené prostředí mu už nemůže dodat žádnou energii. Vzhledem k drahé elektřině by byl provoz plynového kotle 2× levnější. Efektivita TČ je 0,5.
200 %
Z okolního prostředí TČ získává navíc 100 % energie. Cena provozu pak odpovídá plynovému kotli. Efektivita TČ je 1.
300 %
Při této účinnosti je už provoz TČ finančně rentabilní, neboť je o 50% výhodnější než kotel plynový. Efektivita TČ je 1,5.
ZÁVĚR
Z ekonomických důvodů je vhodné provozovat TČ jen tehdy, pokud je jeho účinnost větší než 200%. Při jeho nižší účinnosti se vyplatí topit plynovým kotlem.