Hlavní obsah
Názory a úvahy

Česká populace stárne! Doplatí na to generace Z?

Foto: P. Kallmünzer/ Petr Fořt

aktivní stárnutí

Vzestup počtu seniorů na 30 %. Řešení důsledků vázne. Kam a co s nimi? Co udělá stát a co generace Z? Jak spolu žít bez konfliktů a spolupracovat? Jak si porozumět? Sofistikované a funkční řešení?

Článek

Úvod

Autor je laik v demografii i politologii, ale vládne analytickým a kritickým myšlením, které používá při studiu ověřených pramenů. Je vybaven životními zkušenostmi. Uvítá vstřícnou a rozumnou diskuzi, přispívající k porozumění mezi generacemi.

Predikce?

Do roku 2050 bude v Česku půl milionu seniorů nad 85 let (převážně žen).

Realita stručně a jasně?

Aktuálně nárůst populace dlouhověkých nad 85 let. Stárnutí populace má vliv na ekonomiku. Enormní zátěž čeká generaci Z. Musí přispět na rostoucí výdaje státu na péči o seniory. Důsledkem je stupňující se ageismus.

Sen?

Stát bude podporovat edukaci tvořivé a nekonfliktní mladé generace. Vysvětlí mladým důsledky ageismu. Podpoří důstojné dožití seniorů vč. dlouhověkých.

Tady něco nehraje!

Predikce rozvoje dlouhověkosti odporuje logice vlivu nepříznivých socio-ekonomických, ekologických a geopolitických okolností současného života a zhoršujícího se zdravotního stavu celé populace. Nelze ignorovat hlasy politiků a expertů, připomínajících nejistotu ve vývoji mezinárodních vztahů. Stejně tak již existují analýzy, prokazující pokles tendence zvyšování dosahovaného věku.

Ve hře je také zhoršující se psychické zdraví všech skupin populace.

Také seriózní zahraniční zdroje potvrzují totožnou predikci vzestupu počtu dlouhověkých. Dokonce přitom hovoří o žádoucím vývoji (viz níže). Pozn. autora: obávám se, že je to nemístný optimismus.

Jak si to vysvětlit?

Jde o důsledky pokroků v medicíně a výsledky úsilí zdravotníků udržet zdraví stárnoucí populace pomocí medikace až do vysokého věku. Pozn. autora: v kontextu s připomenutým demografickým vývojem se může jako kontroverzní zdát úsilí vědců dosahovaný věk ještě prodloužit!

Vědci připomínají především snahu prodloužit období zdravého života do vyššího věku. Existuje však aktivní skupina vizionářů, usilujících o prodloužení věku do 150 let. V tom je podporuje velmi vlivná skupina investorů. Pozn. autora: jsme v podstatě v sci-fi, a hlavně v oblasti byznysu, která se týká života horních deseti tisíc.

Longevity (dlouhověkost) je tím, co začíná rezonovat i v české vědě a praktickém lékařství. Není divu, je to důsledek přirozené lidské zvídavosti a současně to je velmi lukrativní záležitost. Viz již existující privátní kliniky tzv. anti-ageing medicíny.

Jaké otázky mne napadají?

Nemělo by být cílem medicíny v první řadě zajistit prevenci vzniku zdravotních problémů dětí a mládeže, zabránit růstu obezity všech skupin obyvatel, a tak dosáhnout snížení výdajů na (státní, veřejné) zdravotnictví?

Musím, přestože jsem „pokročilý senior“, připomenout, že v zájmu společnosti (státu?) by měla být podpora úspěšné reprodukce, cílené k „produkci“ zdravých a nástrahám života odolávajících jedinců?

Jak to dopadne?

Netřeba být Libuše, aby bylo jasno. Hlavně bude smutno, možná také dusno.

Nebylo by vhodné místo strašení se zamyslet nad reáliemi, prognózou a nezbytností připravit se na další vývoj včas a odpovědně? Nemohla by média konečně změnit kurz od strašení k podpoře sounáležitosti?

Co je podle mne nutné připomenout? Tahle země – zatím – není pro starý.

Realita?

Tahle země bude muset přijmout fakt, že je a bude obývaná početným společenstvím seniorů.

Výše citovaný článek je vrcholem ledovce, jehož větší část už byla prezentována dříve níže připomenutými články, jejichž titulky dokazují, že čtenost je podporována negativními a poplašnými informacemi.

„Česko nevídaným způsobem stárne“

„Děsivá projekce: Česko bude stárnout a vymírat“

LOGICKÁ, PŘITOM URGENTNÍ OTÁZKA? Kdo nás zachrání a kdo má „Černého Petra“?

Zachrání nás medicína? Zaplatí to generace Z?

OBAVY Z BLÍZKÉ BUDOUCNOSTI

Česká společnost na POPISOVANOU situaci není připravená. Na seniory už dnes dopadají důsledky některých nových okolností, například klimatické krize a virových a „vracejících se“ chorob. Pozn. autora: obávám se, že výraznější problém je a bude chudoba seniorů.

OKOLNOSTI?

Tržní ekonomika, generující úpadek tradičních sociálních a kulturních hodnot.

Starší lidé jsou rodinou, komunitou i společností odsouváni na okraj, někdy opuštěni. To je v rozporu s obecným přesvědčením veřejnosti, že se o seniory vždy „někdo“ postará. Jsou-li starší lidé vyloučeni svými vlastními komunitami a rodinami, dostávají se do izolace a v krizových situacích se nedozví, že je k dispozici podpora nebo humanitární pomoc.

Prohlubování ageismu plyne z faktu, že neexistuje metodika ochrany obyvatelstva pro případ krizí zdravotních, klimatických a bezpečnostních. Odpovědné orgány nemají představu o „přístupech, přátelských každému věku“ (tzv. age friendly) ani o nutném obsahu humanitárních programů, přizpůsobených okolnostem, provázejícím život seniorů.

Vážné důsledky pro všechny, především pro mladší generaci a produktivní generaci

Především generaci Z čeká neskutečná ekonomická zátěž! Stačí, když vyjmenuji základní fakta, provázející produktivní věk generace Z.

Nutnost adaptace na okolnosti, provázející trh práce. Daně z příjmu, zdravotní a sociální pojištění. Životní pojištění včetně toho, které supluje důchodové pojištění, jinými slovy „spoření na penzi“.

Životní náklady – splácení výdajů na vzdělání (často platí rodiče, někdy zaplatí budoucí zaměstnavatel), výdaje na bydlení včetně případné hypotéky, doprava, strava, oblečení. V případě založení rodiny a pořízení dětí výdaje na jejich výchovu včetně nákladů na vzdělání. No samozřejmě, že to tak bylo vlastně vždy. Dokonce existují jakési dotační programy v případě některých zaměstnání. Náborové příspěvky. Atd.

Teď by to chtělo opravdu objektivní odborné analýzy skutečných životních okolností, související s reáliemi okolností, generovaných blízkou budoucností.

Jak to vidí v zahraničí?

Jedním ze zdrojů oficiálních vyjádření je obsah článku, citovaného níže.

Staří lidé zchudnou, protože si nestihnou předem dostatečně našetřit.

Mladí lidé odkládají založení rodiny a plodnost. Pozn. autora: protože si chtějí užít život, nabízející někdy až neuvěřitelné možnosti a šance. Nic podobného si nikdo před 20 lety nedokázal představit. Na druhé straně, ve starých časech bylo docela běžné „jít do světa na zkušenou“ (později rovnou emigrovat).

Zvýšení průměrné délky života znamená zvýšení vládních výdajů na podporu plodných rodin a zároveň zvyšuje vládní výdaje na stáří.

Dlouhověkost je jedna z největších výzev 21. století. V roce 2050 bude 22 % světové populace starší 65 let. 11 % budou senioři nad 80 let. Podniky by si měly uvědomit, že starší lidé představují velký trh, který se časem rozrůstá. Přibude služeb pro obyvatele 65+. Vysoká poptávka přinese vysoký zisk. Prodlužování průměrné délky života je dáno průlomem v biotechnologiích a zdravotní péči.

Důležité? Demografický posun mění spotřebitelské chování a postoje k ostatním generacím.

Prodloužení lidské dlouhověkosti je v globálním zájmu. (Pozn. autora: to jsem zatím nepochopil).

Co to znamená být starý? Jaký věk bude považován za rozumný odchod do důchodu? (Pozn. autora: divoká diskuze v Česku na stejné téma, provázená protesty veřejnosti před zvýšením věkové hranice. Poplach ze strany některých lékařů, kteří tvrdí, že seniory nebude chtít nikdo zaměstnat, protože budou výrazně „opotřebovaní“ a tudíž často nemocní).

Je čas se rozhodnout, jak chcete žít, až vám bude 65 let a víc

Další zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz