Článek
Na naší planetě jsou místa, která zaujmou svojí krásou, ale jsou i mimořádně nebezpečná. Některá z nich vypadají jako z jiné planety.
Grand Prismatic Spring (titulní obrázek) je jedním z termálních jezer v Yellowstonském národním parku. Podle National Park Service měří prstenec nádherných barev v průměru 60 až 90 metrů, hluboký je 36 metrů. Jak uvádí National Park Service, voda se blíží k bodu varu a je tak kyselá, že může v oblečení vypálit díru. Přestože by se zdálo, že v takovém prostředí nemůže nic žít, v jezeře žije řada teplomilných mikroorganismů, zvyklých na tyto podmínky, bez kterých nemohou žít. Nejodolnější bakterie jsou bezbarvé nebo žluté. V okrajích jezera jsou méně teplé vody, kde žijí oranžové, hnědé a zelené bakterie. Tato směs teplomilných bakterií přidává jezeru zajímavou barvu.
Ledovec Vatnajokull je druhý největší ledovec v Evropě. Pokrývá 8100 kilometrů čtverečních, to je 8 % islandské pevniny, podle webu Guide to Iceland. Obrázek otevřete zde. Ledovec je ústředním prvkem národního parku Vatnajokull, který se nachází na jihozápadě Islandu.
Monumentální ledovec je místy hluboký 1000 metrů, průměrná výška je poloviční. Ledovec se rok od roku zmenšuje kvůli oteplování. Jeho tloušťka se za posledních 15 let zmenšila v průměru asi o 0,9 metrů za rok.
Pod jeho povrchem je ukryto několik aktivních sopek, nejznámější jsou Grimsvotn, Oraefajokull a Bardarbunga. Geologové se domnívají, že vulkanické erupce z této oblasti jsou opožděné, a proto bychom mohli během příštích 50 let zaznamenat významnou aktivitu.
V národním parku Vatnajokull se nacházejí úžasné ledové jeskyně, kterými se kvůli bezpečnosti provází pouze v zimě. Přestože se zdají bezpečné, 25. 8. 2024 se zřítila jeskyně na největším islandském ledovci Breidamerkurjökull během prohlídky. O tomto neštěstí se můžete dočíst zde.
Salar de Uyuni v Bolívii je podle Evropské vesmírné agentury největší solná pláň na světě, má rozlohu přes 10 000 kilometrů čtverečních. Monumentální solná pláň je tak velká, že je vidět z vesmíru. Odhaduje se, že solná pláň dosahuje ve svém středu až do hloubky 10 metrů. Podle cestovatelského webu Salardeuyuni.com obsahuje Salar de Uyuni přes 10 miliard tun soli. Co je možná ještě zajímavější, že pod solí se nachází 70 % světových zásob lithia.
Chcete se projít po Marsu? Stačí navštívit Namibii. V Sossusvlei se tyčí červené duny, které jsou jedny z největších na světě. Dosahují téměř 400 metrů, uvádí cestovní web Sossusvlei. Je to jedna z nejnavštěvovanějších atrakcí v Namibii. Nachází se v největší chráněné oblasti Afriky, v národním parku Namib-Naukluft.
Trvalo miliony let, než vítr vytvořil tyto slavné červené duny. Prach tvořící duny pochází z Orange River, nejdelší řeky v jižní Africe. Prach proudí do Atlantského oceánu, kde jej Benguelský proud nese na sever. Poté se vyplaví na břeh, je unášen větrem a ukládán do vnitrozemí.
Namib-Naukluft je nejstarší pouští na světě a zároveň největší národní park na africkém kontinentu.
Jezero Hillier, které se nachází na Middle Island v Západní Austrálii, má nádherně lososově růžovou vodu. V kontrastu s vodami Tichého oceánu, který se nachází poblíž, je to fascinující podívaná.
Podle webu Hillier Lake si vědci nejsou 100% jisti, jak jezero získává svůj růžový odstín. Možná je to kombinace tří faktorů. Řasy Dunaliella salina, která produkuje karotenoidy (provitamín A), stejně jako mrkev, papriky, pomeranče a jiné ovoce a zelenina. Zároveň jsou přítomny i halofilní bakterie v solných krustách, které potřebují k životu silný roztok kuchyňské soli. Třetí možností může být i reakce mezi kuchyňskou solí (NaCl) a hydrogenuhličitanem sodným, známějším jako jedlá soda (NaHCO3). Jedná se sice o vyváženou rovnici, ale záleží na pH vody. Voda v jezeře je pro lidi neškodná.
Hillier Lake není příliš velké jezero. Na délku měří 600 metrů a v největší šířce 250 metrů. Nejlépe je vidět z výšky.
Danakilská proláklina v Etiopii je jedním z nejnehostinnějších a nejcizejších míst na Zemi. Danakilská propadlina, kterou místní Afarové nazývají brána do pekla, je podle BBC jedno z nejteplejších míst na Zemi. Teplota pravidelně dosahuje 45 °C.
V Danakilské proláklině je vzduch prosycen kyselinou sírovou a chlórem. V blízkém okolí jsou silně kyselá jezera i gejzíry horkých pramenů. Danakilská proláklina leží přes 100 metrů pod hladinou moře v příkopovém údolí. Podle Geological Society se tektonické desky oddělují na své hranici.
Podle NASA Earth Observatory lze některé útvary Danakilské prolákliny dokonce vidět z vesmíru.
Poznámka: Obrázky najdete v odkazech v článku.