Článek
Organizace spojených národů, konkrétně její kulturní agentura, nařídila, aby Benátky byly přidány na seznam ohrožených dědictví, a v pondělním prohlášení uvádí, že město čelí „nevratnému“ poškození kvůli spletitým problémům, které zahrnují klimatické výkyvy i neutuchající turistický ruch.
Toto je již podruhé za posledních několik let, kdy je křišťálově čistá pověst Benátek, které byly v roce 1987 zapsány na seznam světového dědictví, ve vážném nebezpečí. UNESCO ve svém prohlášení uvádí:
UNESCO zaznamenalo „nedostatek významného pokroku“ ze strany Itálie při řešení těchto problémů a uvádí, že pokrok byl dále „bráněn nedostatkem globálního strategického myšlení“. Doporučení bude předloženo ke schválení na zasedání výboru světového dědictví UNESCO v Rijádu koncem září.
Benátské úřady se vyjádřily, že si doporučení pečlivě přečtou a promluví s italskou vládou, která je smluvní stranou UNESCO. Toto doporučení bylo vyjádřeno navzdory tomu, že Itálie v roce 2021 splnila požadavek UNESCO, aby zakázala výletním lodím o hmotnosti více než 25 000 tun kotvit v laguně. Lodě nyní přistávají v průmyslovém přístavu Marghera.
Nová média: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram a právo
Benátská protipovodňová bariéra, zvaná Mose, konečně vstoupila do provozu v roce 2020 po letech zpoždění, které vyprovokovaly silné záplavy ve městě koncem roku 2019. UNESCO uvedlo, že opatření navržená Itálií k řešení „komplikovaných problémů“ Benátek jsou „stále nedostatečná a je třeba je dále rozvíjet“.
Po povodních v roce 2019 a pandemii, která narušila turistický ruch v Benátkách, se návštěvníci vrátili v plné síle. Nesčetné problémy vyhnaly místní obyvatele, přičemž počet obyvatel v historickém centru loni v létě klesl pod 50 000. Zbývající obyvatelé mají obavu, že se z nich stanou „relikvie v muzeu“.
Anketa
Zdroj: The Guardian