Hlavní obsah
Internet a technologie

Jak spatřila světlo světa první webová stránka? Svět informací už nikdy nebude stejný

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Petr Janaš, Bulletin2022

ilustrační foto webové stránky

5. 9. 10:36

Nápad, který zásadně změnil svět a umožnil nám žít v prostředí, kde jsou téměř všechny informace dosažitelné na dosah několika kliknutí. Za touto transformací stojí muž jménem Timothy Berners-Lee. Zrodila se nejefektivnější forma komunikace.

Článek

Tento příběh se týká revolučního nápadu, který zásadně transformoval způsob, jakým homo sapiens přistupuje k informacím, a umožnil nám žít v prostředí, kde jsou téměř všechny informace dosažitelné na dosah několika kliknutí. Za touto transformací stojí muž jménem Timothy Berners-Lee. Tim, jak mu lidé stále říkají, se zasloužil o první webové stránky na světě.

Muž jménem Timothy Berners-Lee. Ten, kdo vložil do našich rukou klíč k bezmeznému univerzu informací. Ve světě, kde vše je jen o pár kliknutí dál, stojí za první webovou stránkou, která spatřila světlo světa. Tim – londýnský rodák, jehož geny byly předurčeny k tomu, aby se stal novátorem v oboru informatiky.

Narodil se do rodiny matematických a počítačových géniů, kteří se podíleli na vývoji prvních komerčních počítačů. Mladý Tim se tedy pustil do světa čísel a bajtů s chutí a odhodláním. Na univerzitě sestavil svůj první počítač a pak zamířil na stáž do ženevského CERNu, špičkové vědecké organizace.

A právě zde, mezi atomovými urychlovači a kvantovými mechaniky, se zrodil nápad, který navždy změnil lidský přístup k informacím. Tim se rozhodl propojit počítače po celém světě, aby si mohly vyměňovat a sdílet informace. Využil k tomu tehdy už známé hypertextové odkazy, tzv. hyperlinky a vytvořil program, který dokázal srovnávat a propojovat dokumenty a projekty.

Internet, který v té době už existoval, však byl jako Babylonská věž – jednotlivé počítače měly různé operační systémy neschopné mezi sebou komunikovat. Tim tedy vytvořil univerzální programovací jazyk HTML (Hypertext Markup Language) a první webový prohlížeč, který mohl správně třídit a vyhledávat dokumenty označené unikátními adresami zvanými URL (Uniform Resource Locator).

6. srpna 1991 spatřila světlo světa první webová stránka a svět informací už nikdy nebyl stejný. Myšlenka se rychle rozšířila a v roce 1993 vytvořil jeden americký student prohlížeč, který dokázal otevírat dokumenty i obrázky pouhým kliknutím myši. Tehdy také CERN oznámil, že dává web k dispozici celému světu zdarma a bez jakýchkoliv autorských nároků.

A tak se zrodila nejefektivnější forma komunikace, jakou svět kdy poznal. Tim Berners-Lee se od té doby věnuje propagaci webu a prosazování jeho využití pro pozitivní rozvoj lidstva. Když se ho jednou zeptali, jestli je lidstvo díky webu moudřejší, odpověděl:

To ani ne, ale jsme lépe propojeni.
Timothy Berners-Lee, www.thehindu.com

A není to právě to, co dělá naši dobu tak vzrušující?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz