Hlavní obsah
Psychologie a seberozvoj

Štěstí 2025 aneb jak vypadá dobrý a dokonce šťastný život?

Foto: unsplash

Štěstí nebo přetvářka?

Dobrý nebo šťastný život dnes. Definice štěstí, kdy je to štěstí, vliv osobnosti, co je zdrojem štěstí - spokojenost nebo blahobyt a co hraje roli.

Článek

Téma?

Život není moudré chápat jako honbu za bohatstvím. I když bez peněz žít nejde. Pocit spokojeného života ničí neustálé informační negace ve veřejném prostoru. Násilí, podvody, nenávist, ukrytá v člověku. Války, daně, podvody jeden na druhého, existenční nejistota, rodinné i osobní tragédie.

Motiv?

Přesto lze být šťastný. Nebo? Například ohrožení psychiky dětí a mládeže depresí. Existuje návod k dosažení spokojenosti se životem? Lze se naučit být šťastný?

Toto je ze strany autora článku pokus o závěrečné zmoudření a smíření s realitou spolu s předáním poznání a naděje. Snaha o zmírnění „blbé nálady“.

Nejprve vysvětlení, co to je „dobrý život“

Začněme tím optimističtějším. Pozitivní emoce, zapojení (angažovanost), přátelské vztahy, uvědomění si smyslu a tím cíle života, rozumná snaha o osobní úspěch nikoliv bezohledným způsobem. To vše je souhrnně označované jako model PERMA. Přesněji „Perma-kultura“. Současně je to princip tzv. pozitivní psychologie. V oblasti přístupu k životu společnosti je to způsob myšlení a forma přijetí reality, tvorba pravidel a návodů, jak využívat zdroje Země udržitelně, efektivně, s úctou a ohledem k dalším generacím. Použití kombinace tradičních technik a zkušeností s možnostmi moderního světa. Zdroj dovednosti, jak vytvářet trvale udržitelné vztahy člověka s přírodou i mezi lidmi navzájem.

Principy pozitivní psychologie (doplněno autorem článku)

Štěstí má tři části

Část 1: Genetika tj. „vrozený“ smysl pro štěstí nebo opak, jímž je neschopnost radovat se ze života. S vrozenou negací (skepticismus) asi nic neuděláme. Někteří vědci tvrdí, že skeptiků je většina, ale připouštějí, že je velmi obtížné to dokázat.

Poznámka autora článku: Připomenu dvě fakta – tzv. blbá nálada ve společnosti, provázená celkovým nesouladem mezi lidmi i organizacemi, nemožnost provést objektivní průzkum přístupu veřejnosti k současnému životu.

Část 2: Životní prostředí a politická situace včetně konfliktů mezi státy. Pokud žijete ve válečné zóně, dokonce jen v reálném riziku válečného konfliktu, je jasné, že to má velmi nepříznivý vliv na vaši náladu. Pocit štěstí v těchto situacích? Iluzorní. Spíše úzkost a deprese.

Část 3: Chování lidí, jejich dovednosti a návyky. V podstatě je to dáno povahou a charakterem a přístupem k životu. Některé z dovedností lze procvičovat, protože mohou příznivě ovlivnit náladu. Většinou to znamená jejich pravidelnou aplikaci, což se vyplatí, protože mají pozitivní vliv na životní pohodu. Tak například cvičení může být z dlouhodobého hlediska přinejmenším stejně účinné jako antidepresiva.

Extrém současného života?

Touha po osobním úspěchu, pěstovaná už při výchově mládeže.

Glorifikace velmi bohatých jedinců, dokonce tolerance veřejnosti k jejich ne vždy fair-play praktikám. Obětovat život výsledkům a výkonu a světovému uznání se stává cílem života mnoha jedinců. Paradoxní je fakt, že mnozí z nich zemřou, aniž by bohatství a slávy dosáhli, aniž by pochopili, že štěstí jim to nepřineslo.

Jen jako aktuální příklad připomenu tragické konce života dvou posledních „případů“, jimiž jsou horolezkyně Klára Kolouchová a dobrodruh Felix Baumgartner. Kontrastem může být třeba svatojakubská pouť. Ani v jednom ze dvou výše uvedených příkladů to neznamená, že jejich výkony nejsou obdivuhodné.

Ti, kdo zasvětili život provozování život ohrožujících povolání nebo ho mají jen jako hobby jsou těmi, kteří byli už od dětství vychováváni k úspěchu. Nicméně – opět paradoxně, také to mohou být ti, kteří se snaží tímto způsobem zbavit mentálního hendikepu v podobě pocitu méněcennosti, vyvolaného rodiči nebo šikanou ve škole (nebo obojím). To evidentně pokračovalo i v dospělosti (zaměstnavatel, partner, veřejnost).

Neustále slyšíme „silnější vyhraje a přežije“, proto sledujeme s obdivem nebo přinejmenším s respektem „alfa-samce“, například dobyvatele nebo úspěšné zápasníky či tvrdě vládnoucí politiky.

Důsledkem vnímání sebe sama jako neschopného, je nemožnost být šťastný i v případě, kdy k tomu jsou důvody.

Z takových jedinců se stanou „lúzři“. Problém je v tom, že jsou to právě oni, kdo je v rámci společnosti tím nejagresivnějším. Je to pro ně způsob, jak se zbavit frustrace z neschopnosti žít „normální“ život. Je to způsobeno faktem, že v nás zůstává původní instinkt, jímž je vnímání života jako boje o přežití. Kdo je silný vyhraje a má přednostní právo se rozmnožovat. To je Příroda.

Co je důležité pro prevenci? Vyhlásit tabu ponižování, šikaně a výsměchu. Cílem je spokojenost s vlastním životem, se svými vlastnostmi a schopnostmi, absence chamtivosti a bezohlednosti, umění tolerance a altruismu.

Připomenutí autora článku: Není nutné snažit se být šťastný, když nevím, co to znamená. Také není dobré štěstí předstírat!

Jak může každý žít (i dnes) dobrý život navzdory rozdílům osobnosti a okolností života?

Níže je pět kroků, které můžete podniknout, abyste si ujasnili, co pro vás znamená „dobrý život“. Jak využít své silné stránky k dosažení osobních cílů, vedoucích k pocitu naplnění.

1. Ujasněte si své životní hodnoty– vaše cíle a způsob jejich dosažení bez záměrné likvidace konkurence. Postupujte stylem „žij a nech žít ostatní“ navzdory realitě, kterou je fakt, že ne vždy je to možné.

2. Identifikujte pro vás významné oblasti života. Nezapomeňte na duchovní stránku života.

3. Investujte do rozvoje a využití svých silných stránek.

4. Stanovte si konkrétní cíle, aniž byste nedosažení některých z nich vnímali jako selhání.

5. Pokuste se žít přínosné a kvalitní společenské (a partnerské) vztahy. To je to nejtěžší a přitom klíčové.

Co je štěstí?

Pojem, zaměstnávající filozofy po staletí, v poslední době inspirující psychology. Z pohledu autora článku je to jednoduché: žít dobrý život, který bude s přijatelným a zvládnutelným množstvím komplikací. Uvědomit si, že chyby a komplikace jsou od toho, aby člověka „poučily a vyučily a posunuly dál“.

Většina lidí by se shodla v názoru, že štěstí lze nalézt v přítomnosti nebo k němu dojít časem díky kombinaci pozitivních pocitů, jimiž jsou spokojenost, radost a vnímání smysluplnosti vlastního života a přinejmenším uspokojivých vztahů.

Štěstí jako subjekt výzkumu? Velká část výzkumných studií štěstí totiž potvrzuje význam především dlouhodobých pozitivních vztahů. Ty nás chrání před negativními důsledky životních výzev a zároveň dovolí sdílet pozitivní emoce, jimiž jsou vděčnost, radost a láska. Dokonce i v případě vyprchání vášně je možné zůstat ve vztahu, založeném na pochopení životních okolností, samozřejmě za cenu vzájemného pochopení a dohody o podmínkách pokračování.

Důležité! Varující výsledky jedné (?) studie a její závěr! Přeceňování významu štěstí by mohlo být sebezničující! To proto, že: čím víc si lidé štěstí cení, tím je pravděpodobnější, že se budou cítit zklamaní, kdy si uvědomí, že šťastní nejsou. Možná je to výzva k obezřetnosti!? Když přemýšlíme o tom, že chceme být šťastní, musíme pochopit princip. Tím je nejasnost obsahu termínu „štěstí“. Místo toho doporučuji zaměřit se na pozitivní osobní aktivity a vztahy, protože přinesou naplnění a spokojenost.

Význam pojmu štěstí v moderním světě

Pro mnohé z nás je pocit štěstí spojen s dosahováním ‌cílů, pro jiné s užíváním si drobných radostí každodenního života. Jakékoli definice štěstí by ‍měly být vnímány jako subjektivní a individuální.

DŮLEŽITÉ! Štěstí není konečný cíl, ale životní cesta. Štěstí lze nalézt také v předem neočekávaných příjemných situacích a v maličkostech.

Jak si každý může najít vlastní cestu ke štěstí

Pro mnoho lidí se hledání štěstí stává touhou, kterou si neuvědomují! Potíž je v tom, že touha je zneklidňující a v případě, že zůstává nenaplněna, může dokonce devastovat osobnost.

  • Vyhýbejte se negativitě myšlení, negativním lidem, skeptikům a situacím emočně vyhroceným. Cílem je udržování pozitivního myšlení.

Poznámka autora článku: Toho nelze dosáhnout v absolutním slova smyslu. Udržování pozitivity v přístupu k realitě je vyčerpávající a vede ke změnám osobnosti, přinejmenším k pokrytectví.

  • Pečujte o duševní i fyzickou pohodu. Řeč je o fyzickém a psychickém zdraví. Najděte čas na relaxaci, cvičení a kvalitní a dostatečný spánek. Naučte se pracovat se stresem.

Poznámka autora článku: Život v dospělosti lze vnímat jako dualitu možností. Třeba žijete ve vztahu nebo jste singl. Ve skutečnosti pouze ten, kdo je singl, dokáže bez problému realizovat doporučení výše!

  • Buďte zvídaví, učte se nové věci, zapojte se do aktivit, které vás baví a obohacují. Stálý mentální růst a osobní rozvoj jsou nejdůležitější pro pocit spokojenosti se životem.

Je důležité umět rozpoznat štěstí. Existuje několik ​ukazatelů:

  • Radost z maličkostí. Není nutné ji prožívat každý den.
  • Vnitřní klid: Když se cítíte vyrovnaní, je to jeden z projevů štěstí.
  • Pozitivní myšlení: Lze se ho naučit. Hodnotit okolnosti a události s nadhledem, nevyhledávat negativní kauzy a nepříznivé „předpovědi“

Nelze ignorovat moudrost světoznámého mystika OSHO

Zdroj: Osho: Štěstí. Vyd. Euromedia (Pragma), 2022

Štěstí není úspěch, je to přirozenost. Když jste nešťastní, chcete být sami, když jste šťastní, chcete to sdílet. Dokážete-li prožívat smutek aniž byste si představovali ztrátu štěstí, začnete být šťastní.

A/ Štěstí nepramení ze splnění jakýchkoliv vnějších předpokladů a podmínek.

Komentář autora článku: Nejhorší je nevědět co chci, ještě horší je rezignovat. Doporučení? Smiřte se nejprve sami se sebou!

B/ Nejprve život musí mít smysl.

Komentář autora článku: Až potom může přijít štěstí a blaženost.

C/ Přestaňte aktivně hledat štěstí, protože tak ho nikdy nenajdete. Když objevíte pravdu, naleznete tím i štěstí, i když toto není hlavní cíl. Když lpíte na zjevném aktuálním pocitu štěstí, způsobujete si tím utrpení, protože současně budete mít obavy, že o něj přijdete.

D/ Utrpení a štěstí jsou dvě strany téže mince. Agresivita znamená konec cesty ke štěstí. Absence touhy je podmínkou pro pocit radosti a svobody. Kdykoliv máte pocit, že vám něco chybí, jste závislí a omezení. Svoboda přináší štěstí a štěstí je spása.

Závěry

Interpretace pro aktuální život podle autora článku aneb co je „ve hře o štěstí?“

1. Dobré tělesné a duševní zdraví

Příklady nepříznivých okolností? Nemocný (chronicky nebo akutně ale těžce) člověk má nepříjemné starosti a obavy z budoucnosti. Častý případ seniorů, ale ještě horší situace pro mladého člověka. Vzniká úzkost. Výhoda pro seniory? Mohou mít radost z maličkostí! Možnost pro mladší? Naučit se radovat z podobných maličkostí. Co to znamená konkrétně? Dbát o své zdraví celý život. Pochopit rizika zanedbání základní opatrnosti. Uvědomit si svoje limity a nepřehánět pokusy o jejich překonání. Opatrnost nerovná se zbabělost.

2. Dobré osobní a intimní vztahy

Nespokojenost v zaměstnání, komplikace v osobních a intimních vztazích, to jsou zdroje deziluze a depresí. Komplikace nastat zbrklostí při řešení, konkrétně jde o „pálení mostů“. Chybí láska, porozumění, blízkost, důsledkem je pocit osamělosti nebo dokonce samota. Nutné je nejprve promyslet osobní situaci, vliv své povahy a charakteru, a jak říká C.G.Jung, je to konfrontace s vlastním stínem. V životě se běžně stává, že zmíněné situace se opakují! C. G. Jung připomíná, že lidé, kteří snášejí samotu, patří mezi tvořivé, čímž jsou přínosem pro společnost nebo dokonce pro lidstvo.

3. Schopnost vnímat krásu v umění a v přírodě

Pojem „krása“ je stejně subjektivní jako „štěstí“! Není třeba mluvit pouze o umění a přírodě. Nutné je uvědomovat si příjemné vjemy, provázející vlastní existenci v průběhu běžných životní okolností, tedy smyslové prožitky. Díky smyslům můžete „nakrmit“ prožitky duši. Jak a co dělat, když trpíte úzkostí, malomyslností, obavami a depresí? Vyhlaste poplach a začněte řešit to nejpalčivější. Nejprve samoléčbou, a když to nejde, požádejte o pomoc nejbližší! Pokud nejsou, případně nejsou ochotní pomoci, nezbývá než najít kvalitního odborníka. Pouze tak můžete odhalit příčiny, spouštěče problémů a najít řešení.

4. Rozumné standardy života a uspokojivá práce

Bez peněz to jde ztuha. Bez smysluplné práce se žít dá, i když ne lehce. Zvážíme-li, že v práci trávíme více času než s blízkými, stojí za to se zamyslet, jak moc práce „baví“ (stačí když uspokojuje, dokonce jen když neirituje). Entuziasmus se mění v kontextu se životními etapami a okolnostmi. Práce, v níž jsme viděli smysl před pár lety, se může stát rutinou nebo dokonce nudou. Řešení? Změna! Tady se nabízí myšlenka jiného významného psychiatra, Viktora Frankla, který tvrdil, že:

štěstí nemůže být cílem života, také o něj nelze usilovat přímo. Štěstí je vedlejším produktem smyslu. Když vidíme v naší práci, vztazích, způsobu trávení volného času smysl, tak se pocit štěstí dostaví automaticky.

Připomínka autora článku: to se zcela shoduje s Osho!

5. Nejdůležitější je filosofické (případně i náboženské) hledisko, protože pomůže odolat ranám osudu (téma osud bude popsáno v  následujícím článku)

Nikomu se v životě nevyhne něco těžkého a smutného. V krizi se potřebujeme o něco nebo o někoho opřít. Potřebujeme naději, že bude líp, pokoru a trpělivost, než porozumíme tomu, co a proč se nám děje. Ten, kdo věří, že i utrpení může mít svůj smysl a že jej nelze obejít, má větší šanci na zotavení. Oproti tomu, když setrváváme v křivdě a v pocitu sebelítosti příliš dlouho, můžeme ztratit mnoho času, ve kterém bychom se mohli zotavovat a prožívat štěstí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz