Článek
Zaměstnávání bez smlouvy, bez zdravotního či sociálního pojištění, nedůstojné zacházení s lidmi. V České republice v roce 2025 stále fungují pracovní agentury, které bezostyšně zneužívají zoufalství těch nejzranitelnějších. Lidé v těžké životní situaci často nemají jinou možnost než vzít jakoukoliv práci, ale místo férové mzdy a ochrany se dočkají jen slibů a výsměchu.
Proč to stát dovolí? K čemu slouží Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a oblastní inspektoráty práce, když v praxi nedokážou efektivně chránit stovky a tisíce lidí před novodobým otroctvím?
Nelegální zaměstnávání je v Česku trestáno vysokými pokutami, ale realita vypadá zcela jinak. Lidé z Ukrajiny, Moldavska, Vietnamu a dalších zemí, ale i občané ČR, denně zažívají práci načerno. Pracují dlouhé hodiny, mzdu dostávají v hotovosti (často nižší, než bylo slibováno), o smlouvě si mohou nechat zdát, a kontakt s „koordinátorem“ nebo odpovědnou osobou bývá v době výplaty nemožný.
Úřady přitom nejsou schopny – nebo ochotny – tento šedý trh práce vymýtit. SÚIP ročně oznámí odhalení několika tisíc případů nelegální práce, uloží pokuty v řádu desítek až stovek milionů korun, ale skutečný dopad na systém je mizivý. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí stát ročně přichází až o 40 miliard korun, které by jinak mohly sloužit na zdravotnictví, školství nebo důchody.
Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce mají rozsáhlé pravomoci – kontrolovat dodržování zákoníku práce, vyžadovat odstranění nedostatků, udělovat pokuty i poskytovat poradenství. Přesto systém nelegálního zaměstnávání funguje dál a novodobí otrokáři běžně pokračují ve své činnosti, často jen přeregistrací na novou právní entitu nebo pod tzv. bílými koni.

Plakát o vykořisťování, zdroj Státní úřad inspekce práce
Jaká je odpověď státu na výpovědi lidí, kterým po 180 odpracovaných hodinách zbyly v ruce sotva dva tisíce? Jak je možné, že agentury zaměstnávají lidi měsíce i roky bez smlouvy, bez pojištění, bez férové mzdy – a přitom nepodstupují žádná reálná rizika? Když inspektoráty práce nejsou schopné odhalit pravého majitele agentury nebo rozplést síť bílých koní, pak ve skutečnosti chrání systém, ne lidi.
Tohle není abstraktní problém, týká se všech – stačí přijít o zaměstnání nebo se dostat na dno, abyste zjistili, jak snadné je být zneužit. Nás všech by mělo zajímat, proč stát toleruje, aby v České republice vzkvétalo novodobé otroctví pod hlavičkou pracovních agentur.
Chceme žít ve státě, který se dívá jinam? Kde inspektoráty práce působí spíš jako alibi, než jako účinný ochránce zaměstnanců? Pokud vás tato situace rozčiluje stejně jako mě, dejte najevo svůj nesouhlas. Požadujme jasné výsledky od institucí, které si platíme z našich daní. Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce mají být štítem slabších, ne tichým pozorovatelem moderního vykořisťování.
Novodobé otroctví v ČR tolerovat nesmíme. Chopme se svého podílu odpovědnosti a žádejme po státu skutečnou ochranu práv lidí na trhu práce!
Zdroje: https://www.suip.cz/web/suip/pusobnost-organu-inspekce-prace , https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/cerna-prace-ci-nizsi-vyplata-nektere-pracovni-agentury-zneuzivaji-lidi-ve-financni-tisni-360705