Hlavní obsah
Cestování

Výletový maraton: Co navštívit v Jihočeském kraji a na Vysočině za tři dny

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pavla Hladečková

Český Rudolec

6. 8. 15:54

Kam vyrazit po Česku od pátku do neděle? Co zkusit procestovat kousek hranic Jihočeského kraje a Vysočiny? Vyzkoušejte detailní plán výletů, který jsme před pár dny absolvovali.

Článek

Pátek: Slavonice a Landštejn

Foto: Pavla Hladečková

Slavonice

První zastávka našeho výletu bylo městečko Slavonice. Jedná se o malé město ve výběžku Jižních Čech, zvaném Česká Kanada, prakticky kousek od hranic s Vysočinou. Náměstí tohoto města vypadá jako zmenšenina proslulého náměstí v Telči. Jsou zde nádherné renesanční domy, útulné kavárny a ve městě na vás dýchne pohodová a klidná atmosféra.

Město máte prošlé velmi pomalou chůzí za hodinu. Takže kam vyrazit dál?

Landštejn

Foto: Pavla Hladečková

Landštejn

Rozsáhlá zřícenina hradu, ležící cca 14 km od Slavonic. U hradu je velké parkoviště, kde se platí parkovné na celý den za 60 Kč.

Zámek je veřejnosti zpřístupněn, pokladna na vás čeká hned u vstupu. Pokud si chcete projít zříceninu, dospělého vyjde prohlídka na 120 Kč. Pokud se chcete podívat i do zámecké kaple, je nutné si hlídat čas a koupit vstupenky online. Počet lidí v prohlídce je omezen na 10 lidí a prohlídky jsou pouze dvě denně (v 10:00 a ve 13:00). Toto rozšířené vstupné vyjde na jednu osobu na 200 Kč. A stojí prohlídka za to?

Pokud jdete jen ve dvou nebo parta přátel, tedy dospělí lidé, myslím si, že prohlídka kaple je zajímavá, ale pokud jdete s dětmi, vybrala bych jen první okruh, tedy volné procházení hradem.

Sobota: Telč a Dačice

Foto: Pavla Hladečková

Telč

V této oblasti je velmi oblíbená cyklotrasa Telč - Dačice - Slavonice, resp. Telč - Dačice - Slavonice - Fratres - Český Rudolec - Dačice - Telč. Během našeho výletu jsme kola nevyužili, ale část této trasy jsme zvládli absolvovat trochu pohodlněji, a to vlakem.

V sobotu ráno (cca 7.30) nám jel vlak do Telče. Díky brzkému vstávání jsme si mohli užít náměstí v Telči prakticky bez lidí.

Doporučení: všechna turisticky frekventovaná místa je lepší navštěvovat brzy ráno, člověk se tak vyhne davům.

Dopoledne jsme si tedy prošli v klidu náměstí, zámecký park a po prohlídce zašli na výborná míchaná vajíčka do Bistro Cafe Friends. A jejich vajíčka jsou vážně skvělá, také se díky nim Bistro dostalo do Gastromapy Lukáše Hejlíka.

No a po snídani už následovala prohlídka zámku. Měli jsme štěstí, protože zámek se akorát o víkendu otevřel veřejnosti po rozsáhlé rekonstrukci. A rekonstrukce se opravdu povedla. Zámek je naprosto úžasný a milovníkům pohádek zde vyvstanou na mysl konkrétní scény například z pohádky Z pekla štěstí.

Vstupné do zámku pro dospělého vyjde na 220 Kč. Ovšem připravte se na to, že počty lidí na prohlídce jsou trošku vyšší. Je nutné mít na paměti, že se jedná o UNESCO památku, která je v Evropě opravdu unikátní.

Z Telče jsme odjížděli stejným vlakem směrem na Slavonice, kde jsme byli ubytovaní. Tentokrát jsme ale vystoupili v Dačicích. Městě, které se proslavilo kostkou cukru, která zde byla poprvé vyrobena.

Dačice

Foto: Pavla Hladečková

Zámek Dačice

Během léta je otevřena celá řada kostelních věží a stejně tak tomu bylo i v Dačicích. Nášlapy schodů byly celkem malé a schodiště obecně hodně točité ale v průběhu cesty jsou udělané „odpočinkové místnosti“, které jsou pojaté jako malé muzeum. Nahoře na věži pak platíte vstup.

Vstupné vyjde na 40 Kč.

Poté jsme již vyrazili na prohlídku místního zámku, který je známý díky své netradiční výmalbě. Zámek sám o sobě je nádherný, ale interiéry vás jednoznačně překvapí. Vzhledem k tomu, že se jednalo o interiéry z přelomu 18., 19. a částečně 20. století, tak jsme od prohlídky neměli velké očekávání a možná i díky tomu jsme byli tak překvapení, jak nádherné interiéry jsou. Jednoznačně tomu také nahrává to, že zámek prošel před pár lety velkou rekonstrukcí. Tohle místo bylo opravdu velkým překvapení a jeho návštěvu moc doporučuji.

Foto: Pavla Hladečková

zámek Dačice

Šli jsme na poslední prohlídku dne, která končila v 18:00, takže tentokrát tam moc lidi opravdu nebylo.

Vstupné na osobu bylo 200 Kč.

No a ze zámku jsme pak rovnou běželi na vlak do Slavonic. Všechna popsaná města jsou poměrně malá, takže ze zámků se na vlak dalo dostat do 10 minut rychlejší chůzí.

Neděle: Český Rudolec

Foto: Pavla Hladečková

Český Rudolec

Prohlídka zámku Českých Rudolec je opravdu něco výjimečného. Zámek je v hrozném stavu a stále se pracuje na jeho záchraně, takže prohlídka je vlastně prohlídkou staveniště. Nicméně se nemusíte bát, že by se koupě prohlídky nevyplatila a nic neuvidíte. Místo má svoji atmosféru. Ano, atmosféra je jednoznačně ponurá a dýchne na vás pohnutý osud tohoto místa ale možná právě proto stojí tohle místo za návštěvu.

Popsat to, co cítíte, když z prohlídky odcházíte, je těžké. A na tuhle prohlídku budu jednoznačně vzpomínat dlouho.

Vstupné do zámku si kupujete v informačním centru, které je naproti a u kterého je velké parkoviště, které je bezplatné. Vstupné stojí 150 Kč a v ceně máte i pivo nebo limonádu v místním pivovaru. Pivovar se nachází jen přes cestu od zámku. A samozřejmě si zde můžete koupit i regionální pivo jako malý suvenýr.

A pak už jen hurá domů. Za tři dny se toho dá stihnout opravdu hodně a poznávat kouty Česka jednoznačně stojí za to.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz