Článek
Náhlá srdeční zástava je celosvětovým zdravotním problémem, který postihuje 50 až 100 lidí z deseti tisíc na celém světě. Je spojena s vysokou úmrtností, větší než 90 procent.
Abychom zabránili srdeční zástavě, je potřeba co nejrychleji rozpoznat zástavu srdce. Nejčastějším problémem je fibrilace komor, nejzávažnější srdeční arytmií u člověka. Srdeční komory se přestanou pravidelně stahovat, pouze se chvějí. Srdce přestane čerpat krev a důsledkem je rychlá ztráta vědomí, nehmatný puls a následná zástava dýchání.
Fibrilace síní je nejčastější poruchou srdečního rytmu, arytmií, která se projevuje jako nepravidelný puls. Pacient nemusí mít žádné obtíže, nebo se fibrilace síní projevuje jako bušení srdce, dušností, únavou a závratí. Projevem může být cévní mozková příhoda, zhoršená srdeční nedostatečnost, obecně kardiomyopatie (skupina chorob srdečního svalu).
Okamžitě voláme záchranku (telefonní číslo 155). Vzhledem k tomu, že záchranka obvykle dorazí kolem 8 minut, je třeba dodávat kyslík především do mozku. Mozkové buňky umírají během 5 až 10 minut.
Pokud pacient nedýchá a není hmatný puls, mělo by být zahájeno co nejrychleji umělé dýchání z úst do úst, případně z úst do nosu a nepřímá srdeční masáž. V současné době je zdůrazňována spíš samotná nepřímá masáž srdce, pokud je člověk laik. I to do příjezdu záchranné služby může člověku pomoci.
Člověka položíme na rovnou podložku, chytneme za bradu, druhou rukou za zátylek a mírně zakloníme hlavu. Kontrolou úst zajistíme průchodnost dýchacích cest. Nepřímou masáží a umělým dýcháním nemůžeme srdce rozpumpovat, jen nahradíme pumpování okysličené krve do tkání. Srdce se rozběhne až elektrickým šokem z defibrilátoru.
Rychlá kardiopulmonální resuscitace a defibrilace jsou nesmírně důležité pro přežití pacienta. Vzhledem k tomu, že k většině srdečních zástav dochází mimo nemocnici, je důležité, aby lidé občas prošli školením nebo kurzem, kde si alespoň zčásti osvojí, co dělat při srdeční zástavě.
U dospělých se srdeční zástavou je hrudník stlačován přibližně 5 centimetrů při rychlosti 100 až 120 stlačení za minutu, buď s přerušením pro záchranné dýchání, nebo bez něj. Při umělém dýchání je frekvence vdechů 10 až 12 dechů (každý o objemu 700-1200 ml) za minutu. Je doporučován poměr dechů a stlačení hrudníku 15:2. Vše provádíme až do příjezdu záchranky.
Hodnotící randomizovanou zkříženou studií s použitím modelu figuríny bylo zjištěno, že 10 sekundový odpočinek zlepšuje kvalitu komprese hrudníku během srdeční resuscitace pouze rukama. Studie byla navržena tak, aby zhodnotila změny v kvalitě kardiopulmonální resuscitace a únavu zachránce, když je zachráncům poskytnuta přestávka při stlačování hrudníku.
Byla zkoušena resuscitace bez přestávky, s 10 sekundovou přestávkou a s 10 sekundovou přestávkou po stech stlačení hrudníku. Všechny metody byly prováděny po dobu 10 minut. Procento kvality stlačení hrudníku v průběhu času u všech metod klesalo. Jako nejlepší byla vyhodnocena třetí metoda, odpočinek po 100 stlačení hrudníku.
Další studie prokázala vliv polohy zachránce a úhlu paže na kvalitu stlačení hrudníku. Poloha zachránce a úhel paže mohou významně ovlivnit kvalitu komprese. V této studii byli zdravotníci zařazeni do jedné ze čtyř pozic: klečení na podlaze, stání, stání na stupačce a klečení na posteli. Účastníci provedli dvě tříminutové zkoušky nepřerušovaného stlačování hrudníku v úhlech paží 90° a 105°. Při úhlu ramene 90° bylo stlačení hrudníku optimální.
Záchranáři stojící na stupňovité stoličce měli nejlepší výsledky ve srovnání s jinými skupinami. Naproti tomu zachránci klečící na lůžku měli kvalitu stlačení hrudníku nejhorší.
Na závěr důležitá studie, resuscitace ženy
Studie prokázala značné úskalí při resuscitaci žen muži. Důvody zahrnují obavy ze sexuálního obtěžování, nesprávnou identifikaci zástavy srdce a obavy ze způsobení újmy nebo zranění. Opakovaným problémem byly obavy z nevhodného dotýkání se ženy, což mělo za následek snížené šance na přežití u žen se selháním srdce. Výjimkou byla rozlehlá prostranství s mnoha přítomnými.
https://www.resuscitationjournal.com/article/S0300-9572(24)00817-7/fulltext
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/39526069/
https://www.resuscitationjournal.com/article/S0300-9572(24)00117-5/fulltext
https://www.ikem.cz/cs/nahla-srdecni-smrt/a-443/