Článek
Dnešní doba je neúprosná. Inflace atakuje dvouciferné hodnoty začínající číslem dva a konec je v nedohlednu. Jak takovou situaci ale řešit? Dá se s tím vůbec něco dělat nebo nezbývá nic víc než jen přihlížet, jak peníze ztrácí na hodnotě? Mladí už mají jasno.
Tyto otázky asi trápí většinu Čechů, ale jen minimum z nich tento problém opravdu řeší. Češi jsou v drtivé většině převážně konzervativními investory, ale už za pár let se to může změnit. Mladí lidé jsou v investování čím dál aktivnější a nebojí se vyváženějších a dynamičtějších strategií, jak uvedla ze svého průzkumu AKAT (Asociace pro kapitálový trh).
V České republice tak nastává generační zlom, kdy mladí lidé vnímají investice jako běžnou součást života. „Za posledních pět let nastala změna. Předtím se o investicích mluvilo jen jako o tradingu, zatímco teď se stávají běžnou součástí života“, říká výkonná ředitelka asociace Jana Brodani. Zhruba třetina Čechů s investováním však stále žádnou zkušenost nemá a ani se k tomu nechystá.
Nejvýznamnějším faktorem, co vede lidi k investování je zajištění se na stáří. Celkem 37% respondentů uvedlo, že státu v tomto ohledu nevěří. Experti se shodují, že je to pozitivní trend. Demografická křivka je neúprosná, a čím je člověk mladší, tím méně se může spolehnout na to, že mu státem garantované penze vystačí na zachování životní úrovně. Z průzkumu taky vyplynulo, že chuť investovat stoupá s tím, jak rostou jejich příjmy. Ještě výraznější dopad na investování má vzdělání. Lidé s vysokoškolským vzděláním investují mnohem četněji, než lidé se základním a středoškolským vzděláním.
Češi celkově zůstávají konzervativními investory. Jako nejčastější překážkou, která jim brání v investování je zmiňován strach ze ztráty investovaných peněz. Čechy v minulém roce nerozhýbala ani vysoká inflace a jako hlavní důvod investování ji uvedlo pouze 11 % osob. To je velice překvapivá informace, jestliže vezmeme v potaz, že za sebou máme rok a půl, kdy jsou lidé doslova masírováni médii, aby nenechávali peníze v šuplíku.