Hlavní obsah
Obchod a průmysl

Solární panely přetěžují rozvodnou síť. V Kalifornii mají problémy

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

V posledních letech v Kalifornii solární energie zůstává nevyužita. Jestliže je síť přetížena, za elektřinu dodanou do sítě se nic neplatí.

Článek

Kalifornie je jeden z nejslunnějších států USA. Zároveň je to stát s nejvyšším HDP v USA. Roční příjem na obyvatele je 47000 dolarů, 3916 dolarů měsíčně.

Kalifornie je navíc největším centrem počítačového průmyslu na světě, který je soustředěn v Silicon Valley. V Kalifornii se vyrábí nejvíce filmů na světě. Filmový průmysl je soustředěn ve městě Los Angeles ve čtvrti Hollywood.

Ve slunné Kalifornii jsou solární panely všude. Podle posledního sčítání měl stát instalováno téměř 47 gigawattů solární energie, což by stačilo k napájení 13,9 milionů domácností a k zajištění více než čtvrtiny elektřiny ve Zlatém státě.

Nyní ale stát a provozovatel sítě mají problémy. V síti je tolik solární energie, že za slunečných dnů jsou ceny elektřiny záporné. Gigawatty solární energie jsou omezovány, v podstatě vyhazovány. A naopak v noci je se zdroji energie problém. Zlatý stát, jak se Kalifornii přezdívá, se snaží zbavit nadbytku solární energie.

V posledních letech v Kalifornii solární energie zůstává nevyužita. V roce 2022 stát vyplýtval 2,4 milionu megawatthodin elektřiny, z nichž 95 procent tvořila solární energie.

Clyde Loutan, ředitel pro integraci obnovitelných zdrojů energie v CAISO, říká, že stát byl dlouho připraven na více solární energie v síti. Dodal však: „Drasticky jsme podcenili rychlost, s jakou se solární energie pro domácnosti chystají.“

„Odpojení solární energie je snadné,“ řekl Paul Denholm, vedoucí výzkumný pracovník Národní laboratoře pro obnovitelnou energii. „Je to pro provozovatele sítě stejné, jako otočení vypínačem. Jenomže vyhazování energie zdarma zvyšuje ceny elektřiny.“

Výhody instalace solárních panelů, jako je výkup elektřiny za pevnou cenu, mizí. Od roku 1990 Kalifornie platila za dodávání elektřiny do sítě. To se teď mění. V současné době se novým majitelům solární energie kompenzuje pouze to, jakou hodnotu má jejich energie pro síť.

Jestliže je síť přetížena, za výkup elektřiny se nic neplatí. Je to z toho důvodu, že energie není využita. Jedinou možností je instalace sady baterií a dodávek elektřiny do sítě z nich, když slunce nesvítí.

Jiné státy, které byly pomalejší v zavádění solární energie, začínají zažívat totéž. Nevada začala mít stejné problémy.

Havaj se svým hojným slunečním zářením a nejvyššími sazbami za elektřinu v zemi byla jedním z prvních států, který zpočátku platil zákazníkům plnou maloobchodní sazbu za solární energii, kterou posílali do sítě. Následně ale došlo k snížení platby za produkovanou energii z domácností do sítě.

Jenomže distribuční společnost zjistila, že lidé přecházeli na ostrovní systémy. Následně byla přijata pravidla, která nepodporovala pobídky pro domácnosti k připojení solární energie do sítě. To na několik let zničilo státní solární trh.

Kalifornie část přebytečné energie prodává okolním státům. Rovněž plánuje instalovat další úložiště a baterie. Problém je s předěláním celého přenosového vedení elektrické distribuční sítě, která na nárazové přebytky elektřiny není stavěná.

Přestože na slunném západě USA jsou s distribucí domácích solárních zdrojů velké problémy, Bidenova administrativa oznámila granty ve výši 7 miliard dolarů na poskytnutí střešních solárních panelů 900 000 domácnostem s nízkými příjmy.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz