Hlavní obsah
Cestování

1 200 kilometrů napříč Kubou – druhá část

Foto: Petr Janaš

reportáž z Kuby

Blížíme se k pohoří Sierra de Nipe. Zdá se mi, že se vzduch kolem nás pomalu mění. Nejenže se mírně ochladil, ale i jeho vůně se zjemnila. Směs zeleného listí, vlhké země po nedávném dešti a vzdálená sladkost květů tvoří nenapodobitelnou chvíli.

Článek

Jsme na starobylé cestě, která kdysi sloužila jako trasa spojující farmy kávových plantáží a kakaovníků hluboko v srdci hor. Náhle náš průvodce a řidič v jedné osobě, dělá dramatické gesto a prohlásí: „Tady začíná pravá Kuba!“ Rukou ukazuje před nás, kde se v dáli vlní nekonečné smaragdové kopce. „Přesně tady“, vysvětluje, „se východní Kuba liší od zbytku ostrova. Zatímco turisté míří do Havany nebo na pláže Varadera, Oriente zůstává téměř divoké, nezkrocené a prastaré – po staletí“.

Foto: Petr Janaš

Pohoří Sierra de Nipe

Po několika hodinách na cestě dorazíme k vodopádům na řece Guayabo, kde nás u vstupu čeká omamná vůně čerstvě mleté kávy. Personál nás vítá s takovou vřelostí a pohostinností, jako by nás znali. Při popíjení kávy na uvítanou, která má snad sto různých vrstev chutí, nasloucháme zvukům vodopádu. Místní průvodce Carlos, muž plný energie a nadšení, nám dělá společnost na cestě k vodopádům Salto del Guayabo.

Samotná cesta, kdy země pod nohama je pokryta sytě zeleným mechem a obklopena hustými kapradinami, je výjimečná. Vzduch, mlha, zpěv ptáků a občasné zvuky skrytých zvířat. Na vrcholu pohled, který se do mých očí vypálil jako živý obraz: rozlehlé údolí takřka nedotčené přírody, protkané klikatícími se vodopády jako dlouhé stříbrné nitky.

Foto: Petr Janaš

Carlos nás vede hlouběji do divočiny. Přímo ke dvěma vodopádům. Šum se každým krokem po mokré stezce mění v hukot. A pak, jako by někdo rozevřel oponu, objeví se vodopády v celé své kráse.

Foto: Petr Janaš

Stojí jako opěrné body celého světa. Voda se valí přes okraj tu skalnatých, jinde zelených stěn s takovou energií, že cítím drobné kapičky na kůži už z dálky. Vlhký vzduch je nasáklý vůní mokrého kamení. Přistupuji blíž a nechám vodu stékat po rukou. Na chvíli všechny pochybnosti a myšlenky zmizely – jen síla přírody.

Foto: Petr Janaš

Carlos vypráví legendy spojené s těmito vodopády o duších ztracených dávných i současných cestovatelů. Říká, že ti, kdo se kdy zatoulali v hustých pralesích a nenašli cestu zpět, nechávají své duše v těchto vodopádech. Jejich smích slyšíte ve vodě, jejich pláč zase v lese. Jakýsi zvláštní zvuk, jako jemné zavytí větru skrz kapky vody. Carlos ukazuje prstem: „Vidíš tenhle kámen? Původní lidé tu dřív pokládali obětiny bohům přírody – nejčastěji kámen s vytesaným symbolem pro sílu nebo ochranu. Někdy se najdou ještě dnes“.

Foto: Petr Janaš

Sedíme nedaleko vodopádů. Jen zvuky přírody, cvrlikání cikád, šumění vody a nepravidelné výkřiky neviditelných ptáků tvoří dokonalou symfonii. Divoké, nespoutané, přesto vřelé a plné života.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz