Článek
O cukrovce se mluví jako o civilizačním onemocnění. Asi proto, že vyspělá civilizace umožnila lidem pracovat méně fyzicky a naopak vytvořila značné množství činností, kde se lidé nemusí moc pohybovat. Zároveň došlo k tvorbě nadbytku potravin, zvyšování věku lidí a k rozšíření chorob, kdysi spíš vzácných. Jednou z civilizačních chorob je diabetes mellitus, souhrnný název pro skupinu nemocí, při kterých je zvýšená hladina cukru v krvi, hyperglykemie.
Ke vzniku cukrovky ve většině případů přispívá život ve stresu, nadměrný příjem energie, nevhodné složení potravy a nedostatek pohybu. To vede často k obezitě, se kterou jsou civilizační onemocnění spojena. Tento životní styl může uspíšit vznik diabetu a komplikovat jeho průběh.
Příčinou cukrovky 1. typu je neschopnost organismu produkovat nebo efektivně využívat životně důležitý hormon inzulin. Ten je zásadní při přeměně stravy na energii. Základní úloha inzulinu je vychytávat cukr z krve a předávat ho životně důležitým orgánům a tkáním. Cukrovka 1. typu je charakteristická úplným nebo téměř úplným nedostatkem inzulinu.
Mimořádný výzkum, publikovaný 31. října 2024, uvádí využití kmenových buněk k léčení cukrovky.
U 25leté ženy s diabetem 1. typu se po necelých třech měsících začal produkovat vlastní inzulin. Ženě byly transplantovány přeprogramované kmenové buňky z vlastního těla. Žena nedostávala imunosupresiva (léky, zabraňující činnosti imunitního systému). Pacientka před transplantací trpěla dlouhodobým, těžko kontrolovatelným diabetem s nahodilou těžkou hypoglykémií.
Tato žena je první člověk na světě, u kterého se podařilo zcela vyléčit cukrovku 1. typu.
Předběžné výsledky studie, uvedené ve Vertex Pharmaceuticals v Bostonu v Massachusetts, byly oznámeny 21. června 2024.
Dvanáct účastníků s diabetem 1. typu obdrželo kmenové buňky (CiPSC ostrůvky) získané z darovaných embryonálních kmenových buněk, které byly vstříknuty do jater. Tři měsíce poté začali všichni účastníci produkovat inzulín, když byla v jejich krevních řečištích glukóza.
„Údaje, které jsme doposud v této studii viděli, jsou mimořádně vzrušující. Ostrůvky odvozené z kmenových buněk regulují kontrolu hladiny glukózy v krvi stejně jako přirozené lidské ostrůvky,“ řekl Piotr Witkowski, M.D, Ph.D., profesor chirurgie a ředitel programu transplantace pankreatu a ostrůvků z chicagské medicínské univerzity.
Pacienti se stali zcela nezávislými na aplikacích inzulínu.
Vědci extrahovali buňky pacientů a vrátili je do jejich základních stavů, ze kterých se mohou diferencovat (přeměňovat se) do téměř jakýchkoliv buněk. Následně je přeměnili na buňky ostrůvků produkujících inzulin.
Tyto kmenové buňky vykazují pozoruhodný potenciál jako neomezený buněčný zdroj, například při transplantaci Langerhansových ostrůvků. Mají schopnost diferencovat kmenové buňky do mnoha buněčných typů s určitým typem tkáně (pluripotence).
Úplné pochopení procesu buněčného dělení cytokineze by mělo být nejen výchozím bodem pro vytváření nových léčebných metod, ale i pro úspěšné léčení rakoviny.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0092867407014638
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0092867424010225
https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(24)01022-5?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0092867424010225%3Fshowall%3Dtrue
https://www.wikiskripta.eu/w/Diabetes_mellitus_1._typu_(biochemie)
https://www.drmax.cz/clanky/jak-vznika-diabetes-jeho-prubeh-a-priznaky