Hlavní obsah
Seberozvoj

Kvalitní konverzace je jako tanec

Foto: Petr Janaš, licence Canva

Přerušování ostatních v konverzaci je téměř český národní sport. Proč skáčeme druhým do řeči? Jsme jen nevychovaní, nebo je v tom něco jiného?

Článek

Představte si situaci: Sedíte v kavárně s přáteli a snažíte se vyprávět zajímavý příběh z dovolené. Sotva se dostanete k tomu, jak jste objevili úžasnou malou restauraci v úzkých uličkách Říma, když vás přítel Pepa přeruší: „Jo, to mi připomíná, jak jsem byl loni v Itálii…“ Povědomé, že?

Proč vlastně skáčeme druhým do řeči? Psychologové identifikovali několik zajímavých důvodů, proč my Češi tak rádi přerušujeme ostatní během hovoru:

Strach ze zapomenutí. Možná to znáte – během poslechu vás napadne skvělá myšlenka a bojíte se, že ji zapomenete. Je to jako když držíte motýla – buď ho vypustíte hned, nebo uletí navždy. Jenže tím často zničíme plynulost konverzace druhých.

Touha po pozornosti. Často přerušujeme, protože podvědomě toužíme být středem pozornosti. Je to jako malé dítě, které tahá maminku za rukáv uprostřed důležitého telefonátu.

Nedostatek trpělivosti. V dnešní rychlé době jsme zvyklí na okamžité odpovědi a reakce. Čekání, až druhý dokončí myšlenku, může být pro mnoho z nás téměř fyzicky náročné.

Jak naše přerušování působí na ostatní? Představte si, že skládáte puzzle. Každé slovo je jeden dílek a postupně vytváříte celkový obraz. A pak přijde někdo a rozhodí všechny dílky po stole. Přesně tak se cítí člověk, kterého přerušíte uprostřed vyprávění. Výzkumy ukazují, že:

  • 87 % lidí považuje přerušování za projev neúcty
  • 65 % se po přerušení cítí méněcenně
  • 73 % ztrácí motivaci v konverzaci pokračovat

Jak se naučit aktivně naslouchat? Co technika STOP:

  • Stůj, když máš nutkání něco říct
  • Tichá reflexe – zamysli se, zda je to opravdu důležité
  • Očekávej závěr – nech mluvčího dokončit myšlenku
  • Počkej na přirozenou pauzu

Metoda tři vteřiny pomůže. Po tom, co druhý domluví, odpočítejte v duchu do tří, než začnete mluvit. Tato jednoduchá technika může dramaticky zlepšit kvalitu vaší konverzace.

Nepodceňujte praktická cvičení. Zkuste si během následujícího týdne zapisovat, kolikrát jste měli tendenci někoho přerušit. Uvědomění je první krok ke změně. Je to jako když se učíte nový jazyk – ze začátku musíte vědomě přemýšlet nad každým slovem.

Pro zajímavost: Průzkum z roku 2022 ukázal, že Češi přeruší druhého v průměru 7krát během desetiminutového rozhovoru. To je výrazně více než evropský průměr!

Pamatujte, že kvalitní konverzace je jako tanec – každý partner musí respektovat prostor toho druhého. Když se naučíme opravdu naslouchat, otevřou se nám zcela nové dimenze mezilidské komunikace. A kdo ví? Možná příště, když budete vyprávět o té restauraci v Římě, vás nikdo nepřeruší a vy konečně dokončíte svůj příběh.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz