Článek
Žádný jiný velký národ v historii netrpěl tolik různými diktaturami a totalitou jako Rusko. Carské Rusko bylo vždy jedním z nejzaostalejších států na světě. Pokrok tam byl mizivý, nevolnictví se zbavili až v roce 1861, a to ještě nedokonale. Po roce 1917 se to tam ještě zhoršilo, nastalo vyvražďování ve jménu lepších zítřků i uměle vyvolané hladomory. Rusko nikdy nezažilo demokracii, spíš se tam objevovala krátká období anarchie, jako třeba krátce po pádu carismu nebo po pádu Sovětského svazu. Staletí utrpení se v „ruské duši“ musela zákonitě projevit a trvá to dodnes.
Pro zájemce bych chtěl doporučit k alespoň lehkému pochopení, proč je Rusko takové, jaké je, několik knih, protože v TV, na Facebooku ani na YouTube to v takovém rozsahu nelze najít:
- Ruskou duši nelze pochopit, ale asi nejlepší nahlédnutí do ní je v knize Světlany Alexijevičové „Doba z druhé ruky“. Je to bohužel hodně těžké a smutné čtení.
- Kdo mylně považuje Rusy a Ukrajince za jeden bratrský národ, tomu doporučuju knihu Timothy Snydera „Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem“.
- Kdo si mylně myslí, že Rusové v minulosti všechno vyhráli, pro toho je dobrá kniha Simona Sebag-Montefiore „Romanovci“.
- Kdo chce poznat, jak svět dospěl k WWI (a jak do toho zapadá Rusko), doporučuju knihu Christophera Clarka „Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce“, je to jiné, než jsme se učili ve škole.
- Proč se Rusko chová tak jak se chová, lze alespoň částečně pochopit z knihy Tima Marshalla „V zajetí geografie“.
- Trochu jiným způsobem, ale na podobné téma, je pojatá kniha Roberta D. Kaplana „Pomsta geografie“.
- Navíc bych ještě doporučil knihu Timothy Snydera „Tyranie – 20 lekcí z 20. století“, je to pojednání o tom, jak blízko je od demokracie k fašismu, nacismu nebo komunismu, to konečně můžeme pozorovat tady a teď.
Podobných knih je samozřejmě hodně, ale tyto jsem četl a považuju je za velmi vhodné i k poučení o současné době.
Je důležité se poučit z historie. „Ten, kdo zapomene na svoji minulost, je odsouzen ji znovu prožít.“ George Santayana