Hlavní obsah
Zdraví

Velké téma - doplňky stravy „na rovinu“

Foto: Petr Fořt

Doplňky stravy nejsou léky. Zbytečná investice, nebo podpora zdraví? Problémy s kvalitou. Přehnané sliby. Často překvapivě pozitivní efekt. Jaké vybrat a jak nakupovat.

Článek

ÚVOD

Je to dlouhé. Jako bude váš váš život, když se začnete víc zajímat o  prevenci a sebepéči. Toto je pravděpodobně můj poslední pokus vás inspirovat.

Moje inspirace? Našel jsem ji v tématu a obsahu článku v jednom oblíbeném seriózním týdeníku (jehož název je „na čtyři“), který vyšel minulý pátek. Zabývá se „otazníky“ nad použitím doplňků stravy (též potravní doplňky, cizím slovem suplementy).

Tato problematika byla a je mým oborem. Věnuji se mu už desítky let (po odborné stránce, nikoliv prodejní). Mohu fundovaně a věcně reagovat na obsah. Před 40 lety jsem byl první, kdo u nás zveřejnil vědecko-populární publikaci o doplňcích stravy a v průběhu dalších let vytvořil receptury řady doplňků. Mám s nimi zkušenosti z praxe v poradenství.

Mám pro vás příjemné překvapení!

Buďte zvědaví, co se dozvíte ve druhé části článku, v níž uvádím pokyny k nákupu a použití doplňků. Kdo nepřečte celý článek, přijde o klíčové informace.

Nejprve k obsahu diskutovaného článku

Obsah je neobjektivní, nahlížený jen z pozice státního regulačního orgánu (Státní zdravotní ústav). Vyznívá negativně, protože jsou prezentovány subjektivní názory respondentů, kteří nejsou specialisty v oboru, výživu a problematiku doplňků nestudovali a nemají s nimi osobní zkušenosti. Na rozdíl od USA, kde doplňky používá 50 % lékařů! Výsledkem je alibisticky, negativně vyznívající hodnocení (až na několik výjimek, které si „získaly dobrou pověst“). Závěr? Neobjektivní odsouzení doplňků!

Doplňky stravy?

Volně prodejné produkty nelékové povahy, veřejnosti oprávněně prezentované jako užitečná, ne-li nutná složka výživy, optimalizující zdravotní stav a eliminující zhoršující se kvalitu potravin. Primárním cílem je podpora zdravotní prevence. Někdy se hovoří o součásti tzv. komplementární (komplexní) medicíny a naturopatie (přírodní medicína).

Doplňky stravy vadí farmaceutickým gigantům

Je jasné, že farmacie má nad doplňky výrazně navrch. Přesto se jí nelíbí produkce doplňků, která už trvá více než tři desítky let a je obchodně velmi úspěšná. Farmaceutické firmy kritizují tvrzení o přínosu doplňků pro zdraví, prevenci a podpůrné léčbě. Dotlačily státní zdravotní orgány k nařízením, regulujícím (a omezujícím) producenty doplňků. Kdo se v oboru neorientuje, nemůže posoudit, zda je regulace objektivní. Nejde o místní folklór, ale o celosvětová opatření.

Pikantní na tom je, že farmaceutičtí giganti doplňky stravy také produkují .

Konkrétní přístup amerických úřadů si lze přečíst v následujícím odkazu. (https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4330859).

Tvrdí, že doplňky (supplements) jsou nedostatečně regulovány, a proto mají nepříznivý vliv na veřejné zdraví. Údajně nejsou dostatečně hodnoceny z hlediska bezpečnosti, není prokázána účinnost, není dohled nad nepravdivými marketingovými tvrzeními ani kvalitou a chybí povinnost hlásit nežádoucí účinky.

Musím připustit, že uvedená tvrzení mají do jisté míry racionální základ. Připouštím, že se lze setkat s neověřenými sliby uzdravení, nekvalitou ingrediencí a problémy se skutečným množstvím surovin, nižším než deklarovaná producentem. Nepříznivý obraz doplňků plyne také z někdy neetických způsobů prodeje.

Přesto to ve svém důsledku neznamená, že zmíněné problémy dokazují, že doplňky stravy jsou zbytečné nebo dokonce na hraně legality nebo zdraví poškozující.

Producenti farmak (léků) by měli připustit, že také nejsou bez poskvrny. Už jen reklamy volně prodejných léků, především v TV, jsou často (tragi)komické. Podobně články v nezdravotnických médiích, popisující pokroky farmacie, bývají neobjektivní. Proč asi?Články v médiích, nepříznivě hodnotící doplňky stravy cíleně dramatizují. Tím jsou pro čtenáře atraktivní. Ale najdou se také ty, které vyznívají příznivě, viz citace z následujícího zdroje: https://newsinhealth.nih.gov/2013/08/should-you-take-dietary-supplements

Některé doplňky prokazatelně zlepší zdraví. Nejoblíbenějšími jsou multivitamíny, vápník a vitamíny B, C a D. Ženy potřebují v těhotenství železo a kojené děti vitamín D. Kyselina listová je důležitá pro ženy v plodném věku. Vitamin B12 podporuje nervy a krevní buňky. Rybí tuk podporuje kardiovaskulární systém a má nejvíc vědeckých důkazů. Zdravotní účinky některých doplňků samozřejmě vyžadují další studium. Třeba glukosamin (klouby) a bylinné doplňky jako např. echinacea (imunitní zdraví) a mnoho dalších.

Další zajímavé informace jsou ve zdroji, z něhož je citace níže. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022316624003560

Věda a technologie je za vývojem doplňků stravy. Ve hledáčku jsou nutrigenomikamikrobiom. Studovány jsou tzv. bioaktivní složky rostlin vyšších i nižších (houby a řasy). Je to motivováno zjištěním, že klíčem ke zdraví je personalizace zdravotní péče, životního stylu a výživy.

1. Zemědělská technologická a pěstební revoluce snížila kvalitu potravin.

2. Obsah živin a mikroživin v  potravinách se liší v závislosti na zeměpisné poloze.

3. Moderní životní styl a módní způsob stravování zvyšují potřebu kvality živin.

4. Látky, znečišťující životní prostředí zvyšují potřebu ochranných látek.

5. Doporučené denní dávky mikroživin jsou příliš nízké.

6. Optimální příjem živin a mikroživin podporuje zdraví a oddaluje stárnutí.

7. Veřejnost má právo na objektivní informace, nikoliv klamavé reklamy.

Níže je citace souhrnu ze stejného zdroje (upraveno a doplněno autorem článku z důvodů zachování objektivity):

Vysoké dávky vitamínů jsou řadou odborníků považovány za užitečné jak v prevenci, tak podpůrné terapii. Mnohé vitamíny neškodí ani v dávkách 10 až 100× vyšších než oficiálně doporučené. Doplňky jsou na trhu víc než 80 let, v moderní podobě minimálně 40 let a ve špičkové posledních několik let. Jsou bezpečné, případné vedlejší účinky až na výjimky mírné. Ve srovnání s farmaky jsou doplňky většinou zcela neškodné.

Uvažujete o „suplementaci“ (použití doplňků)? Co (kdo) vás inspiroval?

Inspirací jsou články na portálech, věnovaných zdraví, většina cílí na ženy. Dále jsou to reklamy ve formě podcastu za účasti nějakého odborníka. Reklamy v poštovních schránkách, odkazující na firmu nebo adresu poštovní schránky (!). Potom tu jsou „přesvědčiví“ (?) influenceři, podcasty samotných producentů, pozvánky na „holčičí akce s předváděním čehosi („šmejdi“), úspěšné jsou firmy, prodávající formou MLM.

Funguje také „ústní podání od spokojené známé“. Varuji před sháněním informací mezi známými, což se děje často v diskuzích pod reklamními články a na některých portálech.

Než se rozhodnete pro nákup doplňků, zamyslete se nad tím, co vás motivuje! Často je to jen zvědavost. V případě, že vás inzerát nebo článek upoutal, protože vám připomenul zdravotní problém nebo apeloval na nutnost zdravotní prevence stylem „začněte se o sebe starat protože…“, neztraťte hlavu a ihned neshánějte ve článku zmíněné produkty! Nejprve si srovnejte v hlavě, zda vás něco trápí (nervy, přechod, trávení, únava atd.). Jinými slovy, co od nějaké produkty můžete očekávat.

Jak postupovat, když se rozhodnete k použití doplňků?

Nevěřte na internetu zveřejňovaným „srovnávacím tabulkám kvality a ceny“, protože to píší reklamní agenti, možná koupení vítězem. Lze najít informace kontrolních orgánů.

JAK, KDE a CO koupit? Máte několik možností:

1. e-shop prodejce

Opatrně! E-shop má každý ňouma! Prověřujte jen e-shopy, specializované na doplňky, které mají historii 8 let a déle, jejichž sortiment je „všeobjímající“. NIKDY ten, který prodává jen několik „profláknutých“ produktů. Už vůbec ne ten, který prodává kromě doplňků všechno možné! Nevěřte pozitivním „recenzím“ uživatelů, ty negativní se nezveřejňují. Podobné to je v případě fotografií (fotomontáží za pomoci AI) typu „před a po použití“. Dejte pozor na „bohatou nabídku dalších skvělých produktů a ve slevách“!

2. e-shop a weby velkých lékáren

Pozor! Některé stránky nebo e-shopy se tváří jako „lékárna“! Velké lékárny (řetězce) prodávají doplňky řady producentů včetně farmaceutických nebo mají „svoje firemní“ (jak to, když doplňky nefungují!?)

Než uděláte objednávku, doporučuji provést porovnání cen (pokyny k porovnání níže!).

3. prodejny produktů velkých producentů

Takových je velmi málo ani nevím, zda je nákup v nich výhodnější než jejich e-shop. Možná ušetříte za dopravu, ale přitom se vyhnete vnucování dalších produktů „se slevou“.

4. e-shop a prodejny poradenských firem

To je specifický případ, kdy na prvním místě je konzultační činnost, při té příležitosti vám doporučí „firemní“ doplňky! Řekněme, že jde o firmu seriózní s kvalitními produkty. To neznamená, že si předem neprověříte složení a neporovnáte ceny s konkurencí. POZOR! Některé poradenské firmy jsou úzce specializované (např. prodej redukční diety). Podobně se chovají firmy typu MLM, komunikujete však s laickým prodejcem.

5. privátní poradce

Obtížně se prověřuje jeho erudice a kvalita a způsob práce. Opatrně, je-li to absolvent nějakého „rychlokurzu“. Může být „solitér“, který v reklamě tvrdí, že neprodává doplňky ani diety. To je dobrá zpráva! Pochopte, že v případě, kdy je to samostatně podnikající dívenka 20-22 let, tak ani když má titul Bc., nemůže nabídnout kvalitu, protože postrádá odbornou praxi a životní zkušenosti a není pod supervizí zkušeného mentora.

Když poradce doporučí produkty a doplňky, je jisté, že je „zaháčkovaný“ u prodejce. To uvidíte na tom, jaké produkty napíše do „osobního programu“. V případě, že vám hned po první konzultaci slíbí napsat „osobní jídelníček“, zdrhejte!

Doporučení! Buďte opatrní s trenéry ve fitcentrech, kteří vám nabídnou jídelníček! Když už, tak ho podrobte křížovému výslechu, jaké má vzdělání, praxi a reference.

Posouzení poměru cena-výkon

Tohle je pro laika obtížné! Výrobky, deklarující použití pro konkrétní účel se liší nejenom výrobcem, ale také množstvím kapslí nebo tablet, sypkého prášku, roztoku…je to finta na zákazníka, protože ten se rozhoduje hlavně podle ceny. Nenapadne ho porovnat obsah účinných látek v tzv. doporučené dávce a přepočítat ho na cenu produktů různých výrobců! Nicméně není to složité spočítat! Teoreticky velké balení se vyplatí. ALE pozor! Pokud produkt objednáváte poprvé, nekupujte největší balení nebo víc balení najednou, i když je to cenově výhodné! Proč? Protože netušíte, jak ten produkt bude účinkovat. V ideálním případě lze otestovat jen tzv. propagační vzorky.

Také musíte nejprve přečíst složení, nelze vyloučit, že objevíte suroviny, na které jste citliví! Konkrétní příklad? Fruktóza, umělá sladidla včetně stévie (stevioly), sukralózy, sorbitolu, také některé bylinky apod.

Po zahájení konzumace pozorujte efekt a reakce. Připomínka! Každý, kdo začne něco užívat, začne se náhle, často až hypochondricky pozorovat! Výsledkem je neobjektivní hodnocení účinku. Je to známý „placebo efekt“.

Problém „doporučené dávky“

Na každém produktu (doplňku) je složení v sestupné řadě od prvního, kterého je nejvíc, až do posledního, kterého je „nula-nula-nic“. Také je tam konkrétní množství ingrediencí v přepočtu na DDD. Mnoho ingrediencí však nemá oficiálně určenou DDD. V případě těch, které ho mají, je uvedeno kolik % DDD obsahuje. (DDD nebo anglická zkratka RDA je denní doporučená dávka). Některé produkty bez problému překračují DDD až o 200 a víc %. To znamená, že není nutné ani dobré dávky zvyšovat , ale přitom není třeba mít obavu z předávkování. Komplikovanější to je, když souběžně konzumujete několik produktů, v nichž se některé ingredience dublují! Časté to bývá v případě některých vitaminů. Pokud současně konzumujete dva produkty, kdy v jednom je jedné ingredience 20 % DDD a ve druhém 100 % DDD, nedělejte si starosti, klidně používejte oba.

Principiálně jde o to, že příjem konkrétní ingredience až na 200 % DDD je v pohodě, důvodem je fakt, že DDD je minimální nutný denní příjem, nikoliv optimální! Výrobce doporučené množství však nesouvisí s DDD, protože je dáno regulačním orgánem s cílem nepřekročit „bezpečné množství“. To je třeba chápat jako snahu zamezit možnému tzv. terapeutickému (léčebnému) účinku.

Jak a čím začít?

Doporučuji nepřehánět první nákup. Začít jedním produktem. Přemýšlet o tom, co je vaším cílem. Zda základní prevence a optimalizace výživy, nebo řešení konkrétního zdravotního problému. Někteří prodejci mají na stránkách produkty ve „škatulkách“ podle složení a cíle použití. To je velká výhoda. Někteří dokonce přidávají blog s cennými informacemi! V případě, že jste jen zvědaví nebo si říkáte „vyzkouším nejprve produkt, v němž je všechno, ale s mírou“, nic nezkazíte, ale moc nezískáte. Můžete ho brát v podstatě non-stop. Může brát celá rodina. Některé produkty jsou pro děti. V tom případě se připravte na protesty, neschopnost spolknout i malou tabletku bez kousání a podobně. Doporučení? Nenutit, jít příkladem! Vysvětlit proč. Nestrašit nebo citově vydírat!

Pozor na kvalitu a formu

Nejmodernější typy produktů jsou tzv. liposomální, mohou být dokonce ve formě dávkovače ve spreji, často jsou ve formě extraktu z přírodního zdroje nebo jsou na takový zdroj navázány. Může to být prášek s odměrkou pro rozpuštění do vody, nebo dražé (říkám tomu lentilky) podobně jako u řady léků. Teoreticky může vadit potah, obsahující barviva a některé ne zrovna ideální chemikálie, ale s tím zatím nelze nic dělat. Pro aplikaci některých účinných látek jsou vhodné tzv. sublinguální tabletky (cucají se v ústech), příklad je vitamin B12, velké tablety, lisované tlakem (ty se obtížně polykají a tráví !).

Dále to jsou doplňky ve formě roztoku. Může to být komplikace s ohledem na časté použití chemických konzervantů. Případně mohou obsahovat fruktózu a umělá sladidla. Existují tekuté extrakty, konzervované jen alkoholem. To může některé zákazníky odradit, pochopitelně jsou zcela nevhodné pro děti.

K dispozici jsou infuzní formy (tzv. kapačka do žíly), podávané v zařízeních zdravotnického typu. Často obsahují ingredience, které nelze aplikovat ústy, protože se v trávicím traktu rozloží nebo nevstřebají. Dále to jsou kapsle dvojího typu. Ty jsou v pohodě.

Závěrečná doporučení

Vyplatí se dohledat informace o kvalitě a jednotlivých ingrediencích a serióznosti prodejce.

Nekonzumujte nadměrná množství po dlouhou dobu, začnete konzumací doporučených dávek, než si ověříte toleranci a účinnost. Možná bude problém prokázat příznivý efekt.

Postupujte stylem „step-by-step“. Začněte jedním předem vytipovaným produktem po dobu několika týdnů. Po vyhodnocení se rozhodněte, zda užití má smysl. Přitom můžete přidat další produkt s již definovaným cíleným efektem.

Pozor na souběžnou konzumaci několika vícesložkových doplňků, pokud obsahují některé totožné ingredience.

Buďte velmi opatrní v případě produktů, určených ke stimulaci některých fyziologických funkcí. Hrozí vznik závislosti. To platí také v případě čajů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz