Hlavní obsah
Názory a úvahy

Realita života generací Zet a Alfa. Potřeba změn životního stylu

Foto: Petr Fořt

nový životní styl od dětství

Vnímání světa mladými generacemi. Nepochopení ze strany dospělých. Důsledky rychlého vývoje technologií a AI. Nutnost změn životního stylu.

Článek

Tento článek se zamýšlí nad souvislostmi „vývoje světa“ se životem nejmladších generací Zet a Alfa.

Generace Z (dále jen Zet nebo zetka) má díky pokroku technologií a vědy šanci využít postupy a prostředky, podporující odolnost k nepříznivým důsledkům moderní doby. Na prvním místě jsou to procesy, podporující odolnost proti stresu a deziluzím, následují postupy, omezující zdravotní rizika a poruchy psychiky, a v neposlední řadě jde o sebeobranu proti fyzické devastaci, zaviněné pohodlným životem. Všechno zmíněné je v podstatě obsaženo v jediném komplexu, kterému se říká „životní styl“.

Tento článek se zabývá analýzou situace, aby ve svých závěrech připomenul konkrétní postupy, prezentované v jednom z dalších článků.

Mladí z generace Zet prý nechtějí stárnout! To není nové, tak to bylo vždy!

Podle teorie workforce generations se na trhu práce zabydluje generace Zet a brzy do dospělosti přejdou ti nejmladší, tzv. generace Alfa.

Generace starších lidí nechápou, co se děje, důsledkem je nedorozumění a nesoulad generací. Dokonce se mluví o ageismu v kontrastu a v kontextu s childismem. Mám na mysli negativní vnímání existence a životních projevů zetekalf.

JEDNODUŠE generace Zet má v porovnání se „staršími ročníky“ odlišný životní styl včetně vnímání a chápání smyslu života. Opět připomenu, že tak tomu bylo vždy!

Generace Zet je svobodymilovná, nezávislá a individualistická

Vyrůstala obklopena online světem. Práce s technologiemi je přirozenou součástí jejího života. Netouží po budování dlouhodobé kariéry u jednoho zaměstnavatele. Práce je zábavou. Často již na škole věděla, čemu se chce věnovat a cílevědomě si za tím šla.

Generace Zet je však současně křehká

Je životem neotřískaná, ale když v něco věří, jde do ulic a snaží se bojovat za vlastní ideje. Musím zdůraznit, že tomu tak v případě mladé generace bylo vždy. Není to nic nového! Mládí je prostě revoluční.

Generace Zet musí mít dostat prostor a edukaci, aby pochopila realitu a mohla si definovat smysl svých aktivit.

Zetka nechtějí být řízena, kontrolována a manipulována, zato potřebují pochvalu a uznání jako zdroj motivace, jak být ještě lepší. Důležité je vědět, že Zetka neodmítají strukturu, procesy, pravidla, řízení, direktivu a odpovědnost, ale to vše jim musí dávat smysl. Takže není divu, že vše testují a vybírají si, k čemu se připojí a co odvrhnou.

Zetko do práce neberete, abyste ho přizpůsobili činnosti a pravidlům firmy, ale abyste pravidla přizpůsobili jeho schopnostem. Zetka nechtějí (jen) pracovat, chtějí žít a „prožívat“ a bavit se i při práci. Když je jim to umožněno, jsou výkonnější.

V psychologii se objevují výzkumy potvrzující, že životní styl Zetkařů má specifické dopady na jejich duševní zdraví.

Nadměrné používání technologií může způsobit sociální izolaci, narušení spánku a pocity úzkosti. Podle Americké psychologické asociace je generace Zet pod tlakem na úspěch a dokonalost, kterou ostatně denně vidí na sociálních sítích. Často nechápe, že jde jen o pózu a v běžném životě nerealizovatelné představy.

Odborníci tvrdí, že Zetka mají otevřenější přístup k duševnímu zdraví a o svých pocitech mluví bez zábran. Péče o duševní zdraví neberou jako projev slabosti. Dokonce až 70 % mladých lidí považuje za důležité dbát o psychiku a být v pohodě.

Pozn. autora článku: problém je v tom, že v rámci povinné edukace (ZŠ) se děti (generace alfa) setkají s negativními sociálními jevy včetně šikany ze strany učitelů a spolužáků, s nimiž se neumí vyrovnat a nikdo jim v tom nepomůže, protože školní psycholog je pouhá formalita bez dostatečné kapacity a praktických možností. Tyto zážitky si zetkaři následně nesou i do dospělosti.

Pohled zetkařů na svět se odvíjí od toho, co prožijí v průběhu tzv. formativních let, kdy berou rozum. Přitom je třeba pochopit a akceptovat realitu, že dnešní doba je nepředvídatelná. Generace Zet žije v době velké nejistoty a obav, protože budoucnost je většinou prezentována v nepříznivém světle.

Generace Zet bývá označovaná za nejuvědomělejší ve vztahu k životnímu prostředí

Starší generace její obavy nechápe. Výzkumy potvrzují, že zetkaři vnímají klimatickou krizi nejpalčivěji. Je to jediná generace, upřednostňující udržitelnost před ekonomikou.

Pozn. autora článku: ve výše zmíněném vidím velkou perspektivu a naději.

Většina generace Zet už před 7. rokem života hrála počítačové hry a 40 % nejmladších ovládalo tablet před 6. rokem. Důsledkem je, že většina potřebuje vědomý a interaktivní přístup k informacím. Přitom odborníci tvrdí, že zetkaři si souběžně uvědomují důležitost života offline.

Pozn. autora článku: tato fakta však nedokazují výrazně vyšší inteligenci, protože základní prvky ovládání jednoduchých počítačů, tabletů a mobilů se dokáží naučit i někteří primáti.

Generace Alfa je dospělejší, než odpovídá věku, protože schopnost ovládat moderní technologie přispěla k její vysoké informovanosti. Je to generace, která má větší zájem o aktuální dění, chce prosadit společenské změny a pomáhat ostatním. Tvrdí se, že si víc váží rodiny.

Studie chování generace Z zjistila

že většina zetkařů má v telefonech tisíce nepřečtených oznámení. Není divu, že z téhle záplavy zpráv a podnětů mají mladí úzkost a telefony proto ztišují nebo zvažují odchod ze sociálních sítí.

Jistý významný americký lékař studii komentoval konstatováním, že umožnit dětem používat sociální média je podobné jako jim dávat léky, u nichž není prokázáno, že jsou bezpečné a neschopnost vlád regulovat sociální média označil za šílenství.

Výzkumy ukázaly fakta: čím mladší generace, tím větší je vnímaný pocit štěstí. Ten také koreluje s pocitem zdraví. Níže v tabulce je uvedeno pořadí zdrojů štěstí a obav.

7 největších zdrojů štěstí 7 největších zdrojů obav

1. Můj vztah s partnerem 1. Inflace

2. Pocit, že můj život má smysl 2. Válečný konflikt

3. Moje duševní zdraví 3. Chudoba a sociální nerovnost

4. Nalezení někoho, s nimž mohu být 4. Klimatické změny

5. Moje fyzické zdraví 5. Ohrožení životního prostředí

6. Moje hobby a volnočasové aktivity 6. Kriminalita a násilí

7. Mí přátelé 7. Nezaměstnanost

Zdroj: Ipsos

Překvapení v přístupu generace Zet k vlastní fyziognomii (viz bod ad 5)?

Generace Zet se totiž obává stárnutí a je ochotná aplikovat různá opatření tomuto procesu bránit. Do jisté míry je to vliv internetu, na němž se stále častěji objevují články, věnované zcela konkrétně zdravotní prevenci a „sebeobranu proti stárnutí“.

Mladí lidé – a to nejenom nejmladší z generace Zet, ale také nejstarší z generace Alfa, mají pocit, že rychle stárnou.

Je to proto, že jsou zahlceni mnoha negativními, týkajícími se života „dospěláků“ a současně cíleně saturováni informacemi o vlivu životního stylu na stárnutí. Jsou jim prezentována doporučení pečovat o psychiku, jíst zdravou stravu, dostatečně a zdravě spát, varování před opalováním (!) a před důsledky fyzické neaktivity atd.

Pozn. autora článku: zde je třeba připomenout, že klíčový problém je ve znalostech a v možnostech realizace, protože téměř chybí nutná edukace.

Naneštěstí aktuálně se zmíněná doporučení nesetkávají s potřebným, tedy celoplošným úspěchem, protože jejich „konzumenti“ nejsou dostatečně motivováni k jejich aplikaci.

Nicméně jistý pozitivní posun už lze zaznamenat. Projevuje se to například u dívek jejich starostí o kvalitu pleti, méně často o udržení optimální tělesné hmotnosti a opět v případě děvčat nedostatečně často v oblasti fyzické zdatnosti a konstituce. Ten, kdo sleduje situaci v oblasti životního stylu však musel zaznamenat, že chlapci i dívky častěji navštěvují fitcentra. Nejde jim o snahu vypadat jako zápasník MMA, kulturista nebo fitneska, ale o fyzickou zdatnost a konstituci. Prostě o exteriér.

Článek, věnovaný „mládí“ by nebyl úplný, pokud bych se ještě jednou nezmínil o těch nejmladších, o generaci alfa (angl. generation glass nebo screenagers).

To jsou jedinci, narození počínaje rokem 2010. Alfy evidentně budou nejvzdělanější generací (i když specifickým způsobem). Budou se muset víc učit, protože musí zvládnout obrovský pokrok technologií a kvanta informací. Může se stát, že některé alfy nebudou stíhat. Nelze vyloučit, že jejich inteligence neporoste, protože zjistí, že co neví, během pár desítek vteřin vygúglí nebo to za ně udělá AI.

Pozn. autora článku: už začal problém s absencí moderních forem edukace. Školství je v krizi, protože nutně vyžaduje disciplínu, kromě toho se musí vyrovnat s inkluzi. Již nyní je problém s poruchami chování, s ADHD a ADD a agresivitou. Alfy předčasně dospívají v důsledku sledování programů pro Zetka, ale především agresivních a násilnických videí (nemyslím hry). Dosud není jasné, jak budou Alfy reagovat na použití virtuálních asistentů a pokročilé AI v podobě ASI.

Závěry

V reálném životě dochází k situacím, kdy na člověka působí podprahový vliv pokročilé AI, která mění chování v reálném životě, jak to ukázaly nejnovější studie, hodnotící globální důsledky „pandemie covid“ na vnímání existenčních rizik. Těm se však nevyhnuly ani generace Zet a Alfa.

To je markantní rozdíl od toho, jak prožívaly život generace baby boomersgenerace X, což jsou v prvním případě pokročilí senioři a ve druhé aktivní jedinci v předdůchodovém věku, které byly často mimo realitu v důsledku informačního embarga. Vlastně žily v blažené nevědomosti, což je chránilo před psychickou devastací.

Obě nemladší generace budou mít problém zvládnout bez rizika poškození psychiky vliv všech výše zmíněných okolností včetně dosud nezmíněného působení „neprůhledných“ informací, šířených sociálními sítěmi a influencery.

V dalším článku se zamyslím na realitou, nabízející se v podobě komplexní prevence. Půjde o to, vytrhnout generace Zet a Alfa z vlivu dezinformací a z letargie, tedy z rezignace na aktivní sebepéči.

ZDROJE:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz