Hlavní obsah
Názory a úvahy

Marek Vácha se o důvodech svého odvolání dozvěděl „oklikou“

Foto: Pexels

Pražské arcibiskupství podle všeho jedná se svými duchovními mocensky a dialog nepěstuje.

Článek

Pražský arcibiskupství v pátek odvolal kněze Marka Vácha z pražské Akademické farnosti, kde v roli vikáře působil osmnáct let. Zdůvodnění ze strany pražského arcibiskupství bylo překvapivé. Měl jím být fakt, že sloužil mši svatou v „hospodě“. To však ve svém strohém odvolacím dopise neuvedlo. Jak se nyní ukázalo, nebyl kněz o důvodech svého odvolání vůbec informován.

„Nikdo z arcibiskupství se mnou nemluvil, nepsal mi ani jinak nekontaktoval. Že důvodem ukončení mého působení v Akademické farnosti byla mše svatá na Břevnově, vím oklikou od Prokopa Vodrážky z Deníku N,“ uvedl Vácha ve svém vyjádření, které publikoval v noci neděli na webové stránce Akademické farnosti.

Mocenský přístup

To je ze strany arcibiskupství dost zvláštní způsob komunikace. Je zarážející, že arcibiskupství Váchovi důvod nesdělilo přímo a že se o něm dozvěděl až z médií. Jak vysvětlení pro média, tak způsob odvolání vyvolávají otázky, zda skutečným důvodem nejsou spíše nějaké nepřiznané vnitrocírkevní spory.

Strohé jednání vůči duchovnímu nevypovídá o transparentní a vstřícné komunikaci. Naopak, je to ukázka autoritativního stylu, který - při vší úctě - připomíná spíše jakousi korporátní čistku než pastorační péči v soudobé církvi.

Jednání arcibiskupství bohužel prozrazuje několik věcí. Jeho vedení není schopné dialogu - naopak se svými duchovními jedná mocensky a s pomocí zákulisních tahů. Možná se církev chtěla vyhnout kontroverzím a učinit tak své rozhodnutí „v tichosti“. Nicméně výsledkem je přesně opačný. Netransparentnost jejího rozhodnutí vyvolává dohady o skutečných důvodech odvolání oblíbeného kněze, který do Akademické farnosti vnesl novou perspektivu. Doplnil ji o pohled přírodovědce a etika, čímž rozšířil převážně humanitní a filozofické zaměření farnosti, a tím se mu podařilo oslovit velké množství převážně intelektuálně zaměřených mladých lidí, kteří tuto farnost už od začátku 90. let minulého století vyhledávají.

Skutečná autorita roste z důvěry

V době, kdy se církev snaží oslovit moderní společnost a být „blíž lidem“, takové kroky posilují obraz uzavřené instituce, která si chrání vlastní autoritu víc než hodnoty evangelia. S těmi je podobný postup v příkrém rozporu. Evangelium mluví o církvi založené na principech jako je pravda, dialog, milosrdenství či bratrské společenství. Zmíněný styl komunikace pražského arcibiskupství naopak působí byrokraticky a autoritářsky.

Je přirozené, že v této situaci člověka napadne, že církev vlastně jedná „farizejsky“, což je výraz, který se v našem slovníku stal postupně stal synonymem „pokrytectví“. Farizeové byli náboženskou skupinou, která kladla důraz na dodržování Mojžíšova zákona. Ježíš je ve své době kritizoval za to, že příliš lpěli na vnějších pravidlech a zapomínali na podstatu víry.

Zdůvodnění Váchova odvolání působí velmi podobně. Pokud arcibiskupství skutečně vadil fakt, že mši sloužil v „hospodě“, od farizejů se příliš neliší. Formální předpis (o tom, kde se má sloužit mše) je důležitější než živá víra a pastorace. Sám Ježíš přitom stoloval s celníky (ti byli vnímáni jako bezcharakterní kolaboranti s římskou mocí, kteří své rodáky okrádají a vydírají) a hříšníky. Tím zásadně prolamoval náboženské konvence své doby.

Proti lpění na vnějších pravidlech se Ježíš tvrdě postavil, což ho nakonec přivedlo ke „zkáze“. Pokud by se dnes ocitl na tomto místě, na čí straně by byl? Na straně mocensky jednající hierarchie, nebo na straně kněze, který chce být blíž lidem? Jen těžko si lze představit, že by se přiklonil k těm, kdo staví pravidla nad smysl víry. Spíš by znovu čelil obviněním z přílišné otevřenosti, z narušování zavedeného řádu a z neúcty k tradici. Možná by ho dnes neodsoudili na kříž, ale k umlčení, přesunutí nebo odstranění z prostoru, kde oslovoval lidi.

Skutečné křesťanství však nikdy nebylo o moci, ale o odvaze jít proti ní – ve jménu pravdy. Pokud církev jedná způsobem, který je zjevně v rozporu s evangeliem, nemůže se divit, že jí lidé přestávají důvěřovat.

Celé vyjádření Marka Orko Váchy si můžete přečíst ZDE

Shlédnout akci Hospodin v hospodě, která je podle pražského arcibiskupství oficiálním důvodem Váchova odvolání můžete shlédnout ZDE

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz