Článek
Americké zdravotnické úřady stvrdily první úmrtí na tuto obávanou nemoc v regionu od roku 2007. Svět tak strachuplně upírá svoji pozornost k Arizoně, kde došlo k tragédii, která nám připomněla středověké hrůzy černé smrti.
V Arizoně došlo k úmrtí v důsledku plicního moru, potvrdily zdravotnické úřady. Podle informací z okresního úřadu pro zdraví a sociální služby okresu Coconino se jedná o první zaznamenané úmrtí na tuto nemoc v regionu od roku 2007, kdy se podobný případ stal po kontaktu s mrtvým infikovaným zvířetem.
Drama se odehrálo v okrese Coconino, jen pár kilometrů od jinak poklidného města Flagstaff. Zde byl do zdravotnického centra přijat vážně nemocný muž, u něhož se projevil děsivý stín historie: Yersinia pestis, bacil moru, který ve 14. století vyhubil nespočetné zástupy v Evropě. Přes veškerou péči a nasazení lékařských kapacit však muž podlehl nemoci ve stejný den, kdy přišel hledat záchranu. Tato zkouška osudu nechává mnohé Arizoňany v těžkém rozrušení a obavách.
Černá smrt roztáčela kola dějin
Překvapivě, riziko rozšíření moru mezi obyvateli této obydlené pouště však zůstává nízké, jak nás ujišťují odborníci. Zdravotní a sociální služby arizonského okresu se pokoušejí stabilizovat situaci a připomínají, že poslední případ skončil tragicky před 18 lety kvůli nakažení při kontaktu s mrtvým zvířetem. Dá se spekulovat, zda i v tomto případě nešlo o podobný osudový kontakt.
S vzácností, již dnes tato děsivá choroba u lidí vykazuje, jsme byli poněkud ukolébáni. Moderní medicína, vyzbrojená antibiotiky, triumfálně často poráží bakterii, která dříve roztáčela kola dějin chmurami. Ovšem tento případ otevírá staré rány a ukazuje, že nikdy bychom neměli být zcela nedbalí před skrytými škůdci přírody.
Pohaslé světlo na konci tunelu, nechť nás přiměje k obezřetnosti, ale zároveň i k uvědomění síly vědy, která je na naší straně. Arizona dnes, podobně jako kdysi Evropa, vstupuje do bojového pole s nepřítelem z dob dávno minulých. Zatím však (doufám) ještě nemusíme zvonit na poplach.