Hlavní obsah
Lidé a společnost

Hnědá vejce prý povinně zmizí z obchodů. Další ideologická bitva může začít

Foto: Pixabay

Jsou lepší hnědá, nebo bílá vejce? Drůbežáři mají jasno, spotřebitelé se obávají tlaku „shora“.

Článek

Po zákazu klasických žárovek a povinné konzumaci hmyzu žije „alternativní dezinformační vesmír“ další kauzou. Tentokrát mají z pultů českých obchodů podle masově šířených řetězových e-mailů a diskusí na sociálních sítích povinně zmizet nežádoucí hnědá vejce. Nahradit je mají vejce čistě bílá. Důvod? Nevyhovují normám a je to po zákazu klecových chovů další unijní zpřísnění. A možná „budou zakázána“ proto, že jsou oblíbenější než ta světlá, jelikož lidé je mají obecně za zdravější. Zlý Brusel nás za naše preference zkrátka ztrestá! Chybí snad už jen tvrzení, že je zatím lobby bohatých chovatelů bílých slepic, kteří ovládli unijní kuloáry.

K těmto a dalším závěrům došli nejen někteří adresáti alarmujících e-mailů a diskutující na sociálních sítích, ale i čtenáři titulků článků. Už loni se zprávy týkající se barvy vajec objevovaly na některých portálech. Kdyby tito lidé článek dočetli, zjistili by, že věc se má trochu jinak. Z evropských pultů vejce sice skutečně pomalu mizí, ale jediným důvodem je preference bílých slepic ze strany drůbežářů. Jen ty totiž snášejí bílá vajíčka. Ta zbarvená dohněda zase nesou slepice hnědé.

Bílé se více hodí do voliérových výběhů, které u nás v roce 2027 konečně definitivně nahradí klecový chov, ve kterém slepice trpí. Pohyb venku je vhodnější právě pro kur světlé barvy, jelikož je k tomu lépe geneticky vybaven.

Jsou hnědé slepice lépe krmeny a snášejí zdravější vajíčka? Nikoliv. V historii převažovaly právě ty bílé, hnědé byly vyšlechtěny pro nepřirozený klecový chov. Šlechtitelé dosáhli toho, že byly v klecích klidnější a nevyžadovaly přirozený pohyb. „Počítám s tím, že genetici začnou pracovat na tom, aby hnědé hybridy připravili tak, aby se mohli volně pohybovat,“ řekl portálu Irozhlas.cz Zdeněk Mázlovský, místopředseda Českomoravské drůbežářské unie. Pokud by drůbežáři dali hnědé slepice do voliér, přibyla by jim práce. Navíc ty slepice jsou menší a mají menší nároky na krmení, čímž lze také ušetřit.

A jak je to s vyšší nutriční hodnotou tmavších vajec? Jsou zdravější, plná vitaminů a obsahují například více bílkovin, které ve stravě potřebujeme? Ve skutečnosti nejsou vůbec o nic výživnější než ta bílá. Logicky lze spíše očekávat, že zdravější a nutričně bohatší by mohla být spíš ta, kterou snese kur, který se může volně pohybovat a má tak šanci dostat se k pestřejšímu krmivu.

Postačí takové vysvětlení konspirátorům, kteří mají jasno? Nemyslím si. „Tradiční“ konzumenti hnědých vajec v nich nově objevili symbol kvality, domácí pohody a zdravého venkovského života. O jejich bílé konkurenty nestojí, i o velikonocích budou raději malovat ta hnědá, i když to zdobení kraslic trochu komplikuje. Když ale čelíte „vaječnému převratu“, je třeba se obětovat!

Jak to v posledních dnech vypadalo na sociálních sítích si lze snadno domyslet. „Celý život jsem jedl hnědá vejce a teď mi vnucují bílá! Co bude dál? Povinně pohankový chleba místo pšeničného? Brambory v pestrých barvách?“ ptá se rozhořčeně paní Alena, která se považuje za konzervativní spotřebitelku. Obává se, že bílá vejce nemají „tu správnou chuť“. Odborníci na výživu sice tvrdí, že barva skořápky nemá na chuť vejce žádný vliv, ale kdo by věřil odborníkům, že?

Očekávám, že někteří zákazníci začnou hnědá vejce skupovat ve velkém, podobně jako se dříve vykupovala másla či mouka při různých krizích či před očekávaným zdražením. Nedostupnými se tak jistě brzy stanou „pravá hnědá vejce z venkova“.

Zatímco se spotřebitelé hádají o barvě skořápky, Brusel už jistě přemýšlí o dalších inovacích, které nám i našim zemědělcům a chovatelům zase zkomplikují život. Co takhle vejce v pastelových barvách? Neměl by být na každém vejci povinně QR kód, který spotřebitele zavede na místo, kde slepice vejce snesla? A proč se vlastně vejce prodávají v obalech po šesti nebo deseti? Proč ne třeba v lichých počtech?

Ať už preferujete vejce bílá nebo hnědá, hlavní je, aby se dala oloupat, nebyla zkažená. A co se týče nutriční hodnoty, jistě by bylo dobré, aby slepice zobaly pestřejší krmivo a pobíhaly na přímém slunci a nasávaly tak potřebný vitamin D, který by nám pak prostřednictvím žloutku předají. Na to jsme se dosud shodli. Ale kdo ví – v dnešní době se i z barvy skořápky slepičích vajec může stát krvavá ideologická bitva!

Zdroje:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/overovna-hneda-vejce-nikdo-nezakazuje-z-obchodu-postupne-mizi-na-ukor-bilych-z_2502090500_edr

https://udalosti247.cz/spotrebitel/konec-vajicek-oblibena-surovina-zmizi-z-pultu-obchodu/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz