Hlavní obsah
Názory a úvahy

Po atentátu na Roberta Fica mají dezinformátoři žně. Je to děsivé

Foto: Autor: Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15009282

Po útoku na Roberta Fica se mezi lidmi začaly šířit dezinformace a strach.

Článek

Středeční pokus o atentát na slovenského premiéra v Handlové u Bánské Bystrice byl v novodobé historii země bezprecedentním činem. Již tak velmi vyhrocená politická situace v zemi po něm znovu eskalovala a hrozí, že bude mít negativní dopad na tamní demokracii. Nicméně, tento čin a následné spekulace a konspirace, které se nyní objevují, může mít značný dopad i na demokracii u nás.

Dezinformátoři ve svém živlu

Vlivu dezinformací jsme vystaveni už dlouhá léta. Kupříkladu Bezpečnostní informační služba před hybridními hrozbami přicházejícími z Ruska a Číny varuje ve svých výročních zprávách už dlouhá léta. Falešní zprávy míří především proti NATO a Evropské unii, ale objevuje se v nich celá řada dalších motivů. Do karet původcům dezinformací jí samozřejmě hrála pandemie covidu-19, kdy se mezi lidmi začaly šířit neověřené informace ve velkém. Mnozí lidé, kteří do té doby proruským či pročínským dezinformacím vcelku odolávali, podlehli. V době po ruské agresi vůči Ukrajině se pak přidaly nové fake news, které se například snaží Rusko a Putina vykreslit jako toho, kdo má ukrajinský národ chránit před fašismem. Útok na slovenského premiéra Fica je další příležitostí, po které profesionální dezinformátoři s radostí sahají. Tím spíše, že i vládní politici na Slovensku útok na ministerského předsedu zneužili k tomu, aby si „přihřáli svou polívčičku“ a povzbudili nenávist vůči opozici a médiím, která se snaží zbavit role, jež jim v demokratické společnosti přirozeně patří. O demokracii ale těmto politikům zjevně nejde.

Pravda je zřejmá

Už když jsem ve středu večer dohledávala informace o atentátníkovi Juraji Cintulovi, zaujalo mne, že o něm kdosi narychlo vytvořil článek na Wikipedii v ukrajinštině. Ten obsahoval zcela smyšlené informace jakou je třeba ta, že Cintula byl členem opoziční strany Progresívne Slovensko. Záhy se na mé facebookové zdi objevuje fotografie tohoto muže, kterak je na jakémsi rautu v družném rozhovoru s dalšími dvěma lidmi, což bylo doplněno tvrzením, že jedním z nich je Martin Šimečka, novinář a otec předsedy Progresívneho Slovenska Michala Šimečky. Nevadí, že se mu ani vzdáleně nepodobá, lidé fotografii bez rozmyslu sdíleli a nezřídka měli jasno o tom, odkud „vítr vane“. Když se následně na síti X objevilo video, kde atentátník krátce po zatčení tvrdí, že na Fica zaútočil proto, že omezuje média, byla to poslední kapky vody na mlýn dezinformátorů a jejich obecenstva. Ti původ videa, ani fakt, že je velmi podivné, aby takové video mohlo vzniknout v době informačního embarga, ani to, že Cintula se dosud projevoval zcela opačně, neřeší. Proč? Protože zcela odpovídá jejich vidění světa.

Nicméně, to se dalo čekat. Přesto mne vcelku šokovala scéna, jíž jsem byla svědkem během čtvrteční jízdy příměstským vlakem. Nedaleko mne seděla zhruba 75letá seniorka, která po celou cestu telefonovala s hlasitým odposlechem. Rozhovor tak nebylo možné minout. Velmi rychle bylo jasné, že hovoří se svou zhruba stejně starou přítelkyní a obě velmi žijí událostmi na Slovensku. Nepřekvapivě jej připisovaly slovenské opozici, prezidentce, médiím a také Spojeným státům americkým. „Vždyť ti Američani to Slovensko potřebují, je to nejblíž k Rusku,“ pravila jedna z žen. „A všimla sis, že od pondělka nebylo na obloze vůbec nic? Ani čárka! Bylo mi to hned divné, že nás vůbec nesypou a oni chystali tohle!“ shodly se. Řeč pak přešla na přátele ze Slovenska, kteří prý nepochopitelné volí opozici. „Moje přítelkyně z Vysokých Tater, kterou znám 50 let mi řekla, že Čaputová je ta nejlepší prezidentka. Taková americká dě..a, kterou si tam nastrčil Soros. Už jsme se přestaly stýkat,“ zaznělo z úst staré dámy, od které byste takové výrazy nejspíše nečekali. Rozhovor se pak stočil k očkování, kterým nás měl chtít kdosi zlikvidovat a následovala diskuse o tom, co je skutečná pravda „Oni věří těm svým narativům a nedají si říct. Pravdu nechtějí slyšet,“ shrnula lapidárně moje hlasitá spolucestující. Zaujalo mne, že použila tento termín, který dosud používali spíše odborníci na fake news, když se snažili šíření dezinformací popsat a vysvětlit. Přebírání terminologie i celých vysvětlení od protistrany je tak zřejmě kličkou, kterou se snaží oponenty zbavit „munice“. Rozhovor byl mnohem delší a došlo v něm i na české politiky a jejich pokrytectví a zazněla v něm jména premiéra Fialy či prezidenta Pavla, kteří jsou přinejmenším dvěma zmíněným dámám největším „trnem v oku“.

Je zjevné, že události na Slovensku mají závažný dopad i na nás. Zejména kvůli dezinformační scéně, která přesvědčila jistou část lidí o věcech, které jsou na první pohled zcela mimo realitu. Tvůrci falešných zpráv ale dokáží snadno vytvořit linku mezi očkováním, chemtrails, válkou na Ukrajině a nyní i událostmi na Slovensku, a to tak, aby se zdálo, že vše se vším souvisí a některé události je dokonce možné předvídat. Není pak těžké ukázat na „viníka“. Mám skutečně obavy z událostí na Slovensku i u nás, protože je jasné, že to může mít značný dopad na zachování demokracie v České republice. Sílu hybridní války jsme zřejmě dlouhodobě podceňovali.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz