Článek
Její kontroverzní původ jí zásadně zasáhl do života, její herecký um ji ale vrátil na výslunní. Herečka Regina Rázlová, která v posledních letech prožívá svůj comeback, momentálně leží v nemocnici Na Homolce s těžkým zápalem plic. Stejně, jako vyhrála mnoho svých životních bitev, teď jistě zvítězí i nad nemocí. Alespoň jí to všichni přejeme.
Zdravotní problémy
V posledních měsících herečku zdraví zrazuje… Zápal plic není onemocnění, které by její organismus oslabil poprvé. V roce 2015 musela skončit v herecké škole, protože ho měla hned dvakrát. O dva roky později skončila v nemocnici s embolií plic. „Strašně dlouho mě trápil zápal plic, kvůli kterému jsem se cítila velmi unavená. Když se mi hodně přitížilo, šla jsem na vyšetření. Zjistili mi embolii a okamžitě zakázali se byť jen pohnout!“ popsala tehdy děsivé momenty. Domácí léčba ani tentokrát nestačila. Herečce se začalo tak špatně dýchat, že musela do špitálu. A leží tam již poměrně dlouho a pro jistotu rovnou na JIPce. U takto statečné ženy je ale téměř jisté, že se vrátí k práci, a ještě kouzelnější než před onemocněním.
Výhoda či prokletí?
Ve svém životě totiž musela Regina Rázlová čelit už mnoha výzvám. Dlouho byla vnímána jako dítě komunistického funkcionáře, které muselo být logicky zvýhodněno. Z dnešního hlediska se spíš zdá, že právě její otec jí zrovna lehkou cestu nezajistil. Její první filmovou rolí byla holka z města na jednu noc ve filmu Utrpení mladého Boháčka v roce 1969, kde se objevila s Pavlem Landovským (†78). Následovala řada filmových a seriálových rolí. Z dnešního pohledu si Reginu Rázlovou pamatujeme především z rolí lékařek, které hrála ve třech dodnes populárních komediích.
Otec komunista
Dnes hojně obsazovaná herečka vyrůstala v Ústí nad Labem. Do Prahy se přestěhovali až později. Mladá Rázlová měla v době svého dětství nadmíru dobrý kádrový profil. Její otec, ing. Stanislav Rázl (†78) dlouhodobě pracoval v chemickém průmyslu. V chemickém průmyslu se postupně vypracoval až na managera a z dochovaných materiálů je zřejmé, že velmi schopného. I když výsledky jím vedeného závodu Spolchemie byly mimořádné, on sám byl čím dál více kritizován vysokým stranickým vedením za „oportunismus“ a liberální přístup v navazování spolupráce s odborníky, kteří ovšem nebyli politicky „korektní“. Přesto se jako komunista dostal v 60. letech k vládním úřadům a v roce 1969 byl krátce dokonce předsedou vlády České socialistické republiky a pak dlouholetým předsedou České plánovací komise.
Natočili podle něj seriál
Rázl byl v roce 1963, po konfliktu s krajským tajemníkem KSČ Vlčkem, náhle odvolán ze všech funkcí. A oficiálně obviněn ze sabotáže, špionáže ve prospěch cizí mocnosti a dalších závažných zločinů, za něž mu hrozil i výjimečný trest. Obvinění však byla jako vykonstruovaná následně stažena. Touto částí osudů Stanislava Rázla se mimo jiné volně inspiroval Jaroslav Dietl pro svůj seriál Československé televize Okres na severu. V den invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa dne 21. srpna 1968 vydal Stanislav Rázl spolu s dalšími ministry první veřejné prohlášení členů vlády ČSSR a zároveň prohlásili „okupaci Československa za nezákonný akt“ a bylo rozhodnuto o podání oficiální protestní nóty vládě SSSR. Na půl roku v roce 1969 byl dokonce předsedou vlády.
Problémy se soudy
Nespravedlivě obviněná byla dle závěrů soudu později i jeho dcera Regina. Ta jako malá závodně plavala. Také se věnovala fotografování a lákala ji i filmová režie. Proto vystudovala Střední průmyslovou školu filmovou v Čimelicích, obor produkce zároveň hrála se spolužáky divadlo. Následně studovala na Divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU) u profesora Miloše Nedbala (†76) herectví, kterou ukončila v roce 1970. Na škole se také poprvé vážně zamilovala a vdala za herce Petra Štěpánka (75), s nímž se poznala během studií na DAMU. „Byla to studentská láska. Byl to krásný, jemný, něžný muž. Vzali jsme se a asi po půl roce odešel za jinou ženou,“ prozradila herečka. Štěpánek ji vyměnil za o čtrnáct let starší režisérku Vlastu Janečkovou (†77), kterou si následně vzal za ženu.
Šla v otcových šlépějích
Regina Rázlová se také po vzoru otce angažovala v řadách Komunistické strany a Socialistického svazu mládeže. Její zařazení prominentní normalizační herečky má sice své opodstatnění, nicméně z filmografie vyplývá, že nehrála o nic více než řada jiných hereček její generace. Jestliže v před rokem 1989 byl její původ plusovým kreditem, tak po roce 1989 na něj doplatila. Byla vyhozena z DAMU kde v té době učila a přestala dostávat role i v Národním divadle. Prakticky byla odstavena, i když z pracovního úvazku zde byla propuštěna až v roce 1998. Ve filmu se po ní slehla zem, v televizi se neobjevila vůbec.
Po Zubaté vězení
Výjimkou byla menší role komisní sociální pracovnice Zubaté v oscarovém filmu Kolja režiséra Jana Svěráka (59) v roce 1996 a také role v koprodukčním snímku Studna radosti. V souvislosti s někdejší „femme fatale“ Reginou Rázlovou se většinou řeší její kontroverzní podnikání, kdy byla předsedkyní představenstva vývozní firmy Skloexport. V roce 1998 byla obviněna z tunelování v řádech stamilionů a zneužití informací v obchodním styku. Soudní řízení se táhlo řadu let a bylo komplikováno zdravotními problémy Rázlové. Naštěstí po opuštění vězeňské cely nejtěžší příznaky ustoupily a ani bipolární porucha nezabránila herečce k návratu ke své profesi.
Komu se Lukáš podobá?
Nebýt posledního manžela Jindřicha Santara (†81), který ji pojal za choť během pobytu v kriminálu, zatrpkla by vůči mužům zcela. Po prvním Petru Štěpánkovi ji ranil i ten druhý manžel. Tím byl herec Petr Oliva (†75) se kterým měla dceru Adélu (46). Z jejich dcery se stala úspěšná malířka a své řemeslo vystudovala v kolébce umění, tedy v Toulouse. Ve Francii se nakonec také provdala, vzala si za manžela geologa, s nímž vychovává tři děti. Její rodiče ale své manželství neudrželi. Oliva měl Rázlovou podvádět pár let po svatbě a opustil ji v roce 1978, kdy jejich dceři byl rok. „V životě jsem narazila většinou na muže, na něž nebylo spolehnutí. Byli i nevěrní, šmejdi, a já byla většinou poslední, kdo na to přišel,“ uvedla herečka. Dlouho se mělo za to, že otcem jejího prvorozeného syna Lukáše (51) je také Oliva, to ale nedávno popřela. S kým ho vlastně měla, odmítá prozradit. O otcovství prvorozeného Lukáše mlžila. „To je moje tajemství,“ prohlásila Rázlová tajemně. Jediné, co prozradila, bylo to, že prý nejde o nikoho slavného… Při bližším pozorování Lukášových rysů by se ale dala najít podoba s Landovským.
Vzal si ji za mřížemi
Štěstí tedy našla až v náručí posledního manžela, architekta a scénografa za kterého se provdala v roce 1999. „O to víc jsem si vážila Jindřicha, byl to úžasný člověk, spolehlivý, zábavný, inteligentní. S ním jsem prožila krásných třináct let,“ přiznala. Právě on jí byl největší oporou v době, kdy jedenáct měsíců strávila ve vězeňské samotce. Také o tom napsal knihu „Z uvedených odposlechů je zřejmé, že obviněná Regina Rázlová“ a ona knihu ilustrovala. Jen ji bohužel opustil příliš brzy. V roce 2013 zemřel na rakovinu. Téhož roku Klaus vyhlásil amnestii. A proces Skloexport, jehož vyšetřování v případě Rázlové trvalo přes deset let, se pro herečku definitivně uzavřel a ona si mohla vydechnout. Svoji vinu ale vždy popírala a dodnes tvrdí, že za mřížemi skončila neprávem. Vzápětí jí byla nabídnuta role ve filmu Modelky s.r.o. a herečka byla zpět na výslunní. V televizi a filmu jde z role do role a je vždy báječná. Zcela ohromující výkon předvedla ve filmu Tancuj Matyldo, za který byla nominována na Českého lva, kterého by si bývala rozhodně zasloužila. Přeji této skvělé herečce brzké uzdravení a návrat před kameru v plné síle.
https://www.novinky.cz/clanek/kultura-divadlo-regina-razlova-je-v-nemocnici-40492478
https://cs.wikipedia.org/wiki/Regina_R%C3%A1zlov%C3%A1
https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/796763/herecka-regina-razlova-77-tydny-lezi-na-jip.html
https://www.csfd.cz/tvurce/1300-regina-razlova/biografie/