Hlavní obsah
Zdraví

Slepota, způsobená genetickou mutací, může být brzo minulostí

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Jordane Maldaner/Pixabay

Nenávratná ztráta zraku, způsobená genetickou poruchou, je závažné nevyléčitelné onemocnění. Týmová práce nejlepších odborníků v biomedicínském oboru tento problém vyřešila.

Článek

Ztráta zraku může být způsobena kromě jiného genetickou mutací, kdy se do oblastí oka dostanou střevní bakterie. Podle mezinárodní studie, kterou vedli čínští vědci, genetická mutace může ohrozit imunitu těla, a tím umožnit bakteriím dostat se do oka a způsobit slepotu. Jedná se o střevní bakterie, které byly v poškozených částí očí nalezeny.

Vědci tvrdí, že tato genetická mutace může ovlivnit imunitu a tím poškodit gen Crumbs homolog 1 (CRB1), který je zásadní pro vytváření bariéry mezi krví a sítnicí, která reguluje, co proudí dovnitř a ven z oka. Dědičné oční choroby jsou hlavní příčinou slepoty u lidí v produktivním věku. Onemocnění se může vyskytovat od velmi raného dětství až po dospělost. Zhoršení je nevratné a má celoživotní důsledky. Studie byla publikována v časopise Cell.

Spoluautor studie profesor Richard Lee z Oftalmologického ústavu UCL řekl: „Našli jsme neočekávanou souvislost mezi střevem a okem, která může být příčinou slepoty u některých pacientů. Naše zjištění by mohla mít obrovské důsledky pro transformaci léčby očních onemocnění spojených s CRB1. Doufáme, že budeme pokračovat v tomto výzkumu v klinických studiích, abychom potvrdili, zda je tento mechanismus skutečně příčinou slepoty u lidí a zda léčba zaměřená na bakterie může slepotě zabránit.“

Střevo obsahuje biliony bakterií, z nichž mnohé jsou klíčové pro zdravé trávení. Mohou však být také potenciálně škodlivé. Gen CRB1 řídí celistvost a soudržnost v tlustém střevě tím, že reguluje to, co prochází mezi obsahem střeva a zbytkem těla.

Tým zjistil, že když má gen určitou mutaci, která snižuje jeho účinek, tyto bariéry v sítnici i ve střevě mohou být porušeny. To umožňuje bakteriím ve střevě pohybovat se tělem až do oka a vede k lézím v sítnici, které způsobují ztrátu zraku.

Zásadní je, že léčba antibiotiky při pokusech na myších dokázala zabránit ztrátě zraku u myší, i když neobnovila postižené buněčné bariéry v oku. Vědci nyní zkoumají, zda lze stejnou metodou potenciálně léčit i lidský zrak. Je to zcela nový přístup k léčbě genetické mutace, vedoucí k trvalé slepotě. Degenerace oční sítnice by se konečně mohla začít léčit.

Studie byla výsledkem mezinárodní spolupráce vedené výzkumníky z Očního centra Zhongshan a Sun Yat-sen University v Číně ve spolupráci s Očním ústavem UCL. Výzkum na myších dopadl neobyčejně úspěšně. Zřejmě nepotrvá dlouho a lidé, trpící touto genetickou vadou, budou zachráněni.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz