Hlavní obsah
Cestování

Skotské pobřeží: Zvuk moře a stíny minulosti na prvním výletním dni

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pavla Hladečková

Gullane Beach

20. 8. 14:37

Ve Skotsku jsme si po celou dobu pečlivě vedli poznámky o tom, co jsme navštívili, co stálo za to a co by bylo lepší vědět předem. A o tyto poznámky a doporučení se s vámi podělím v několika článcích.

Článek

Den první: odjezd na skotský venkov

Foto: Pavla Hladečková

Dirton Castle (u North Berwick)

Půjčení auta

Pokud se chcete podívat na pláže, do malých vesniček nebo třeba na skotskou vysočinu, vyplatí se půjčit si auto (i když některá místa můžete navštívit i s využitím místních prostředků hromadné dopravy).

Na letišti v Edinburghu vás cedule hezky zavedou do půjčoven, které sídlí prakticky na letišti. Ovšem díky jejich výhodnému umístění je půjčení aut v nich trochu dražší. My jsme zvolili půjčení auta od společnosti DRIVALIA. Pro auto jsme tedy museli odjet z letiště, nicméně tato společnost zajišťuje bezplatný autobus z letiště k nim do půjčovny. Musíte jen na nástupištích před letištěm najít správné číslo, ze kterého autobus jezdí. V našem případě to bylo číslo 7. (Cedule, která upozorňovala na společnost DRIVALIA, resp. na jejich pick-up point, byla velmi malá, takže oči na stopkách).

Po vyzvednutí auta jsme se vydali směrem k jižnímu pobřeží, které není tolik turisticky známé jako severní části Skotska.

Přírodní rezervace Aberlady Bay a Gullane Beach

Foto: Pavla Hladečková

Přírodní rezervace Aberlady Bay

Vstup do rezervace je přes dřevěnou lávku, kde jsou zřetelně uvedené nápisy, že je zde zákaz psů. Cesta vede krásnou přírodou, ale na začátku si trochu říkáte: Ok, tohle je trošku jako u nás v Čechách, tedy kromě toho výhledu na obrovské golfové hřiště.

Foto: Pavla Hladečková

Přírodní rezervace Aberlady Bay

Ovšem když se dostanete k pískovému valu a zdoláte jej, na druhé straně na vás čeká nádherná písečná pláž, kde jsme byli naprosto sami.

Foto: Pavla Hladečková

Gullane Beach

Na koupání to tady úplně nebylo, ale i tak procházka po pláži ve Skotsku, když svítí slunce a nikdo nikde, to byl prostě úžasný zážitek.

Do rezervace se neplatí vstupné, ale pozor, před lávkou je parkoviště, které je poměrně malé. K pláži se dostanete za cca 30 až 40 minut, záleží na intenzitě vašeho focení, ale cesta je pořád po rovince, takže opravdu nikterak náročná.

Foto: Pavla Hladečková

Gullane Beach

Dirton Castle (u North Berwick)

Foto: Pavla Hladečková

Dirton castle

Asi po deseti minutách jízdy od rezervace se dostanete ke zřícenině hradu Dirton. A co by to bylo za výlet do Skotska bez návštěvy zříceniny. Zřícenina není na pobřeží; jedná se o zámek, který je umístěn prakticky uprostřed vesnice, a jeho torzo je viditelné ze silnice.

Foto: Pavla Hladečková

zahrady Dirton castle

Kolem zámku je pak krásně upravený park s dvěma květinovými zahradami. Části zříceniny byly uzavřeny kvůli nestabilitě, ale to celkovému dojmu z místa nijak neublížilo.

Foto: Pavla Hladečková

Dirton castle

V parku je dostatek laviček pro odpočinek a ani toto místo nebylo turisty přeplněno. Před vstupem do areálu je parkoviště, případně se dá parkovat po městě. Vstupné pro jednu dospělou osobu činí 3,80 liber.

Foto: Pavla Hladečková

Dirton castle

A pak už byl čas zajet se ubytovat a dát si pořádnou večeři. Tohle byl první den ve Skotsku. V dalším článku se můžete těšit na pokračování cesty a další tipy, kam se podívat, pokud nebudete hledat ty nejznámější lokality, jako je Isle of Skye.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz