Hlavní obsah
Názory a úvahy

Raději si přejme demokracii než diktaturu

Foto: pavel pochop

Pravicová politika je mi blízká, proti tomu nic. Být občanem Spojených států, rozhodně bych nevolil Kamalu Harrisovou, pokud by se nabízela rozumná pravicová alternativa. Ta se ovšem nenabízí.

Článek

Je to zvláštní, ale nový prezident Trump má i v Evropě, ba přímo v naší republice, řadu obdivovatelů. Má podporu například v našich pravicových kruzích. Již před více než dvěma lety kanadský politolog Thomas Homer-Dixon nastínil hrůzy, před kterými by svět stál v případě znovuzvolení Donalda Trumpa prezidentem. Jeho varování se pochopitelně týkalo především Kanady, ale lze je brát jako univerzální. Konstatoval, že minulé Trumpovo prezidentské období s jeho autoritářskými tendencemi demokracie ustála (s jistými šrámy), nicméně druhé období by byl jiný šálek čaje.

V komentářích pod článkem Milion chvilek pro Evropu jako reakce na zvolení Trumpa se najde názorů celá řada, převážně nesouhlasných. Hodně čtenářů vidí EU jako zbytečnou instituci, které nepřináší nic, naopak vše zhoršuje. Nedovede zajistit stabilitu, bezpečí a prosperitu. Přáli by si vládu pevné ruky, takovou, jakou nyní zažijí Spojené státy. Komentáře rozhodně nesouhlasí s kritikou současných nedemokracií, neboť ty přece vznikly ve svobodných volbách tak by je podle této logiky měl každý demokrat respektovat a držet hubu. Komentáře mají pravdu v jediném - Fica, Trumpa, Hitlera i Orbána si lidé zvolili v demokratických volbách, demokratickou volbou byl i odchod Británie z EU. V demokratických volbách si tedy je možné zvolit diktaturu. Opačný proces, jak to ukazuje současné Polsko a ještě lépe Maďarsko a v dávnější minulosti hitlerovské Německo a Slovenský štát v čele s Tisem, je podstatně obtížnější. V některých případech může stát miliony životů. V roce 1999 Vladimír Putin prohlásil, že všechny diktatury pomíjejí, jen demokratické systémy jsou trvalé. Možná je to pravda, jen v případě Ruska jeho přičiněním bude nejspíš návrat k demokracii trvat mnoho desetiletí, pokud někdy nastane.

Ve Spojených státech bude taková nedemokracie dlouhá, ne-li trvalá, neboť Donald Trump již během volebního období prohlásil, že ho mají přijít všichni jeho příznivci zvolit, podruhé už nebudou muset. V tomto ohledu je stejný jako Vladimír Putin, je třeba mu to věřit, myslel to vážně. Tvrdí sice, že bude diktátorem jen první den ve funkci, ale pokud mu tento způsob vlády zachutná, není moc možností, jak mu v tom nyní bránit.

Myslel nepochybně vážně i to, že ukončí válku na Ukrajině během jediného dne. Napadá mě jediné - smlouva Molotov-Ribbentrop. EU by mu do takové dohody mohla „hodit vidle“, ale vzhledem k přítomnosti Trumpovi blízkých figur ve vrcholných funkcích některých evropských států a slepotě (možná chtěné) mnoha jiných se to nepochybně nezdaří, už pro obecnou slabost EU. Ribbentropa by si mohl zahrát Elon Musk. Tentokrát ovšem nepůjde o dělení Ukrajiny ani Polska, ale o dělení Evropy jako kontinentu. Putin se netají svým plánem obnovit sféru vlivu Ruska v oblasti, která dříve spadala do sféry vlivu Sovětského svazu. Roli Hitlera si střihne Donald Trump. Na straně bávalého Sovětského svazu se nabízí Vladimír Putin jako Vissarion Džugašvili a Molotovem bude Sergej Lavrov. Bude to jen dobrý obchod.

Jistě, Elon Musk a Donald Trump jsou nepochybně silná dvojka. Názorově jsou si jistě blízcí (oba obchodníci) a Elon Musk ovlivňoval celosvětovou politiku již v minulých letech, kdy se mu dařilo přímo zasahovat i do válečných konfliktů. S Trumpem v zádech mu bude patřit za chvíli Amerika jako celek, protože dokonalejší formu zaklekávání jiných firem s ovládnutým kongresem a soudy se mu jistě podaří vymyslet. Schází ještě náhubkový zákon, ale to se poddá. Jistě pomůže tvrzení o zkorumpovaných novinářích nakloněných současným prohnilým demokratickým institucím.

Dále zbývá vymyslet interního nepřítele číslo jedna, na kterého bude možné svalit jakékoli případné neúspěchy. Židé se nehodí, to už tu bylo, na Trumpově místě bych volil Afroameričany, zavděčil by se příznivcům na jihu. Již nyní dostávají Afroameričané ve vysokých funkcích e-maily, které jim doporučují zapojit se do sbírání bavlny. Nevím, do jaké míry jsou reálné vyhlazovací tábory místo plánovaných deportací, nicméně návrat otrokářského systému je možná reálný. Jistě, nabízí se i demokratická opozice, ale se sbíráním bavlny nemá z dřívějších časů praktické zkušenosti. Pro demokratickou opozici bych asi volil „noc dlouhých nožů“.

Vnější nepřítel scházet nebude, nabízí se Čína. Ostatně smlouva Molotov-Ribbentrop měla pouze omezenou dobu trvání. Za dva roky by tedy mohla být hrozba války mezi USA a Ruskem reálná. Evropské kolonie vzniklé na troskách byvalé samodestruktivní EU poslouží jako nárazníkové pásmo. Hřiště by tedy bylo vykolíkované, schází jen mocný zachránce, který by přišel vytrhnout trn z paty v hodině dvanácté nebo spíš něco po dvanácté.

Nelze vyloučit ani odlišný vývoj. Diktatura možná v USA pod Trumpovým vedením nevznikne. Jsou lidé USA znalí, kteří v robustnost americké demokracie věří. Třeba Trump ve skutečnosti nemá v úmyslu chopit se moci do zbytku svých dnů. Optimismus je opium lidstva.

Stát se končně může i to, v co doufají Ukrajinci. Oba obchodníci totiž narazí na někoho, kdo s obchodem nemá nic společného. Ve svých okolím živených představách představuje předurčeného zachránce starých pořádků proti západní dekadenci a obchody jsou pod jeho úroveň. V tom případě by zhrzený Trump, nedosáhnuv kýžených cílů, mohl otočit a umožnit konečně reálnou podporu ukrajinskému snažení. K čemu by to vedlo, těžko soudit, byl by to ale určitý důvod k hrdosti. Rozhodně větší, než ten věčně stažený ocas.

Oponenti článku Milion chvilek pro Evropu mají v mnohém pravdu. Demokracie a ještě méně liberální demokracie v levicovém podání není jako forma vlády dokonalá. Fungování EU se dá vytknout určitě řada věcí. Jistý ale je fakt, že v rámci EU nehrozí války mezi jednotlivými státy, jednotný trh nabízí řadu příležitostí a odolnost Evropy spojené do centrálně vystupující mocnosti bude proti spojeným současným i vznikajícím totalitním režimům se všemi jejich dopady na svobodu jednotlivých občanů mnohem větší, než by byla odolnost jednotlivých států a státečků, pokud by se podařilo EU rozbít. Bez reformy, která umožní normální fungování bez současných excesů, se to ale podařit nemůže.

Současný svět ničím nepřipomíná idylická devadesátá léta. Z Číny si západní demokracie vlastním přičiněním vypěstovaly nebezpečného rivala, nepodpořením vývoje demokratického systému v Rusku nechaly věci dojít až k současnému Putinovu režimu a vlivem sociálních sítí infiltrovanými ničím nekorigovanými válečnými nástroji se nechávají destruovat zevnitř. Nadto je jasné sbližování nepřátelských režimů, které mají společný zájem a tím je likvidace svobodného života, který dává nepěkný příklad lidem žijícím v současných tyraniích.

Diskuse pod článkem „Milion chvilek pro Evropu“ je dokladem nedostatečného vnímání rizik, které současný vývoj pro blaho každého jedince zhýčkaného dobrým bydlem a rozmazleného bezbřehou svobodou slova představuje (za předpokladu, že jsou to komentáře lidí z masa a kostí). EU se možná pomalu probouzí ze zimního spánku. Po odstoupení USA od Pařížské dohody snad i v Bruselu dospějí k názoru, že ohřívání planety EU sama nezastaví (pokud tedy něco takového skutečně hrozí) a že na prvním místě musí být snaha o sebespasení, ne o spasení lidstva.

P.S.

Nechal jsem text nějaký čas odležet a marně doufal, že běh událostí nabere lepší směr. Rétorika současného pána v oválné pracovně a zdvižená pravice jeho nynějšího kamaráda, který patrně nedohlédá významu tohoto gesta spojeného s miliony zavražděných (nebo dohlédá, tím hůř) mě přesvědčuje, že nic dobrého v příštích letech čekat nelze. Pokud zůstane Orbánům, Kickelům, Ficům, Babišům, Le Penovým, Bystroňům, Okamurům a dalším podobným poturčencům právo veta v evropské zahraniční politice, bude veta s Evropou i s jejím obyvatelstvem, tedy i s námi.

Zdroje:

Stop Donald Trump At All Cost Or Prepare for Democracy in the US to Collapse, Political Scientist Says. Inside edition, publikováno 24.2.2022

Proč Putin kdysi odvrhl demokracii? Protože chtěl vyhrát volby už v prvním kole. Petr Šabata, Český Rozhlas 9. 5.2022

Příště už nebudete muset volit, řekl Trump. Diktátor, kritizují demokraté. iDnes 29. 7. 2024

Tajný zločinný dodatek. Nad ránem si Ribbentrop a Molotov rozdělili kus Evropy. ECHO24 24.8.2018

Ruské plány s Evropou a světem. Další na řadě bude Gruzie, říká historik.Hlidací pes, Tereza Engelová 28. června 2024

Black people are receiving racist text messages about picking cotton ‚at the nearest plantation‘. NBC News, 8,11.2024

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Další články autora

Doporučované

Načítám