Hlavní obsah
Názory a úvahy

Proč nesleduji Lásku nebeskou

Foto: Seznam.cz

Úspěch České televize je do značné míry postaven na návratu osvědčených filmů a seriálů a také vzpomínek, se kterými jsou spojeny. Může to mít generace, která dospívala v devadesátých letech, jinak?

Článek

Jak to mají ostatní nevím, můžu mluvit za sebe. Rozhodování dramaturgů ČT každopádně více určují generace starší. A s tím, jak se vrací na televizní obrazovku staré známé seriály, tváře herců, které známe, vrací se i starý známý svět. Jenže tyto staré známé filmy nám také mohou připomenout jeho iluzivnost, iluze, kterým jsme třeba taky trochu chtěli věřit.

Láska nebeská a „Cool Britannia“, kterou zachycuje, vedle vánoční atmosféry a variací na různé romantické vztahy, odráží optimismus nultých let. Kulisami všech romancí je bezstarostnost a ekonomická prosperita dopadající i na postavy, které nemají lukrativní práci. Vánoční veselí a lidskou vřelost provází společenský optimismus.

To, že u nás byl spojen trochu s jinými věcmi než v Británii, není tolik podstatné. Ono už v devadesátých letech bylo zřejmé, že ekonomika a ekologie jsou v neslučitelném rozporu, či že teze o prokapávání bohatství není příliš důvěryhodná. Nicméně i tak mohlo být příjemnější, než oddávat se chmurným myšlenkám, vnímat to pěkné, pozitivní. Nebo spíš iluzivní?

Lživost ekonomické teorie, na které bylo založeno politické rozhodování, se naplno vyjevila v ekonomické krizi z roku 2008. Půjčky provázené požadavky úsporných veřejných rozpočtů nejen nepřinesly prosperitu rozvojovým ekonomikám, ale došlo i k narušení společenského konsensu v západních společnostech. A to i ve Velké Británii, která v roce 2020 vystoupila z Evropské unie. Dnes víme, že lyžování asi bude postupně méně dostupné a že nechceme zhoršovat svou životní úroveň. Méně už, jak při změně klimatu, která bude mít nepochybně i zásadní dopad na globální ekonomiku, toho docílíme. Tedy pokud chceme zachovat v životní úrovni nějakou generační kontinuitu.

To vše si začínáme uvědomovat v době zhoršujících se mezinárodních vztahů, válek. Ano, atmosféra byla v době (2003), kdy Hugh Grant ztvárnil britského premiéra, kterému učarovala jeho asistentka, zcela jiná. Film za to nemůže. Anebo současné problémy klíčily už v té době a díky iluzím bylo snazší na ně zapomenout? Trochu si to myslím. Možná dělám chybu, když se od takové vzpomínky odvracím, iluze máme jistě v každé době a s odstupem času není tak obtížné dělat moudrého.

A pro upřesnění, Láska nebeská běžela na Štědrý večer na Nově, Česká televize vsází tradičně na pohádky. O pohádce ale víme, že je pohádka. Snažit se lakovat obraz reality ještě více narůžovo dobré není. To už je možná upřímnější dát si drogy a jít na techno.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám