Článek
ÚVOD
Motto: Kdybych před 30 lety věděl o životě ve zdraví a o sebeobraně proti předčasnému stárnutí to, co dnes, tak teď vypadám na 50 a běhám za děvčaty! Vy se tady dozvíte důležité okolnosti.
Důchod? Vesele jen vesele, vyskočíte z postele. Nastává důležitá etapa života. Buď připraven(-a)!
Na svět, který přijde za 10 let, budeme zírat jako Milan Chladil na bigbeat. Oto Klempíř (J.A.R.). Co tě nezabije, to tě zmrzačí. Manželka O. Klempíře
Varování! Článek je (opět) dlouhý. Doufám, že dlouhý bude také váš život. Bude v případě, že si článek přečtete a najdete v něm inspiraci a základní informace. Také ho můžete ignorovat jako v případě některých předcházejících, které od vás chtěly pozornost a potom osobní iniciativu.
Čtěte, budete vědět, jak na to. Nutné to je především před „vstupem do penze“. Musíte být fit, protože se budete muset přizpůsobit změněným životním podmínkám.
Musíte se ubránit rezignaci na aktivní život a stavu, kterému říkám odevzdanost. Jinak váš život bude jen pasivní dožívání!
Třetí věk, to je dokonce šance dalšího osobního růstu! Vyzkoušel jsem to důkladně. Dokonce pokračuji, i když mi bude co nevidět osmdesát.
V přípravě NA DŮCHOD nepůjde jen o to, vyjít bez problému do čtvrtého patra, ale především zachovat dobrou kondici vašeho „velína“. Věda totiž objevila souvislost mezi celoživotní mozkovou aktivitou a dlouhověkostí.
Zkuste se naučit žít zdravě, protože nikdy není pozdě
Nespěchejte, je toho dost k učení. Nevzdávejte se po prvním neúspěchu. Inspirujte se šikovnými vrstevníky.
V důchodu je klíčovou podmínkou zůstat aktivní
Nerezignovat na osobní aktivity. Často používejte hlavu, jinak začnete chátrat fyzicky i mentálně. Říkejme tomu „zájem o osobní život a veřejné dění“.
Chápu vaši námitku: já jsem plánoval(-a), že si konečně si odpočinu. Fajn, mohu vědět, co si pod odpočinkem představujete konkrétně? Třeba trávit půl roku (v zimě) v tropech a půl roku (v horkém létě) na horách? Nebo alespoň na včas zakoupené zahrádce s chatičkou na okraji města (ale co v zimě?) nebo dokonce na chalupě, do níž jste se definitivně přestěhovali? NEBO?
Ale co když jste „městský typ“, nemáte na „dovolenou 5× ročně“ jako jeden čtenář tohoto blogu ve své reakci na jakýsi článek, v němž jeho autor psal o „bídě českých seniorů“? Ostatně, včasné křečkování peněz by to možná vyřešilo, ne?
Chybí peníze? Tak co třeba zajímavé aktivity, předem připravené a zahájené hned po odchodu do důchodu? Nějaká relativně lehká a přitom zajímavá práce mimo váš původní obor nebo zapojení se do nějaké společenské činnosti?
Nečinnost je smrtící!
Včas vytvořte program aktivní sebeobrany a naučte se techniky, jak je praktikovat.
Co je to včas? Začněte už po padesátce! Není to zbytečně brzy, není to panika? Určitě ne! Proč? Protože stárnutí začalo už dávno. Také proto, že váš životní styl nebyl vždy (nebo dokonce nikdy?) podle „not“ zdravotních osvětářů (a lékařů). Znám to z vlastní zkušenosti. Když nezačnete hned, držte si klobouk, už jen pojedete z kopce!
Straší? Panikaří? Chce být zajímavý? Tohle nebudeme číst! Nebo to zkusíme?
Začínáme!
1. Myslete na to, jak našetřit minimálně polotučnou finanční rezervu.
2. Plánujte. Zvažujte možnost nepříznivého vlivu komplikací, o nichž dokonce možná víte. Připravte si záložní plán, to znamená konkrétní opatření v případě výskytu nenadálých komplikací.
3. Sestavte plán sebeobrany před (předčasným) stárnutím a případnými nemocemi podle návodu níže a odkazů na zdroje!
Víra, lži, pohádky, nebo realita?
Je možné dosáhnout vysokého věku ve stavu dobrého zdraví jenom optimistickým přístupem k životu stylem nepřipouštím si, že stárnu, nemaluji čerta na zeď a nečtu poplašné a katastrofické zprávy v médiích? To je dobrý přístup jen do věku blízkému odchodu do důchodu. Možná zažijete situaci, kdy z vašeho podvědomí vylezou bubáci s řečmi, že dobře vědí, co jejich „páníček“ vyváděl v mládí a v aktivním věku. Přišli vám připomenout zdravotní problémy a.vzpomínky na problémy vašich předků.
Co člověka „po padesátce“ (nejpozději po šedesátce) čeká?
No právě – CO vlastně! A to nepřipomínám, co čeká „po šedesátce, sedmdesátce a osmdesátce“.
Odpověď těch, kteří lžou? Nebudete strádat, nebudete muset žebrat, nebudete bez domova (nebo slušného „ubytování“) ani lékařské péče. Stát se o vás postará!
Cílem článku není vyvolat skepsi a beznaděj! Ale také to není „konejšení“ tvrzením, že díky výše uvedenému bude všechno v pohodě, lékaři se postarají o vaše zdraví a potomci zaplatí péči v luxusním zařízení pro seniory. Další věta je sarkasmus, aby bylo jasno! Přinejhorším vás odborníci budou hýčkat v „eldéence“.
Důvěřuj, ale prověřuj!
Zjistěte, co vás čeká! Co to melu? Jak by se to asi dalo udělat? V pohodě! Zavoláte do několika typů „úschoven seniorů“, dohodnete osobní návštěvu a potom budete pozorně naslouchat „průvodci“. Předtím si připomenete, že „když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají“. Žádný šéf nepřizná, že má ve vlastním podniku řadu problémů. Takže v mnohých zařízeních je ten jeho zpěv velmi, velmi falešný!
Tak například?
Když budete chtít pohodlí v podobě celodenní stravy, která se skládá ze tří denních jídel (snídaně, oběd, večeře) typu „klasická česká kuchyně“ (protože tak to „chovanci chtějí, jsou na ni zvyklí celý život), zaplatíte za 30 dní v měsíci cca 10 tisíc Kč. Zatím! Přitom v ceně je maximálně 30 % denního nutného příjmu tekutin. Žádné dobrůtky, jen levné pokrmy z laciných surovin.
Pivečko? Zapomeňte. Nastartujte chodítko a dojeďte si do nejbližšího supermarketu pro lahváče. A co když vaše nové bydliště bude mimo město? To bude problém. Jakýkoliv alkohol asi bude problém. Zvyklosti, provázející původní „svobodný“ život se nebudou konat. Řešení? Naučte se objednat „dovoz“ oblíbených pochutin prostřednictvím vašich nejbližších. Nebo to vyřeší e-shop a kurýři.
Zpět k tomu, co vás čeká, když si tohle nepřečtete a nenecháte se inspirovat? BUBUBU!
Intenzivnější proces stárnutí a jeho nepříjemné projevy a důsledky. To budou „poslíčci“. Připomenu, že je to postupná, i když zpočátku „plíživá“ devastace. Vy to tak nevnímáte? Vždyť připomínám výše, že každý to má jinak, rychlost a intenzita stárnutí se individuálně výrazně liší. Víte, co je na tom nejzrádnější?
Dobrý stav exteriéru není důkazem dobrého stavu interiéru!
Tak třeba osteopenie nebo osteoporóza se na pleti neprojeví. Když budete chodit po obchodních centrech nepoznáte, že potřeba „běhu na MHD“ vám způsobí problém, protože vaše fyzická kondice je (kde asi, že).
Dobrá rada nad zlato? S tou se seznámí jen ti, kteří si to přečtou!
Než začnete s přípravou, zapište si do „deníčku“ vstupní údaje o vašem stavu! Nebudete muset dolovat v paměti při návštěvě lékaře, co vás trápí! Tak jak to zamyšlení dopadlo? Lze z toho vyčíst, jakou máte šanci dožít se „devadesátky“ (o „stovce“ si netroufám spekulovat)? Musíte cosi řešit hned?
Jen pár stovek vyvolených má dlouhověkost v podobě dosažení věku nad 95 let darem od přírody, která na ně zapomněla a udělala něco proti své přirozenosti.
My ostatní jsme samozřejmě také totálně závislí na přírodě, která se projevuje pod rouškou genetiky. Včetně dispozic, dodaných předchozími generacemi. Ta geny potom osobně používáme a testujeme jejich vliv celý život. Tím je možná poškozujeme. Jen někteří je udržují v kondici zdravým způsobem života. Možná také svojí „šťastnou“ povahou.
Nejste si jistí, jak jste na tom, nebo děláte že nic (především pánové)?
Od toho jsou preventivní zdravotní prohlídky a různé druhy testů biologického věku. Prevenci a další lékařská vyšetření v případě, že se zjistí nějaké problémy, většinou neplatíte (to je skoro zázrak, ne?). Přitom některé speciální nezdravotnické testy si dokonce dokážete udělat sami! Nejenom zjistit to nic moc neříkající BMI, ale také umět měřit obvody hlavních svalových skupin a pasu, dokonce realizovat jednoduchý „step-test“. To je informace o vaší základní fyzické zdatnosti. Jde o to, že tyto parametry budete opakovaně zjišťovat v rámci kontroly vašeho stavu a kondice.
Nebo? Nemusíte se to učit v případě, že máte finance na to, odevzdat se do služeb privátních odborných zdravotnických zařízení, kde je to „jiná písnička“, ovšem vydatně placená. Jen si vždy dobře rozmyslete, než vyberete konkrétní zařízení a budete souhlasit s nabízenými nadstandardními vyšetřeními a ambulantními službami v podobě různých typů podpůrných procedur.
Takže? Máte mnoho možností a tím mnoho šancí. Stačí chtít.
Uzavřeme předchozí text konstatováním, že: proces stárnutí lze příznivě ovlivnit, to znamená zpomalit. Také je možné výrazně zlepšit fyzický i mentální stav. To se počítá!
Prosím pochopte, že tento článek nemůže jít do hloubky, nemůže to být příručka, popisující konkrétně proces v celé šíři. Na otázky, jak žít dlouhý, aktivní a zdravý život a jaké jsou podmínky dosažení dlouhověkosti, vám odpoví následující zdroj:
Nyní se pokusím formulovat základy.
Říkejme tomu Osobní program prevence. Ten lze rozdělit do dvou částí.
A) Naučit se a poté praktikovat nejdůležitější principy zdravého životního stylu Jednou začít musíte! V padesáti už máte zkušeností a rozum, abyste to pochopili. Je nejvyšší čas!
Konkrétní informace a návody jsou dostupné na specializovaných portálech, z nichž některé cituji na konci článku.
Připouštím, že kompletní program bude náročné přijmout za své a poté se ho naučit a realizovat. To je vysvětlení, proč ho drtivá většina lidí ho ignoruje. Naneštěstí, je to vidět na zprávách o stavu zdraví české veřejnosti. Vy se to naučíte a půjde vám to k duhu. Váháte? Já vás chápu. Život je hektický. Možná zvolíte „redukovanou formu“. Vyberete hlavní složky životního stylu a postupy, které zvládnete. Lepší něco než nic.
B) Nejdůležitější složkou je zmapování aktuálního zdravotního stavu
Zhodnoťte ho za pomoci znalosti stavu zdraví rodičů, případně prarodičů, doplňte preventivním lékařským vyšetřením (diagnostika), případně rozšířeným o další lékařská vyšetření, včetně genetického. Existuje několik certifikovaných odborných privátních pracovišť, které ho zrealizují a poskytnou vyhodnocení výsledků, některé také navrhnou řešení. V kontextu s tím připomenu, že musíte počítat s tím, že vyšetření může odhalit nějakou poruchu nebo riziko vzniku nějakého onemocnění. Na druhou stranu žít s tušením, že máte problém a přitom dělat, že neexistuje? Zmíněné vyšetření je osobní investice.
Zdroje
Hacknuté tělo. Dave Asprey, Zoner Press 2021
Skryté tajemství dlouhověkosti. Steve R. Gundry, Grada 2018