Hlavní obsah
Názory a úvahy

Trh a (ne)svoboda

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

Trh se stal po sametové revoluci symbolem svobody a budoucí prosperity. Aniž bychom to podstatné z tohoto příběhu chtěli opustit, je dobré se podívat i na jiná „vyprávění“.

Článek

I pokud vnímáme kriticky některé průvodní jevy současného kapitalismu, nemusí nám to bránit vidět v podnikání základní lidskou svobodou či důležitý motivátor lidského úsilí. Jenže trh a možnosti podnikání nemusí znamenat jen jakýsi přirozeně normální stav garantující lidskou svobodu.

Čína bývá zmiňována jako země, kde tržní svobody nejdou ruku v ruce s demokracií, jako jakýsi exces v tomto ohledu. Jenže podíváme-li se hlouběji do historie, vidíme složitější obrázek. V časopise Forbes nalezneme informace o tom, že řada zámožných německých rodin se zapletla s nacisty. Ale nejde jen o válečnou ekonomiku Německa, fašistická diktatura byla v některých zemích Latinské Ameriky, též Španělsku a Portugalsku, nijak nestála v cestě kapitalismu. A samozřejmě též v Itálii, máme tu také spojení podnikání a organizovaného zločinu, to jsme ale opustili téma.

Cílem není zpochybnit to, že tržní prostředí posiluje svobodu a efektivitu, minimálně tam, kde je přirozená konkurence. Důležité ale je nahradit idealizovaný pohled plný projekcí a spekulací o tom, jak funguje trh, větším zájmem o empirické jevy. Nejde jen o bádání ve společenských vědách, ale i zdravý rozum. Když jsem se o neviditelné ruce trhu bavil se svoji dcerou, ta si za ni dosadila „ruku“, která ve velkých e-shopech umisťuje některé internetové obchody nahoru do nabídky.

Příklad s neonacismem může působit jako nadsazený. Jenže historická skutečnost, na rozdíl od učebnic, nikdy nadsázkou být nemůže. Možná že důkladnější pohled do historie by nám ukázal, že pro spojení svobody a trhu není důležitá jen vymahatelnost práva a funkční instituce státu, ale i veřejné služby a sociální stát. To však nejsou témata jen pro vědecké bádání, ale i pro veřejnou debatu. Podle některých teoretiků je otevřená diskuse ve společnosti důležitá proto, aby se rozumové poznání dokázalo plně rozvinout.

Nebo jinak, z hlediska poučení z minulosti, vyplatila se privatizace nákupu, prodeje, distribuce a zpracování plynu pro dodávky tepla a elektřiny? Z pohledu spotřebitele a příjmů státu. Takové otázky by neměly být předem rozhodnuty v učebnicích ekonomie. Byť se jedná více o matematickou než společenskovědní otázku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám